Zrušené soutěže a zápasy hrají sportovci ve videohrách

Zrušené soutěže a zápasy hrají sportovci ve videohrách

Lando Norris, Thibaut Curtois ani basketbalový tým Phoenix Suns pauzu nechtějí

Zdroj: Codemasters
16. 3. 2020

Provázání tradičního sportu s jeho elektronickou či virtuální podobou je v posledních letech čím dál tím těsnější. Dáme-li stranou již roky fungující kompetitivní závodění či hraní fotbalu, hokeje nebo basketbalu, jsou to právě slavné sportovní organizace, které v posledních letech ustavují své oficiální e-sportové týmy. Nezřídka je pak spojují se svými mladšími svěřenci, kteří sami často videohry aktivně hrají, a přistupují k nim jako k přímé součásti daného sportovního klubu nebo závodní stáje. A ačkoliv si ještě před několika měsíci zřejmě neuměl nikdo představit nic jiného, než veskrze standardní hraní soutěží pod hlavičkou dané sportovní organizace, vlastní e-sportové subjekty se v době probíhající pandemické krize některým tradičním sportovcům náramně hodí. Bez dlouhého vymýšlení možných eventualit totiž mohou přesměrovat svou pozornost z trávníků, ledů, palubovek a závodních okruhů do virtuálního prostoru a nečekaně vzniklé volné místo v jinak obvykle nabitém kalendáři elegantně vyplnit. Týká se to například jezdců formule 1 Landa Norrise a Maxe Verstappena, ale také fotbalisty Thibauta Courtoise, basketbalového týmu Phoenix Sun nebo českých fotbalových klubů Sparta Praha a Viktoria Plzeň.

Virtuální okruhy

Začneme-li u závodění, přesedlat ze skutečných monopostů na simulátor je pro jezdce přirozeností. Na hraní jsou zejména mladší piloti zvyklí, ať už jen pro nácvik profilu tratě. a navíc lze jejich kancelář do videohry přenést v porovnání s většinou jiných sportů velmi věrně. Není se proto čemu divit, když Norris a Verstappen po zrušení australské velké ceny hledali vhodnou alternativu a našli ji v podobě závodů Not the Aus GP, resp. All-Star Esports Battle. V případě Norrise šlo o závod na okruhu v Melbourne, vypsaný na 29 kol, ve kterém navíc pilot McLarenu nebyl jediným profesionálním sportovcem. Na startovním poli ho doplnili piloti Stoffel Vandoorne, Esteban Gutiérrez, ale také zmiňovaný fotbalový brankář Thibaut Courtois, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, že i virtuální závodění má svá specifika. Norris skončil šestý, Gutiérrez desátý, v těsném závěsu na 11 místě skončil Courtois a na patnáctém dojel Vandoorne. Celý záznam si můžete prohlédnout na YouTube a podle ohlasů diváků je po podobných akcích obrovský hlad. Nakonec, stream překonal dosavadní rekord v počtu diváků sledujících F1 2019, v jednu chvíli jich bylo přes 21 tisíc!

Co se týče Verstappena, ten se pro změnu na virtuálním Nürburgringu utkal s Juanem Pablem Montoyou, jeho synem nebo Nelsonem Piquetem mladším, a i oni museli sklonit hlavu před e-sportovými profíky. Ačkoliv Verstappen vyhrál závod své skupiny a dostal se tak do finále z pozice favorita, ve výsledku bral jen jedenácté místo a možná v něm narůstá zájem pokusit se o úspěch v některém z dalších závodů. Fanoušci by si to i v tomto případě přáli a je možné, že pokud bude pauza trvat delší dobu, k něčemu centralizovanějšímu se přihlásí i další závodníci. Ještě než toto téma opustíme, připomínáme vám rozhovor s Tomášem Engem v jednom z našich předchozích vidcastů, kde se o simulátorech a jejich využití rovněž bavíme.

Virtuální palubovky

Teď už ale pojďme k basketbalu – také nejslavnější soutěž NBA byla kvůli koronaviru pozastavena, a zatímco někteří hráči řeší dilema, jak trénovat a nevypadnout z formy, PR týmy jednotlivých klubů se snaží vymyslet cokoliv, aby své fanoušky zabavily. Zatím nejúspěšnější je na tomto poli Phoenix Suns, kteří se obratem rozhodli, odehrát podle rozvrhu své zápasy v NBA 2K20 na Twitchi. První z nich proti Dallas Mavericks už mají za sebou a v jednu chvíli jej sledovalo přes 12 500 diváků. Je to trochu překvapivé, vzhledem k tomu, že Suns prohráli a hráč, který se do klání pustil, během zápasu téměř nepromluvil, ale fanoušci jsou naladění pozitivně a cítí, že by další vysílání z „šatny“ Suns mohlo být ještě o fous lepší. Do iniciativy by se navíc mohly přidat i další kluby, s přihlédnutím k tomu, že sami hráči logicky tráví volné chvíle u her a svůj koníček by mohli přetavit v zabavení fanoušků. Ostatně, hráč Suns Devin Booker se o přerušení letošního ročníku NBA dozvěděl během vlastního streamu Call of Duty a překvapení se ani nesnažil skrývat.

Nejsou to ale jen pozitivní zprávy, které z prostoru skutečného i virtuálního basketbalu proudí. Bez zápasů totiž není možné sledovat aktuální formu hráčů a bez ní nemůže fungovat funkce NBA Today ve zmiňovaném NBA od 2K, resp. módu MyLeague. Co víc, když se momentálně hráči pustí do hraní se zapnutými aktualizacemi, hra jednoduše spadne a nejde v ní pokračovat, takže hráči musí čekat na reakci vývojářů, kteří nic podobného nemohli dopředu očekávat.

Virtuální trávníky

O Thibautovi Courtoisovi jsme už mluvili v souvislosti s formulemi, není ale přirozeně jediným fotbalistou, který má podobné choutky. Jeden ze zajímavých případů se odehrál ve Španělsku, které se chystalo na derby mezi Realem Betis a Sevillou. Kvůli přerušení španělské ligy na něj ale na trávníku nedošlo, tak si ho za účasti fanoušků střihnuli hráči Borja Iglesias a Sergio Regui ve FIFA 20. Z vítězství 6:5 se v prodloužení radoval Real Betis, když Iglesias zakončil klání gólem, který vstřelil dokonce se sebou samým. Ač to zní možná trochu zvláštně, přejeme si víc podobných pokusů, a pokud by vám náhodou nevonělo sledovat dva hráče, jak hrají za své kluby proti sobě Fifu, můžete ještě zkusit altnerativu tak, jak ji přinesl anglický celek Watford. Ten totiž odsimuloval svůj zrušený zápas s Leicestrem ve Football Manageru a odnesl si bod za remízu 1:1.

Cestu napříč virtuálním vyžitím sportovců a sportovních klubů končíme doma u avizovaného fotbalového zápasu Sparta vs. Plzeň. Ten se měl odehrát na letenském stadionu v rámci standardního rozlosování, nakonec se ale proti sobě včera postavili jen hráči e-sportových týmů obou klubů. Diváci si přitom mohli sledování okořenit i sázkami, které vypsala Fortuna coby generální partner české fotbalové ligy a truchlit nad prohrou Sparty/radovat se z výhry Plzně v poměru 5:3 na zápasy. Atmosféru nicméně v tomto případě rozbíjí skutečnost, že české zápasy se odehrály v kompetitivním prostředí FUT, čili za přítomnosti těch nejlepších možných hráčů z řad světových hvězd.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru