Heart of Russia pro Euro Truck Simulator 2 teď nevyjde

"Máme v šuplíku hotové DLC, které nemůžeme vydat," říká šéf SCS. Může to trvat dlouho

Zdroj: SCS Software
14. 3. 2022
Název: Euro Truck Simulator 2 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 18. 10. 2012 Platformy: , , Žánr:

Bezprostředně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, uvalení prvních sankcí a bojkotu herních vývojářů některé fanoušky napadlo, co nastalá situace znamená pro pražské studio SCS Software a jeho připravované rozšíření Heart of Russia pro Euro Truck Simulator 2. Zajímalo to i nás a už na počátku krize jsme kontaktovali vývojáře. Ti se mezitím zapojili do celé řady aktivit na podporu lidí zasažených válkou. Svým zaměstnancům z Ukrajiny a jejich rodinám nabídli pomoc, přispěli opakovaně několika charitativním organizacím a připravili také speciální DLC Ukrainian Paint Jobs Pack v ceně 1 eura, jehož celý výtěžek putuje organizaci Člověk v tísni.

Ale až nyní jsme se dozvěděli, jak to bude s ruskou expanzí, jejíž vydání bylo užuž za dveřmi, ale nyní by jej mohla řada lidí vnímat citlivě. PR a marketing manager Daniel Němec Vortexu řekl, že lidé v komunitě jsou rozdělení na dva tábory. “Jedni mají potřebu potrestat všechno, co je ruské, a chtějí po nás, abychom zrušili DLC, nebo abychom rovnou začali pracovat na ukrajinském. Druhá skupina lidí se naopak snaží předkládat argumenty, proč bychom měli DLC vydat. Že za to stromy a silnice v Rusku nemohou. A že doufají, že to i tak vydáme,” popsal situaci Dan Němec. K tomu se ale neschyluje.

Spoluzakladatel a šéf SCS Software Pavel Šebor vysvětlil, že ve firmě okamžitě vznikla velká diskuze, co bude dál. “Říkali jsme si to vlastně už měsíce, jak to bude. Protože ta pravděpodobnost, že nastane válka, se neustále zvyšovala. A my už jsme několik měsíců zpátky řešili, jaký bude krizový scénář,” popsal Pavel Šebor. Situaci sice v SCS nevyřešili, ale věděli podle svých slov alespoň, že tohle téma je na stole. “V prvních dnech jsme si říkali: Možná ta válka bude rychle pryč, co s tím? Ale rozhodně bylo jasné, že nejde jet dál v nastaveném kurzu, komunikovat dál o krásách Ruska,” pokračoval Pavel Šebor v rozhovoru pro Vortex.

Datum vydání se najednou ocitlo v neznámu. “Možná i název toho DLC se ocitá v neznámu, protože svým způsobem Srdce Ruska je emočně nabitý název. A v tuto chvíli bychom možná provokovali, nebo zraňovali lidi, kteří cítí, že propagace Ruska, ať už je to krajina, národ nebo politika, že to vše dohromady v tuto chvíli nejde oddělit,” popsal situaci šéf SCS. “V tuto chvíli nevíme, co bude,” dodal. Autoři jsou prý jen týdny před dokončením veškeré práce na rozšíření. Už v podstatě byli v testovacím procesu a výsledek se jen ladil. “A teď máme v šuplíku DLC, které asi nemůžeme momentálně vydat. Nehledě na to, že by si ho nemohl koupit nikdo v Rusku, tak by to v podstatě byla provokace lidí dobré vůle. Budeme čekat a doufat, a to ne kvůli DLC, že Ukrajina vyhraje. A že přijde čas nastavit nějakou vstřícnou tvář tomu, co z Ruska zbude po všech sankcích. A pak možná bude v pořádku takovou věc pustit ven. Momentálně si to ale nedokážu představit. Teď to nejde,” popsal budoucnost Heart of Russia Pavel Šebor.

Kdyby podle něj Kreml dosáhl na Ukrajině svých cílů, nedokáže si šéf SCS vůbec představit vydání. “Hrozí riziko, že v tom šuplíku bude 10 let, než bude úplně jiný svět,” doplnil. V SCS samozřejmě uvažovali také o tom, jak expanzi vydat a zda by mohla nějak posloužit dobré věci. “Nelze teď ale najít žádnou omluvu nebo výmluvu. I kdybychom veškeré výnosy z DLC věnovali na Ukrajinu, přesto by nám to významná část fanoušků mohla mít za zlé. Že propagujeme něco, co nemáme propagovat. Je to citlivá věc. My do toho nechceme vrtat,” obává se Pavel Šebor. Přesto zůstává mírným optimistou. “Doufáme, že čas to vydat, není tak daleko. Teď to uzavřeme, dotestujeme, aby vše bylo plně připravené. A třeba přijde čas to přetavit v něco pozitivního. V něco, co bude dávat smysl a nebude to jen chladný byznysový kalkul ve stylu: Vydejme to a vydržme nějaké negativní reakce,” naznačuje šéf SCS.

Tým ale připomněl, že přes značný výpadek příjmů, který mu to způsobí, samozřejmě není Heart of Russia to jediné, na čem se ve studiu pracuje. Paralelně vzniká několik dalších expanzí pro ETS2 i ATS, které jsou v různé fázi rozpracování. “Už dávno se pracuje na dalším DLC, které se začalo rodit už před rokem. V předprodukci už je také to další na rok 2024. A Amerika běží rovněž svým tempem,” zdůraznil Pavel Šebor. Finančně ale firma odklad Heart of Russia na neurčito pocítí. “Pro nás to bude významný propad příjmů v tomto roce, protože jedno velké DLC bude chybět,” řekl Vortexu Pavel Šebor. Další plány nicméně stopka pro Rusko neovlivňuje. Autoři neměli v úmyslu v rozšiřování hry pokračovat dál na východ.

Celý rozhovor s Pavlem Šeborem a Danielem Němcem z SCS Software si budete moci poslechnout ještě dnes v další vidcastu. Zde se také dozvíte více o tom, že Rusko představuje pro pražské studio významný trh díky zdejší velké komunitě hráčů trucků. A na přetřes přijde rovněž review bombing, kterému tým čelil poté, co vyjádřil svou solidaritu s Ukrajinou.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru