Bývalí zaměstnanci Square Enix byli obviněni z podvodu

Mezi zatčenými má být i autor Sonica Judži Naka. Tvrdí to kancelář státního zástupce

Zdroj: Sega
18. 11. 2022

Během včerejšího dne došlo k zatčení minimálně dvou bývalých zaměstnanců společnosti Square Enix, kteří byli obviněni z podvodného nákupu akcií studia Aiming. S informací přišel japonských technologický portál Automaton (přes VGC), který zmínil dvě jména – Tajsuke Sazaki a Fumiaki Suzuki. Důvodem jejich zatčení měl být nákup akcií zmíněného studia v únoru 2020 bezprostředně před tím, než bylo oznámeno, že Aiming vytvoří mobilní spin-off hry Dragon Quest s podtitulem Tact, což vzbudilo podezření, že zmíněná dvojice zneužila svůj přístup k informacím ze společnosti Square Enix. Konkrétně měli nakoupit akcie ve výš 47 milionů jenů, tedy přibližně 8 milionů korun.

K incidentu se vyjádřila společnost Square Enix, která potvrdila, že oba muži byli jejími dřívějšími zaměstnanci a doplnila, že momentálně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení. „Hluboce litujeme obav, které mohl tento incident vyvolat. Řešili jsme ho přísně, včetně disciplinárních opatření přijatých proti podezřelým zaměstnancům,“ uvedl mluvčí společnosti. Naznačil tím ale, že status bývalých zaměstnanců si Sazaki a Suzuki vysloužili právě na základě interního prošetřování a zatčení obou mužů je pak následkem jejich činů po nahlášení příslušným úřadům.

V průběhu noci ze čtvrtku na pátek se ale situace ještě přiostřila, když začal japonský portál FNN Prime Online informovat o tom, že mezi zatčenými může být také Judži Naka. Toho zná herní svět jako autora Sonica, což z celé kauzy rázem činí ještě sledovanější záležitost. O zatčení mluví kancelář státního zástupce a přichází také s informací, že sám Naka v roce 2020 – tedy v době, kdy ve Square Enix pracoval na hře Balan Wonderworld – koupil akcie ve výši 2,8 milionů jenů, v přepočtu necelých 500 tisíc korun. Bližší informace nejsou známy, ve světle aktuálních nařčení se ale můžeme domnívat, že výše zmíněná disciplinární řízení se mohla týkat i Naky. Jak je totiž známo, slavný designér byl od vývoje Balan Wonderworld odejit přibližně šest měsíců před vydáním, tedy v září 2020, za což následně Square Enix žaloval. Tuto spojitost se ale zatím nepodařilo prokázat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru