Epic chce vrátit Fortnite na iOS, Apple to odmítá

Chce čekat na konečný verdikt soudu. Sweeney označil Apple za lháře

Zdroj: Epic Games
23. 9. 2021
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 25. 7. 2017 Platformy: , , , , , , Žánr:

Ačkoliv soudní spor mezi společnostmi Apple a Epic Games dospěl k prvnímu verdiktu, právní bitva ještě není u konce. I když musí Apple přestat od prosince blokovat odkazy či tlačítka v aplikacích, která vedou k jiným možnostem platby, nežli přes oficiální bránu Applu, Epic podle soudu svými předchozími kroky porušil stanovená pravidla a musel zaplatit ušlý zisk ve výši 6 milionů dolarů. Zároveň soud zamítl požadavky Epic Games, tedy mít možnost v rámci App Storu spustit vlastní obchodní platformu, případně umožnit spouštět aplikace stažené mimo App Store bez omezení.

Tyto body se budou nepochybně o nadále rešit, CEO Epicu Tim Sweeney se nicméně rozhodnul, že momentálně nebude jménem své společnosti dále tlačit na Apple a v osobním e-mailu žádal o přístup k vývojářským účtům, o který Epic přišel před několika měsíci, s vidinou návratu Fortnitu na iOS a posléze Mac. Odpověď Applu však byla zamítavá a zdá se, že k obnovení stavu před soudním sporem může dojít až za několik let.

Podle slov Tima Sweeneyho z e-mailu, který zveřejnil na svém Twitteru, vychází najevo, že se Epic proti prvnímu rozhodnutí soudu odvolal. Zároveň ale Epic chce hrát podle aktuálně stanovených pravidel a odstranit překážky, které zamezovaly další distribuci Fortnite na App Storu. Tou největší byla přímá možnost platby mikrotransakcí alternativním způsobem, což by vývojáři podle Sweeneyho z iOS verze hry odstranili nad rámec již zaplacené pokuty, kterou vyměřil soud. „Za Epic slibuji, že se budeme řídti pravidly u jakékoliv aplikace, kterou kdy na App Store umístíme,“ říká Sweeney a má jedinou podmínku. Tedy, aby Apple skutečně dle nedávného verdiktu umožnil odkazovat pomocí textu či tlačítek na jiné platební brány a nevystupoval proti zážitku hráčů. Sweeney nicméně v závěru naznačil, že spor mezi konkurujícími si obchodními platformami z jeho pohledu trvá, ale věří, že na úrovni aplikací a tedy Fortnitu nehraje momentálně větší roli.

S tím ovšem lidé z Applu nesouhlasí a v odpovědi na Sweeneyho žádost odmítají, že by o návratu hry na iOS a Mac v aktualizované verzi uvažovali. Odvolávají se na tu čast soudního verdiktu, která označila odepření přístupu Epic Games k vývojářáským účtům za zcela legální. Připomíná také, že Epic porušil mezinárodně platná pravidla App Storu, čímž poškodila i vzájemný vztah obou společností, a tím pochopitelně utrpěla i důvěra. Apple v e-mailu také připomíná předchozí Sweeneyho veřejná vyjádření, že se Fortnite v zájmu návratu na iOS alternativních plateb nezbaví a zdá se, že je pro Apple vše momentálně definitivní. „Nebudeme se zabývat žádnými dalšími žádostmi o nápravu aktuálního stavu, dokud nebude rozhodnutí soudu konečné a už se proti němu nepůjde odvolat,“ odpovídá Apple. Problém je však v tom, že spor může probíhat ještě několik let a osud Fortnitu tak je značně nejistý.

Tim Sweeney ale reaguje dále a označuje Apple za lháře. Už dříve totiž zaznělo, že se hra objeví v App Storu, až bude opět fungovat na zákládě pravidel, což nyní Epic nabízí, ale Apple je i nadále proti. Sweeney si proto pokládá otázku, proč tomu tak je a na Twitteru předkládá tři důvody, na základě kterých nedošlo ke shodě. Prvním z nich má být ze stranu Applu prostý fakt, že u soudu vyhráli. Druhým pak vyjádření Epic Games ještě před verdiktem. A konečně třetím postup Epic Games na samém začátku kauzy. „Pokzd nyní bude Apple blokovat kvůli vyjádřením [ostatních vůči Applu], kam je tento přístup dovede? K Zabanování Spotify? New York Times,“ ptá se CEO Epic Games. Odpovědi se mu ale prozatím nedostává a oficiální reakce Applu zatím není k dispozici. A tak jedinou skutečně jasnou záležitostí i nadále zůstává, že Fortnite zůstává na výše zmiňovaných platformách stále nedostupný.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru