Zdrojový kód Twitche skoro jistě unikl na internet

Zdrojový kód Twitche skoro jistě unikl na internet

Hacker se dostal také k osobním údajům. Zahrnují informace, kolik streameři vydělávají

Zdroj: Twitch
6. 10. 2021

V průběhu středečního rána se začaly objevovat informace, že kompletní zdrojový kód streamovací služby Twitch a další přidružená data nejen o uživatelích unikla na veřejnost. Za zveřejněním velmi citlivých informací, mezi kterými mají být i detaily o výdělcích jednotlivých streamerů, stojí neznámý hacker, který tak činí v zájmu vyššího dobra a snahy zajistit lepší prostředí pro streamy z her. Právě Twitch, který provozuje společnost Amazon, se stal v uplynulých měsících opakovaně terčem kritiky ze strany uživatelů, zejména za svůj přístup k blokování obsahu a z druhé strany netečnosti při řešení prohřešků proti pravidlům služby. Vše zašlo až tak daleko, že na Twitchi bylo v jednu chvíli možné beztrestně vysílat obsah hraničící s pornografií, zatímco poctiví streameři nadále dostávali bany kvůli malichernostem.

Zpět ale k úniku dat, který se objevil na nechvalně proslulém diskuzním portále 4chan a magazín Video Games Chronicle potvrdil jeho autenticitu. „Dnes pro vás máme mimořádně epický únik informací,“ zní začátek původní zprávy, v níž se rozebírá obsah údajné první části získaných dat a také důvody, které hackera k těmto krokům vedly. „Komunita kolem Twitche je nechutná toxická žumpa, takže abychom podpořili větší rozvrat a konkurenci v oblasti streamování, kompletně jsme je ponížili zveřejněním zdrojového kódu,“ uvádí zpráva o úniku dat. Obsahem balíku, který má mít přes 120 GB, je jednak zmiňovaný zdrojový kód služby, ale také různé proprietární vývojové kity, informace o fungování Amazon Web Services, detaily o nevydaném konkurentu Steamu, který měl nést označení Vapor a v neposlední řadě také detaily o výplatách streamerům od roku 2019 do současnosti. „Zjistěte, kolik váš oblíbený streamer skutečně vydělává,“ láká pak hacker a přidává odkaz ke stažení, který z pochopitelných důvodů nehodláme dále šířit.

Zdrojový kód Twitche skoro jistě unikl na internet

Nejcitlivější jsou informace o výdělcích

Ačkoliv je možné na základě známých informací alespoň přibližně odhadnout, kolik mohou streameři vydělávat, možnost zjistit konkrétní čísla diváky pochopitelně velmi láká. Krátce po prvních informacích o úniku se proto začaly objevovat seznamy největších streamerů s výdělkem před zdaněním, které budí vášnivé emoce a rozdmýchávají debaty na sociálních sítích. Informace předkládáme tak, jak byly zveřejněny například programátorem a nadšencem vystupujícím na Twitteru pod přezdívkou Sinoc. Podle tohoto seznamu je nejvýdělečnější skupina CriticalRole, která si měla od roku 2019 do současnosti přijít před zdaněním na 9 626 712 dolarů. Na prvních místech se ale pohybují i jednotlivci, jako například summit1g s necelými 6 miliony dolarů, Lirik s polovinou této částky, shroud s 2 miliony a spoustu dalších.

Někteří z uživatelů Twitche se už ale daty začali zabývat a přidávají například informaci, že v nich nalezli také nechráněná hesla uživatelů, což situaci činí ještě závažnější. Kromě toho se má v balíku dat nacházet například zdrojový kód aplikace Vapeworld, která měla být určená pro chatování uživatelů ve zmiňované distribuční platformě Vapor, resp. zdrojové kódy nejen k aktuální podobě Twitche, ale všem historickým verzím na všech platformách. Objevují se také grafické podklady – pravděpodobně opět k platformě Vapor – jako jsou trojrozměrné verze oblíbených emotikonů, dále přípravy nejrůznějších pluginů, informace o možném propojení Vaporu s konkrétními tituly, jako jsou Fortnite či PUBG a další a další záplava dat, která budou nepochybně v následujících hodinách a dnech v hledáčku všech, kdo umí rozpracované soubory správně interpretovat.

Vedení Twitche se k úniku zatím veřejně nevyjádřilo, zdroje magazínu VGC ale naznačují, že o útoku, který měl proběhnout tento týden v pondělí, pochopitelně vědí a patrně stále připravují strategii, jak se k němu postavit. Anonymní hacker přitom hrozí, že data, která jsou k dispozici v tuto chvíli, budou záhy doplněna dalším balíkem, nenaznačil však, co bude jeho obsahem a kdy ke zveřejnění dojde.

 

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru