Microsoft chtěl koupit Nintendo a WB Games

Microsoft chtěl koupit Nintendo a WB Games

Uniklý mail Phila Spencera z roku 2020 ukazuje, že jeho prvořadým cílem bylo Nintendo

Zdroj: koláž
19. 9. 2023

Nová várka uniklých materiálů ze sporu FTC a Microsoftu ohledně nákupu společnosti Activision Blizzard nechala hráče nahlédnout do starších plánů Xboxu na další akvizice. Díky internímu mailu Phila Spencera jsme se dozvěděli, že Microsoft měl zálusk také na společnosti WB Games a Nintendo. V roce 2020 Spencer adresoval svým kolegům mail, v němž vyjadřuje zájem o obě zmíněné firmy.

Spencer píše, že o Nintendo má prvořadý zájem, a měl podle svých slov několik jednání o těsnější spolupráci. “Mám pocit, že pokud by nějaká americká společnost měla u Nintenda šanci, jsme asi v nejlepší pozici,” napsal Spencer. V případě akvizice Nintenda byl ale podle Spencera problém v tom, že japonská firma sedí, respektive seděla na velkém balíku peněz – naštěstí pro ně a naneštěstí pro Microsoft, jak sám glosuje. Spencer říká, že Nintendo nijak neprahne po růstu, a v dohledné době proto není spojení reálné. Jedním dechem přitom dodává, že jakékoli nepřátelské akce by věci neprospěly, takže to bude běh na dlouhou trať.

Závěrem mailu se přesto vrací ještě jednou k Nintendu a zmiňuje, že by šlo o velký moment jeho kariéry, a věří tomu, že by šlo o dobrý tah pro obě firmy.

A proto bylo zjevně realističtější zaměřit se na ZeniMax a WB Games. Obě společnosti byly v době psaní mailu podle Spencera na prodej a dostupné, i když nejsou tak lákavé jako Nintendo. Překážkou v případě WB Games měla být skutečnost, že by Microsoft nevlastnil žádnou ze značek, což by v dlouhodobém horizontu byl problém. O tom se skutečně v souvislosti se spekulovaným prodejem mluvilo – že by značky nepřipadly tomu, kdo by firmu koupil, ale zůstaly by u Warner Bros. U ZeniMaxu mělo být jedinou překážkou očekávání zakladatelů ohledně financí.

Spencer pokračoval s tím, že se domnívá, že jednu nebo i obě společnosti pravděpodobně nakonec získají, což Microsoftu pomůže zvýšit relevanci v herním odvětví. Aby zdůraznil velikost ZeniMaxu, uvedl Spencer, že má přibližně tolik studií jako Microsoft v té době, takže by se mohl na tomto poli jeho potenciál zdvojnásobit. Na druhé straně šlo podle Spencera o další evropské a americké firmy, které nejsou moc aktivní na mobilech. My přitom víme, že to je téma, které řeší Spencer opakovaně – mít větší zastoupení na mobilech a získat další japonské vývojáře. Závěrem mailu se přesto vrací ještě jednou k Nintendu a zmiňuje, že by šlo o velký moment jeho kariéry, a věří tomu, že by šlo o dobrý tah pro obě firmy.

Zdroj: Microsoft

Faktem je, že v minulosti se opakovaně spekulovalo, že Microsoft má zájem také o další firmy. ZeniMax v roce 2021 skutečně koupil. Warner Bros. Games nakonec zůstali tam, kde byli, ale o jejich prodeji se hodně mluvilo, a to nejen v souvislosti s Microsoftem. Už dříve z odhalených dokumentů vyplynulo, že Microsoft mohl mít zájem také o Supergiant, IO Interactive nebo Niantic. Posoudit si ale nechal skoro 50 potenciálních studií a vydavatelů, mezi nimiž byli i giganti jako Bandai Namco, Capcom, Konami, Square Enix, Take-Two Interactive, Ubisoft či Valve.

Nintendo se pokusil Microsoft získat už v roce 1999, ale ve své snaze tehdy narazil na absolutní nezájem japonské firmy. Zástupci Microsoftu před uvedením původního Xboxu nepochodili ani u Electronic Arts.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru