Microsoft vyhrál soud s FTC, může koupit Activision

Microsoft vyhrál soud s FTC, může koupit Activision

Spor se nachýlil ke svému závěru. Obchod stále blokuje Velká Británie, bude se vyjednávat

Zdroj: Microsoft, Activision Blizzard / koláž, Vortex

Ostře sledovaná soudní bitva mezi Microsoftem a Federální obchodní komisí (FTC) o akvizici společnosti Activision Blizzard dospěla ke svému závěru. Soudkyně Jacqueline Scott Corley rozhodla ve prospěch Microsoftu a v 53stránkovém dokumentu o rozhodnutí potvrdila, že akvizice může být dokončena před finálním termínem obchodu 18. července 2023, po tomto datu bude muset Microsoft zaplatit společnosti Activision Blizzard odstupné ve výši 3 miliard dolarů kvůli přerušení původní dohody. Je však důležité připomenout, že Microsoftu nevyhověly regulační orgány ve Velké Británii, takže pokud chce redmondský gigant akvizici uzavřít, neobejde se to patrně bez dalšího vyjednávání s britským Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA). Proti tomuto rozhodnutí se již Microsoft odvolal, přičemž slyšení započne 28. července.

„Tato akvizice je popisována jako největší v technologickém oboru. A jako taková si zaslouží velkou pozornost,“ cituje rozhodnutí soudu například magazín PushSquare. Soudkyně dále uvádí, že se Microsoft slovně i písemně zavázal k tomu udržet Call of Duty na PlayStationu minimálně po dobu nadcházejících 10 let, a to na stejné úrovni jako na Xboxu, což mělo rozhodnutí soudu přispět. Ještě důležitější ale bylo konstatování, že Federální obchodní komise dostatečně neprokázala budoucí narušení hospodářské soutěže, pokud bude akvizice úspěšně dokončena, a právě z tohoto důvodu požadavky Komise soud zamítnul. V reakci na dnešní rozsudek akcie společnosti Activision Blizzard  vzrostly téměř o 12 % na dvouleté maximum 92,20 dolarů. V rozhodnutí soudu dokonce stojí, že je akvizice patrně špatná pro Sony, ale dobrá pro hráče.

K výsledku se samozřejmě již vyjádřil prezident Microsoftu Brad Smith, který uvedl, že je vděčný sanfranciskému soudu za toto rychlé a důkladné rozhodnutí, a také šéf Xboxu Phil Spencer a generální ředitel společnosti Activision Blizzard Bobby Kotick. „Naše fúze bude přínosem pro spotřebitele i zaměstnance. Umožní konkurenci spíše než aby zavedené vedoucí firmy na trhu nadále dominovaly našemu rychle rostoucímu odvětví,“ uvedl v prohlášení Kotick. I Spencer vyjádřil vděk soudu za rychlé rozhodnutí v jejich prospěch, jak napsal na Twitteru. „Důkazy ukázaly, že obchod s Activision Blizzard je pro odvětví dobrý a že tvrzení FTC o změně konzolí, předplatném a cloudu neodrážejí realitu herního trhu. Od chvíle, kdy jsme tuto dohodu oznámili, naše odhodlání přinášet více her více lidem na vícero zařízeních jen roste. Podepsali jsme několik dohod, které zpřístupní hry od Activision Blizzard, first party hry Xbox a Game Pass většímu počtu hráčů, než je tomu dnes. Víme, že hráči po celém světě tento případ pozorně sledují, a jsem hrdý na naše úsilí ohledně rozšíření přístupu hráčů a možností volby během této cesty,“ zakončil Spencer své vlákno.

Toto nadšení ovšem nesdílí všichni, konkrétně pak například samotná Federální obchodní komise, za níž se vyjádřil mluvčí Douglas Farrar: „Jsme tímto výsledkem zklamáni vzhledem k jasné hrozbě, kterou toto spojení představuje pro otevřenou hospodářskou soutěž v oblasti cloudových her, předplacených služeb a konzolí.“ Podle něj hodlá FTC v nejbližších dnech oznámit další krok, jímž budou pokračovat v boji za zachování hospodářské soutěže a ochranu spotřebitelů. FTC se může odvolat do 14. července ve 23:59. Kromě FTC samozřejmě nadále přetrvává již zmíněný problém s CMA, který se rozhodl v dubnu akvizici zablokovat. Jen chvíli po dnešním rozhodnutí se společnost Microsoft s CMA dohodla na pozastavení právní bitvy ve Velké Británii, aby mohly začít jednat o upravené dohodě, jež by mohla vyřešit obavy CMA z cloudu. To bude muset ještě schválit Odvolací tribunál Spojeného království pro hospodářskou soutěž (CAT), ale podle všeho jsou všechny strany ochotny vyjednávat.

„Jsme připraveni zvážit jakékoli návrhy společnosti Microsoft na úpravu transakce.“

Vzhledem k tomu, že evropští regulátoři již akvizici schválili, společnost Microsoft by mohla postupovat i navzdory CMA a FTC, ale nešlo by zrovna o hladký a ideální postup, proto by se tomu raději Microsoft a nyní už jen CMA vyhnuly. Brad Smith již potvrdil, že se jejich pozornost nyní obrací zpět k CMA a hodlají vše vyřešit. „Ačkoli nesouhlasíme s námitkami ze strany CMA, zvažujeme, jak by bylo možné transakci upravit, abychom tyto námitky vyřešili způsobem, který by byl pro CMA přijatelný,“ uvedl pro magazín GamesIndustry.biz. „Jsme připraveni zvážit jakékoli návrhy společnosti Microsoft na úpravu transakce způsobem, který by řešil obavy uvedené v naší závěrečné zprávě,“ stojí ve vyjádření CMA pro tentýž magazín. Pro Microsoft je dnešní vítězství velkým skokem, ale vyhráno stále ještě nemá a na závěr akvizice si ještě budeme muset počkat.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru