Microsoft chce předvolat Sony na obhajobu před FTC

Microsoft chce předvolat Sony na obhajobu před FTC

Soudní spor o akvizici Activisionu se komplikuje. Sony má prozradit detaily o vývoji her

Zdroj: Activision
24. 1. 2023

Minulý týden tomu byl rok, kdy jsme se poprvé dozvěděli o zájmu společnosti Microsoft získat Activision Blizzard. Částka, kterou výrobce Xboxu nabídnul – tedy necelých 70 miliard dolarů – vyrazila dech i analytikům, kteří ovšem druhým dechem dodávali, že uzavřít takový obchod není samozřejmost a může ještě nějakou dobu trvat, než Microsoft získá všechny potřebné souhlasy od regulačních orgánů. Samozřejmě za předpokladu, že je skutečně získá. Pokud bychom čas přetočili o rok dál, do současnosti, situace kolem akvizice se sice vyvinula, ale žádná definitivní stanoviska nejsou známa, regulační orgány postupně prodloužily lhůtu na rozhodnutí a Federální obchodní komise (FTC) v USA se dokonce rozhodla Microsoft žalovat. Ačkoliv je možná složité celý proces sledovat, o žalobě jsme vás informovali v prosinci loňského roku, abychom navázali vyjádřením Microsoftu, že je žaloba protiústavní, což ale právníci společnosti následně ze strategických důvodů korigovali tak, aby procesu nic nebránilo. Důvodem je právo nebýt žalován za stejnou věc dvakrát, takže řízení proběhne a nyní Microsoft přichází s dalším zajímavým krokem – jako svědka si totiž chce předvolat samotnou společnost Sony a bude chtít, aby před soudem její zástupci popisovali proces vývoje her.

Podle Microsoftu (přes Game Developer) jsou tyto informace klíčové pro celý případ, ale mohou obsahovat důvěrné informace, o které by se Sony zřejmě dělila se světem jen velmi neochotně. Jak se uvádí ve zveřejněném dokumentu, Sony má nyní lhůtu do 27. ledna, kdy se má k předvolání vyjádřit, případně podat návrh na jeho zrušení, což je v tuto chvíli nejpravděpodobnější varianta. Otázkou samozřejmě zůstává, zda soud žádosti o zrušení předvolání vyhoví, nebo naopak přiměje Sony, aby u soudu, který se jí přímo dotýká, vystupovala jako svědek obhajoby. Důvodem, proč Microsoft postupuje tímto způsobem, je přesvědčení, že zástupci Sony nebyli upřímní, když mluvili o budoucích finančních problémech a dopadech na další generaci PlayStationu, pokud Activision Blizzard připadne Microsoftu. Nepochybně tak přijde žádost o zveřejnění finančních výsledků z prodeje her od Activisionu a posuzování, zda je série Call of Duty tak nenahraditelná, nakolik ji Sony v minulosti označovala.

Vše by z pohledu Microsoftu mělo posloužit jako důkaz FTC, že obavy byly přehnané a navíc je mají mírnit záruky, které už byly předloženy i ve formě písemných dokumentů, nikoliv pouze slovně. Jak jsme vás informovali v listopadu loňského roku, Microsoft nabídl Sony, Nintendu nebo Valve 10letou smlouvu, v níž se zavazuje vydávat Call of Duty po dobu 10 let na konkurenčních herních konzolích či digitálních distribucí, a to ve stejné datum a bez obsahového či funkčního omezení. Bylo to na popud vyjádření Jima Ryana, protějšku Phila Spencera v Sony Interactive Entertainment, který do té doby uváděné záruky nepovažoval za adekvátní a osobnímu dopisu od ředitele Xboxu nepřikládal žádnou váhu. Podobně důležitých bodů ale bylo na cestě k rozhodnutí o akvizici víc, jako například vyjádření Evropské federace herních vývojářů, kam spadá i česká asociace, podle kterého na akvizici při dodržení výše uvedených slibů od Microsoftu nevidí nic špatného. Je tudíž zjevné, že Federace bude následně ovlivňovat také stanovisko Evropské komise a sehraje roli v rozhodování, zda je pro prostor Evropské unie popisovaný obchod průchozí. Stále se však neblížíme k výsledku a bude patrně ještě několik měsíců trvat, než bude znám verdikt.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru