Fortnite, Epic Games, Ridley Scott parodii reklamy 1984 od Epicu nepochválil

Epic chce vrátit Fortnite na iOS, Apple to odmítá

Chce čekat na konečný verdikt soudu. Sweeney označil Apple za lháře

Zdroj: Epic Games
23. 9. 2021
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Ačkoliv soudní spor mezi společnostmi Apple a Epic Games dospěl k prvnímu verdiktu, právní bitva ještě není u konce. I když musí Apple přestat od prosince blokovat odkazy či tlačítka v aplikacích, která vedou k jiným možnostem platby, nežli přes oficiální bránu Applu, Epic podle soudu svými předchozími kroky porušil stanovená pravidla a musel zaplatit ušlý zisk ve výši 6 milionů dolarů. Zároveň soud zamítl požadavky Epic Games, tedy mít možnost v rámci App Storu spustit vlastní obchodní platformu, případně umožnit spouštět aplikace stažené mimo App Store bez omezení.

Tyto body se budou nepochybně o nadále rešit, CEO Epicu Tim Sweeney se nicméně rozhodnul, že momentálně nebude jménem své společnosti dále tlačit na Apple a v osobním e-mailu žádal o přístup k vývojářským účtům, o který Epic přišel před několika měsíci, s vidinou návratu Fortnitu na iOS a posléze Mac. Odpověď Applu však byla zamítavá a zdá se, že k obnovení stavu před soudním sporem může dojít až za několik let.

Podle slov Tima Sweeneyho z e-mailu, který zveřejnil na svém Twitteru, vychází najevo, že se Epic proti prvnímu rozhodnutí soudu odvolal. Zároveň ale Epic chce hrát podle aktuálně stanovených pravidel a odstranit překážky, které zamezovaly další distribuci Fortnite na App Storu. Tou největší byla přímá možnost platby mikrotransakcí alternativním způsobem, což by vývojáři podle Sweeneyho z iOS verze hry odstranili nad rámec již zaplacené pokuty, kterou vyměřil soud. „Za Epic slibuji, že se budeme řídti pravidly u jakékoliv aplikace, kterou kdy na App Store umístíme,“ říká Sweeney a má jedinou podmínku. Tedy, aby Apple skutečně dle nedávného verdiktu umožnil odkazovat pomocí textu či tlačítek na jiné platební brány a nevystupoval proti zážitku hráčů. Sweeney nicméně v závěru naznačil, že spor mezi konkurujícími si obchodními platformami z jeho pohledu trvá, ale věří, že na úrovni aplikací a tedy Fortnitu nehraje momentálně větší roli.

S tím ovšem lidé z Applu nesouhlasí a v odpovědi na Sweeneyho žádost odmítají, že by o návratu hry na iOS a Mac v aktualizované verzi uvažovali. Odvolávají se na tu čast soudního verdiktu, která označila odepření přístupu Epic Games k vývojářáským účtům za zcela legální. Připomíná také, že Epic porušil mezinárodně platná pravidla App Storu, čímž poškodila i vzájemný vztah obou společností, a tím pochopitelně utrpěla i důvěra. Apple v e-mailu také připomíná předchozí Sweeneyho veřejná vyjádření, že se Fortnite v zájmu návratu na iOS alternativních plateb nezbaví a zdá se, že je pro Apple vše momentálně definitivní. „Nebudeme se zabývat žádnými dalšími žádostmi o nápravu aktuálního stavu, dokud nebude rozhodnutí soudu konečné a už se proti němu nepůjde odvolat,“ odpovídá Apple. Problém je však v tom, že spor může probíhat ještě několik let a osud Fortnitu tak je značně nejistý.

Tim Sweeney ale reaguje dále a označuje Apple za lháře. Už dříve totiž zaznělo, že se hra objeví v App Storu, až bude opět fungovat na zákládě pravidel, což nyní Epic nabízí, ale Apple je i nadále proti. Sweeney si proto pokládá otázku, proč tomu tak je a na Twitteru předkládá tři důvody, na základě kterých nedošlo ke shodě. Prvním z nich má být ze stranu Applu prostý fakt, že u soudu vyhráli. Druhým pak vyjádření Epic Games ještě před verdiktem. A konečně třetím postup Epic Games na samém začátku kauzy. „Pokzd nyní bude Apple blokovat kvůli vyjádřením [ostatních vůči Applu], kam je tento přístup dovede? K Zabanování Spotify? New York Times,“ ptá se CEO Epic Games. Odpovědi se mu ale prozatím nedostává a oficiální reakce Applu zatím není k dispozici. A tak jedinou skutečně jasnou záležitostí i nadále zůstává, že Fortnite zůstává na výše zmiňovaných platformách stále nedostupný.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru