Embracer bude uzavírat studia, rušit hry a propouštět

Embracer bude uzavírat studia, rušit hry a propouštět

Dosud rostoucí gigant čekají velké změny. Chce se soustředit na značky jako Pán prstenů

Zdroj: koláž/Vortex
13. 6. 2023

Šéf skupiny Embracer Lars Wingefors oznámil v otevřeném dopisu zahájení velkého restrukturalizačního programu, díky němuž má společnost zeštíhlit, stát se silnější a soběstačnější. Wingefors připomněl, že v minulých letech Embracer výrazně investoval a rozrůstal se. Získal mnoho významných značek. Po období velkých investic má ale přijít transformace, která zajistí dostatek financí. Embracer tak chce lépe čelit zhoršující se ekonomické situaci a realitě na trhu. Smyslem je zjevně dál prospívat a růst, ale organicky.

Restrukturalizační program není jednorázový. Je rozprostřen až do března 2024 a zaměřuje se na hledání úspor, snižování náklad, větší efektivitu a konsolidaci. Náklady se mají začít snižovat s okamžitou platností. Cílem je také posílit synergii v rámci celé skupiny. Wingefors uvedl, že Embracer v tuto chvíli zaměstnává skoro 17 tisíc lidí a tento počet se ještě do konce roku sníží. Je ale podle něj příliš brzy na to říct, o kolik to bude.

Opatření budou podle Embraceru zahrnovat prodej nebo uzavření některých studií a ukončení nebo pozastavení některých projektů.

Wingefors ujistil zaměstnance, že chápe, že mnozí teď budou mít obavy o svá místa a on nemá v tuto chvíli odpovědi na všechny otázky. Odchod talentovaných lidí je podle něj vždy bolestný, protože tvoří podstatu společnosti. Šéf Embraceru proto zdůrazňuje, že toto rozhodnutí nebylo snadné. Požádal všechny manažery, aby jednali maximálně empaticky. Firma se bude snažit, aby dotčení zaměstnanci obdrželi tuto informaci jako první. Kde to bude možné, chce Embracer nabídnout svým lidem přechod na jiné projekty.

Ačkoli někde se místa budou rušit, jinde se naopak budou noví zaměstnanci stále nabírat. Protože Wingefors ví, že je to náročné období, chce být maximálně transparentní a zakládat si na otevřené komunikaci. Ale čím rychleji bude firma jednat, tím dřív bude zase silnější. Opatření budou podle Embraceru zahrnovat prodej nebo uzavření některých studií a ukončení nebo pozastavení některých projektů. Snižovat se budou provozní výdaje. Firma chce také omezit vydávání third party her a víc se soustředit na interní značky a externí financování vysokorozpočtových her.

Dead Island 2 prý předčil vysoká očekávání vedení

Budou se přezkoumávat investice do dalších projektů. Ale potenciální dopady programu mají téměř výhradně ovlivnit jen neoznámené hry. Všechny zásadní oznámené projekty mají vyjít podle plánu. Wingefors poděkoval partnerům společnosti a říká, že Embracer skrývá nevyužitý potenciál, který je třeba společně uvolnit. Je prý třeba lépe využít existující portfolio a jeho rozsah. Nová strategie má také do budoucna zhodnotit celou skupinu a udržet si pozici mezi nevětšími firmami v oboru.

Wingefors neopomenul také úspěchy. Je podle svých slov hrdý na to, co v uplynulých letech společně vybudovali. Láká na tituly jako Remnant 2, Warhammer 40,000 Space Marine 2, Payday 3, Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged, Arizona Sunshine 2, Alone in the Dark, Homeworld 3 a mnohé další. Připomíná dosud jeden z největších finančních úspěchů v podobě hry Dead Island 2, která prý předčila vysoká očekávání vedení.

Nelze se ubránit dojmu, že jde o poměrně vážnou situaci, která staví společnost až dosud vystupující jako “shopaholic” s nevyčerpatelnou peněženkou a apetitem do docela jiného světla.

Embracer dle Wingeforse čekají v nadcházejících týdnech a měsících obtížná rozhodnutí, ale věří, že z nich vyjdou jako silnější a efektivnější společnost. Chtějí se vydat na cestu stabilní budoucnosti. Šéf skupiny poměrně obsáhlý otevřený dopis uzavřel poděkováním. Přesto se nelze ubránit dojmu, že jde o poměrně vážnou situaci, která staví společnost až dosud vystupující jako “shopaholic” s nevyčerpatelnou peněženkou a apetitem do docela jiného světla.

Z navazující debaty s investory vyšlo najevo, že chce víc využít práva na Pána prstenů a udělat z něj jednu z největších herních značek na světě. Tohle má být příklad lepšího využití prostředků než na některé jiné projekty. Právě podobné velké značky ale mohou být pro Embracer kamenem úrazu. Firma se až donedávna profilovala – a Lars Wingefors to opakovaně sám při různých příležitostech zdůrazňoval – jako gigant tvořený velkým množstvím méně nákladných a tudíž méně riskantních projektů. Ty sice často stály i na slavných značkách minulosti, které ale nebyly třeba tak drahé. V tomhle ohledu si vedl Embracer velmi dobře a vyrostl během pár let.

Embracer dnes tvoří 138 interních studií ve 40 zemích světa a vlastní okolo 850 značek.

Před časem ale začal s mnohem většími akvizicemi a mnohem nákladnějšími a ambicióznějšími projekty. Embracer v nedávné době pod své křídla získal kromě společnosti Middle-earth Enterprises také velká studia jako Gearbox, Saber Interactive, Crystal Dynamics nebo Eidos-Montréal. A s nimi i jejich opravdu velké značky, u nichž nelze očekávat, že se jejich fanoušci smíří s ničím menším než drahými AAA blockbustery. To představuje pro firmu větší riziko i částečnou změnu strategie.

Nedávno se dramaticky propadly akcie Embraceru, když vyšlo najevo, že se nepodařilo uzavřít nějaké blíže neupřesněné důležité partnerství v hodnotě 2 miliard dolarů. Embracer dnes tvoří 138 interních studií ve 40 zemích světa a vlastní okolo 850 značek. Pod Embracer spadá mimo jiné brněnský tým Ashborne Games, pražský tým Warhorse Studios a nenápadný podpůrný tým sídlící v Olomouci. Na Slovensku je to pak studio Nine Rocks Games.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru