Grand Theft Auto V, Rockstar Games, GTA Online řeší dosud největší problém s cheatery

GTA Online řeší dosud největší problém s cheatery

Nebezpečný exploit ohrožuje hráče na PC a jejich účty. Rockstar o něm ví, zatím se nevyjádřil

Zdroj: Rockstar Games
23. 1. 2023
Název: Grand Theft Auto V Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 17. 9. 2013

Grand Theft Auto Online se odjakživa potýká s problémy v podobě hackování a cheatů, v posledních dnech však dochází k případům, jaké multiplayer GTA V za tu dobu ještě nezažil. Tuto nepříjemnou situaci by měl mít na svědomí i únik zdrojového kódu hry, k němuž došlo v září 2022 společně s GTA VI, kvůli kterému měl být nalezen způsob, kterak obejít některá bezpečnostní opatření a hru narušit. Celá záležitost se týká hráčů na PC dokonce a kolují obavy, že by hackeři mohli napáchat větší škody než jen nechat zabanovat napadeným hráčům účet, ale řada těchto dohadů zatím nebyla potvrzena. Přesto se jedná o velký problém, k němuž se vývojáři zatím nevyjádřili.

Hráči jsou v GTA Online na cheatování jistým způsobem zvyklí, ale v tomto případě se jedná o nebezpečné exploity využívající programátorské chyby. O těch informoval vedle dalších hráčů i uživatel s přezdívkou TezFunz2, který se specializuje na sérii GTA včetně GTA Online i Rockstar celkově. Díky nim mohou cheateři přidávat, mazat nebo upravovat statistiky hráčů a poškodit tím jejich účty, mazat postup nebo je vyhazovat ze hry. Řešením mělo být nehrát bez firewallu a naopak využívat nástroj pro vyhýbání se cheatům. Nebo ještě lépe nehrát vůbec. Další informace však začaly zmiňovat vzdálené spuštění kódu (RCE) a tím i možné poškození počítače. I z toho důvodu další uživatel s přezdívkou Speyedr, který stojí právě za jedním z nástrojů proti cheatům, své nástroje raději dočasně znepřístupnil a varoval hráče před možností ztráty postupu a účtu (kvůli banu) nebo jiných dat. Stále má však být bezpečné hrát s nástrojem Guardian, Speyedr ovšem upozorňuje, že ne každý jej dokáže správně nastavit, a proto to nedoporučuje, navíc se obává jeho zneužití.

Zdroj: GTA Forums

Diskuze se samozřejmě rozjely i na GTA Forums, kde se hráči dělí o své zkušenosti a problémy, zároveň je zde pak pravidelně aktualizováno oznámení shrnující vše, co se k této nepříjemné záležitosti zatím ví. Poslední aktualizace pochází z dneška, přičemž je zde rovněž připomenuto, že vzdálené spuštění kódu je zatím stále jen částečné. Přesto se někteří hráči setkali s tím, že na jejich účtu kdosi další dělal neplechu, která může vést i k zabanování. Navíc se objevily dohady, že se cheateři konkrétně zaměřují na známější hráče. Podle komunity měl Rockstar tento problém zachytit a je si ho vědom. Zároveň si již poznamenal účty, které byly exploitem postiženy, ale studio poněkud překvapivě mlčí a k situaci se nevyjadřuje. V některých případech má být pak možné problémy se hrou vyřešit smazáním lokálních souborů a jejich obnovením ze serveru, ale ne u všech se zadařilo, většina hráčů tak bude muset čekat přímo na řešení od vývojářů. Poté i Speyedr slibuje, že se znovu pustí do práce na nástroji Guardian.

Mlčení Rockstaru hráče příliš netěší a zmiňují v této souvislosti například vydání GTA Trilogy na Steamu, zatímco se GTA Online nejenže nevěnují, ale především pak s hráči nekomunikují. Na sociálních sítích i na podpoře se proto dožadují odpovědí, kdy by mohli očekávat řešení a kdy bude hraní GTA Online opět bezpečné, zatím však neúspěšně. Nezbývá tedy než čekat, jak se Rockstar k celé věci postaví, protože řada poškozených hráčů nepochybně doufá, že Rockstar skutečně pracuje na opravě, jak zaznívalo uvnitř komunity.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru