FIFA 21, EA Sports, Zlatan si stěžuje, že je součástí FIFY neoprávněně

Zlatan si stěžuje, že je součástí FIFY neoprávněně

Problém se prý táhne roky, v minulosti ale fotbalista s EA Sports ochotně spolupracoval

Zdroj: EA Sports
24. 11. 2020
Název: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 9. 10. 2020

Fotbalová superstar Zlatan Ibrahimović tvrdí, že nedal souhlas k použití vlastního jména a podoby pro potřeby fotbalové série FIFA od Electronic Arts. Nestárnoucí bouřlivák tvrdí, že není součástí asociace fotbalových hráčů FIFPro, případně si toho není vědom, a tudíž hodlá vyšetřit, jak se to s jeho použitím ve hře vlastně má. Na situaci upozornil na svém Twitteru a nebyl jediný z předních fotbalistů, kdo situaci vnímá obdobně. Přidal se k němu i Gareth Bale, který jednak reagoval s dotazem, co že je to vlastně ona asociace FIFPro a následně potvrdil, že je čas, aby se problémem někdo zabýval.

„Kdo dal EA Sports svolení, aby využili moje jméno a tvář? FIFPro? Nejsem si vědom, že bych byl členem, a pokud ano, stalo se tak bez mého vědomí skrze nějaký podivný manévr. A zcela jistě vím, že jsem nikdy nedovolil asociacím FIFA, ani FIFPro, aby skrze mě vydělávali peníze,“ napsal rozhořčeně Ibrahimović. V navazujícím tweetu pak vysvětluje, že je nepřípustné, aby na něm tolik let někdo parazitoval a volá po zmiňovaném vyšetřování celé situace. Očividně ale zapomíná na celou řadu poměrně důležitých věcí, které staví aktuální kauzu do úplně jiného a pro Zlatana ne zcela lichotivého světla. Opomeneme-li jízlivé komentáře hráčů FUT, kteří poukazují na Ibrahimovićovu nízkou rychlost ve hře, kvůli které by „beztak nikomu nechyběl“, fotbalista je součástí klubu AC Milan, který spolu se svým městským rivalem podepsal exkluzivní smlouvu s EA na využití podoby hráčů, dresů či stadionu.

Další podivnou věcí je, že Zlatan mluví o dlouhých letech, po které EA neoprávněně využívají jeho podobu, a přitom existují ne tak staré důkazy, že se mu očividně přiznané a domluvené partnerství v minulosti zamlouvalo. Co byste řekli třeba na rozjařenou fotografii se štítem z režimu FUT, kterým se pyšnil u příležitosti vydání FIFY 17? Nebo na navazující rozhovor s vývojáři hry, ve kterém si Zlatan ani jednou nestěžuje, že by mu zahrnutí do hry jakkoliv vadilo? „Hraju hru se svými dětmi, kteří jsou opravdu velkými fanoušky,“ řekl před čtyřmi lety titul nejlepšího hráče měsíce anglické Premiere League si náležitě užíval. Co se tedy změnilo a proč Ibrahimovićovi vadí to, co mu v minulosti nijak nepřekáželo? Nejasně se to má nicméně i s výroky Garetha Balea – jednatřicetiletý velšský hráč si přeje, aby byly prošetřeny také okolnosti kolem jeho využití ve FIFĚ a stejně jako Ibrahimovićovi se mu zřejmě nezamlouvají léta neoprávněného parazitování na své značce. Otázkou ale zůstává, proč tedy dal Bale svolení, aby se stal tváří hned několika uplynulých ročníků a hleděl na hráče přímo z krabičky?

Některé média i fanoušci v komentářích se proto domnívají, že Ibrahimović i Bale vyrukovali s výše popisovanými tvrzeními na základě nedávné dohody Electronic Arts s Davidem Beckhamem, který bude po tři roky zařazen do režimu FIFA Ultimate Team a zřejmě se objeví i na krabičce next-gen verze aktuálního ročníku. List Daily Mirror totiž přišel s informací, že bylo bývalému fotbalistovi nabídnuto 30 milionů liber a během jednání se tuto částku podařilo ještě zvýšit. Zastavit se měla podle zdrojů Mirroru až na hodnotě 40 milionů liber, tedy v přepočtu 1,2 miliardy korun. Jen pro kontext, pokud je uvedená informace pravdivá, Beckham by si přišel na částku o 15 milionů liber vyšší, než jakou obdržel za svůj pětiletý kontrakt s LA Galaxy.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru