Federální obchodní komise kritizuje propouštění v Microsoftu

Právníci FTC kritizují propouštění v Microsoftu

Neplní prý svoje sliby. Activision Blizzard měl být nezávislý a spojení mělo proběhnout jinak

Zdroj: Activision
8. 2. 2024

Po dvou týdnech přichází dozvuky velkého propouštění v herní divizi Microsoftu, kam vedle Xbox Game Studios a studií ZeniMaxu spadají i subjekty sdružené pod hlavičkou Activisionu Blizzard. V průběhu dnešního dne jsme vás informovali o upřesnění počtu propuštěných lidí ze studí Toys for Bob, resp. Sledgehammer Games a nyní přichází ke slovu kritický komentář ze strany právníků Federální obchodní komise. Ta delší dobu stála v cestě akvizici Activisionu Blizzard ze strany Microsoftu, ale svá stanoviska nakonec nebyla schopná uhájit a obchod mohl proběhnout. FTC však nyní poukazuje na to, že Microsoft zásahem do zaměstnanecké struktury Activisionu Blizzard porušil své sliby, které zazněly v době přezkoumávání, zda nebude akvizice příliš velkým zásahem pro férovost hospodářské soutěže.

Kritiku vyjádřil právní zástupce FTC Imad Abyad a svůj dopis (přes Polygon) odeslal do kanceláře Odvolacího soudu USA pro devátý obvod v San Francisku. V první řadě poukazuje na to, že Microsoft sliboval nezávislé fungování Activisionu Blizzard po dokončení akvizice, čemuž ale oznámené propouštění stojí v cestě. Ne proto, že by Microsoft coby majitel nemohl rozhodovat o situaci mezi svými zaměstnanci, ale proto, že Microsoft se zavázal k zachování takové struktury, která by umožnila snadno odprodat jakoukoliv část Activisionu nebo rovnou celou společnost. Podle vyjádření Phila Spencera ke zmiňovanému propouštění ale vyplývá, že Microsoft „identifikoval překrývající se oblasti“ vzájemného fungování a podle veřejných záznamů výrazně zasáhl právě do struktury Activisionu Blizzard. Dá se předpokládat, že byly zrušeny takové pracovní pozice, které jsou již obsazené v Microsoftu a není je tudíž nutné dublovat. Podle Abyada ale jde o zcela opačný přístup, než který Microsoft během soudního řízení sliboval.

„Společnost Microsoft tvrdila, že hlavním veřejným zájmem je, aby byl zachován status quo před sloučením,“ cituje ze spisu Abyad. Přidává také další vyjádření Microsoftu, podle kterého mělo dojít na vertikální sloučení, nikoliv horizontální, které bývá zpravidla doprovázeno zrušením nadbytečných pozic, které už spravuje mateřský subjekt. „Nedávno oznámený plán společnosti Microsoft, zrušit 1900 pracovních míst ve své herní divizi, včetně nově nabytého subjektu v podobě společnosti Activision, je v rozporu s uvedenými prohlášeními,“ doplňuje pak Abyad a cituje výše uvedený výrok Phila Spencera o důvodech propouštění. V závěru dopisu pak apeluje na soud, že celá situace je značně křiklavým důvodem, aby bylo FTC umožněno vydat soudní příkaz k pozastavení akvizice, aby mohlo proběhnout další řízení, momentálně se zájmem FTC zamezit akvizici, resp. v tomto případě ji zrušit.

Microsoft se zatím k dalším krokům FTC nevyjádřil.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru