Sony: Záruky Xboxu ohledně Call of Duty jsou neadekvátní

Sony: Záruky Xboxu ohledně Call of Duty jsou neadekvátní

Jim Ryan komentuje osobní dopis od Phila Spencera. Nechtěl jsem, ale je to věc veřejná, říká

Zdroj: Activision
8. 9. 2022

V rámci snah Microsoftu uzavřít akvizici společnosti Activision Blizzard už v uplynulých měsících zaznělo mnohé. V poslední době se předmětem sváru stala série Call of Duty, o kterou jde Sony s ohledem na dostupnost dalších dílů na PlayStationu. Microsoft v tomto ohledu jménem Phila Spencera a dalších vysoce postavených představitelů Xboxu dal svým největším konkurentům na herním poli několik záruk, podle Sony ale nejsou adekvátní. Naposledy mluvil Spencer o tom, že už začátkem roku, krátce po oznámení akvizice, zaslal přímo svému protějšku Jimu Ryanovi osobní dopis, ve kterém se zavázal vydávat Call of Duty na PlayStationu ve stejnou dobu a s plnohodnotným obsahem jako na Xboxu po dobu několika následujících let. Zmínil také, že jeho nabídka byla velkorysejší, než jaké obvykle takové zprávy bývají a vymezením, že na obou platformách budou vycházet obsahově i funkčně stejné hry také nevyvrátil, že v budoucnu se PlayStation dalších dílů Call of Duty dočká, i když možná až po vypršení časové exkluzivity nebo bez exkluzivních módů a bonusů určených hráčům na Xboxu. Pro Sony je to ale stále neadekvátní záruka, což nově komentuje sám Jim Ryan.

V krátkém vyjádření pro magazín Games Industry vysvětlil, jak na zmiňovaný dopis nahlíží on, i když podle svých slov nechtěl řešit soukromé obchodní záležitosti veřejně. „Neměl jsem v úmyslu komentovat to, co jsem považoval za soukromou obchodní diskuzi, ale cítím potřebu uvést věci na pravou míru, protože Phil Spencer z toho udělal veřejnou věc,“ řekl Ryan a pustil se do vysvětlování toho, proč mu nabídka Microsoftu nepřijde dostatečná. „Microsoft nabídl, že Call of Duty zůstane na PlayStationu pouze tři roky po skončení současné dohody mezi Activisionem a Sony,“ řekl nejprve prezident Sony Interactive Entertainment. Nově tak vynesl na světlo konkrétní údaj o tom, kolik let je oněch několik, nejsme si ale v tuto chvíli úplně jistí, o jaké míře dostupnosti Call of Duty vlastně oba představitelé herních divizí mluví. Zatímco Spencer zmiňoval popisovanou obsahovou a termínovou paritu, podle Ryana to zní, jako že se po vymezené době Call of Duty na PlayStationu neobjeví vůbec.

Chceme majitelům PlayStationu zaručit, že budou mít i nadále k dispozici nejkvalitnější zážitek ze hry Call of Duty, a návrh společnosti Microsoft tuto záruku podrývá, říká Jim Ryan.

Nicméně Ryan pokračuje tvrzením, že po více než 20 letech vydávání Call of Duty na PlayStationu se vzkaz od Spencera zdá být v mnoha ohledech nedostatečný a nezohledňuje prý dopad na hráče. „Chceme majitelům PlayStationu zaručit, že budou mít i nadále k dispozici nejkvalitnější zážitek ze hry Call of Duty, a návrh společnosti Microsoft tuto záruku podrývá,“ řekl Ryan. V tomto bodě se však pro změnu zdá, že stejně jako Spencer rázem nemluví o vlastním vydání hry na PlayStationu, ale jejím obsahu, který byl v posledních letech hráčům na PlayStationu nakloněn. Ať už se bavíme o možnosti zahrát si betaverzi dříve, nebo dokonce zkoušet módy, které na Xboxu k vyzkoušení nebyly, případně o režimech, které nebyly dostupné na Xboxu ani po vydání. Tohle všechno ale s největší pravděpodobností vezme za své jako první, pokud se Microsoftu podaří získat Activision Blizzard a je skutečně otázkou, o co přesně Ryan bojuje. Nesmíme ovšem zapomínat ani na tvrzení Microsoftu, že pokud by se našel způsob, jak pokrýt finanční ztrátu, kdyby hra nevyšla na PlayStationu, neviděli by důvod, proč neučinit z Call of Duty exkluzivní záležitost.

Tahle eventualita je stále ve vzduchu a Sony patrně cítí, že k ní může v budoucnu dojít. Je tedy otázkou, jak se k tomu postaví regulační orgány a zda nakonec akvizici posvětí, či nikoliv. Bezpečně nyní ale můžeme mluvit o významném ochlazení vztahů mezi Microsoftem a Sony a neočekáváme, že další diskuze mezi Spencerem a Ryanem bude probíhat v uvolněném duchu.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru