S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Autoři S.T.A.L.K.E.R. 2 se stěhují do Česka, potvrzují zdroje Vortexu

Část GSC se stěhuje do Česka, potvrzují zdroje Vortexu

Zjistili jsme další podrobnosti o stěhování ukrajinského studia. Nakonec si vybralo Prahu

Zdroj: koláž, Vortex

Včera podvečer se v diskuzi na facebookové stránce projektu Retro Nation objevila zpráva o možném stěhování studia GSC Game World z Ukrajiny do Česka. Jeden z fanoušků David Karas uvedl, že se tým stěhuje kvůli tomu, aby mohl pokračovat ve vývoji svých her, což je s ohledem na situaci panující na Ukrajině pochopitelné.

Na svém osobním Twitteru tuto informaci sdílel také novinář Pavel Dobrovský. Zprávu ale včera večer nebylo možné ověřit, což v tuto chvíli mění informace poskytnuté Vortexu od předsedy Asociace českých herních vývojářů Pavla Baráka. Ten potvrdil, že jednání o stěhování skutečně probíhala a ukrajinské studio příchod do Česka opravdu zvažuje.

 

Update: Z důvěryhodného zdroje, který nemůžeme jmenovat, má Vortex stěhování potvrzené. Část týmu skutečně míří do Česka, kde se už přihlašuje k podnikání. Vedení GSC si nakonec vybralo Prahu.

Pokračuje původní zpráva: „Mohu potvrdit, že Asociaci studio GSC oslovilo na začátku minulého týdne s tím, že se dívají na Českou republiku a okolní země. Od nás potřebovali pomoct ohledně právních a zaměstnaneckých záležitostí,“ řekl Vortexu Pavel Barák. Vysvětlil ale, že i když se do jednání zapojuje také agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, nemá ještě finální potvrzení, že studio skutečně na našem území zakotví. „Za Asociaci jsme toho ale bohužel zatím mnoho neudělali. Hlavně proto, že jsem pracovně vypadl,“ uvedl pak Barák s odkazem na to, že je momentálně indisponován kvůli onemocnění koronavirem.

Odkázal ale na spolek Herní Klastr působící v Brně, který měl být iniciátorem diskuze s lidmi z GSC Game World a zdůraznil, že pokud se podaří studio do Česka přivést, bude to zejména jejich zásluha. „Jsme maximálně pro pomoci studiím i jednotlivcům, kteří utíkají před válkou a chtěli by nadále pracovat v herním průmyslu. Také u studií [která jsou součástí Asociace] mají plnou podporu,“ dodal předseda GDA.

Do možného stěhování je zapojen brněnský Herní Klastr

Informaci o možném stěhování studia GSC Game World potvrdily Vortexu také další zdroje. Petr Kolář z brněnského studia Ashborne Games nám prozradil, že byl také v kontaktu s vývojáři z GSC ohledně možného stěhování. Podle dalších lidí z herního odvětví zejména v Brně ukrajinskému týmu naši vývojáři pomáhali zjistit podrobnosti o možném stěhování do Česka. Výsledek ale zatím neznáme.

Spojkou s českými herním odvětvím měl být pro GSC Jan Kavan ze studia CBE Software (J.U.L.I.A., Someday You’ll Return). Kontaktovala ho údajně business development managerka GSC Olga Ryžko (Olga Ryzhko). Právě prostřednictvím Jana Kavana se měl do celé věci zapojit Herní Klastr, který zastřešuje herní průmysl v Brně a okolí. Později se nám povedlo i tuto informaci ověřit. „Ozvala se mi Olga a ptala se, co obnáší založit firmu v ČR. Nejen pro GSC, ale i dalších ukrajinská studia. Sepsal jsem jí takové desatero a propojil jsem ji s Klastrem a s Asociací českých herních vývojářů,“ potvrdil nám Jan Kavan.

Ačkoli nevíme, zda je rozhodnuto o Česku, nebo konkrétně Brně, GSC se zajímali o proces založení společnosti u nás. Ve hře nicméně měly být i další země.

Minulý týden jsme jako první exkluzivně informovali o tom, že české studio SCS Software kvůli ruské invazi na Ukrajinu odkládá na neurčito DLC Heart of Russia pro Euro Truck Simulator 2.

Válka na Ukrajině optikou videoherního průmyslu

GSC Game World

Ukrajinský tým GSC Game World sídlí v Kyjevě a založen byl už v roce 1995. Pracuje v něm asi 300 lidí a na kontě má série Cossacks nebo S.T.A.L.K.E.R. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu je studio velice aktivní, pokud jde o sdílení informací z místa. V důsledku bojů nicméně tým dočasně pozastavil práce na hře S.T.A.L.K.E.R. 2, která tak pravděpodobně nestihne vyjít letos v prosinci, jak autoři plánovali. V reakci na ruskou agresi vývojáři rovněž změnili podtitul z Heart of Chernobyl na Heart of Chornobyl, tedy na Čornobyl (ukrajinsky) namísto Černobyl (rusky).

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru