Fortnite, Epic Games, Fortnite se po letech sporů konečně vrací na iOS

Fortnite se po letech sporů konečně vrací na iOS

Apple schválil spuštění Epic Games Store. Do poslední chvíle se s Epicem přel kvůli designu

Zdroj: Epic Games
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Dlouholetý spor i soudní bitvy mezi společnostmi Apple a Epic Games zřejmě jen tak neskončí usmířením, Epic však může konečně začít slavit vítězství v Evropě. A stejně tak majitelé a uživatelé zařízení od Applu, jimž byl od roku 2020 zapovězen Fortnite. Důvodem tehdy bylo obcházení App Storu a jeho 30% poplatku z nákupu, když Epic nabídl vlastní obchod, což se Applu nelíbilo. Na rozdíl od Androidu ovšem tehdy nebylo možné získat hru z jiného zdroje a na celou situaci Epic reagoval krátkým a jasným videem narážející na Orwellovo 1984. Na návrat v Evropě Epic lákal zkraje letošního roku, společnost Apple to Epicu neusnadňovala až do poslední chvíle, nicméně Fortnite již dostal zelenou, jak informovala agentura Reuters.

Důležitým zvratem byla legislativa DMA, tedy zákon o digitálních trzích, kvůli němuž musí v Evropské unii Apple více otevřít a zpřístupnit vlastní ekosystém. Toho chtěl Epic využít už letos v březnu a založil nový vývojářský účet ve Švédsku, který však Apple zrušil, což nezůstalo bez povšimnutí evropských regulátorů. A odpovědi chtěl samozřejmě i Epic a šéf Tim Sweeney. Těsně před oznámením schválení Epic Games Store a tedy i Fortnitu a jeho návratu ze strany Applu, k čemuž došlo 5. července, stihla společnost Epic kritizovat další střet s Applem. Na twitterovém účtu Epic Games Newsroom společnost uvedla, že bylo jejich podání již dvakrát zamítnuto, a to z důvodu designu některých tlačítek, respektive kvůli podobnosti „Install“ u Epicu a „Get“ u Applu a tlačítek „In-app purchases“. To bylo přitom činěno s ohledem na zažité fungování takových tlačítek a nabídek v jakémkoli obchodu ve snaze vybudovat obchod, jemuž mobilní uživatelé snadno porozumí.

„Odmítnutí Applu je svévolné, obstrukční a v rozporu se zákonem DMA a my jsme se své obavy sdělili Evropské komisi. Pokud nedojde k dalším překážkám ze strany Applu, jsme i nadále připraveni v nadcházejících měsících spustit Epic Games Store a Fortnite pro iOS v Evropské unii,“ stojí v poslední části původního příspěvku. Nedlouho poté však přišla aktualizace hlásající, že byli společností Apple informováni o přijetí jejich dříve zamítnutého podání. Ještě poté nicméně jednou Epic na Apple zareagoval kvůli vyjádření, že navzdory schválení současné podoby Epic Games Store pro iOS k notářskému ověření stále požaduje změnu uživatelského rozhraní v budoucí verzi. To ovšem Epic odmítá, tudíž může být další vývoj potenciálně ještě zajímavý. Ale Fortnite už je každopádně na zpáteční cestě. Otázkou tedy zůstává, jak rychlý s ním i vlastním obchodem bude.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru