Zaměstnanci Sony obdrží bonus ve výši 7měsíčního platu

Zaměstnanci Sony obdrží bonus ve výši 7měsíčního platu

Rok 2020 byl pro společnost jeden z nejúspěšnějších. Zisky mají překročit 10 miliard dolarů

Zdroj: Sony
29. 3. 2021

Společnost Sony bude na konci tohoto měsíce uzavírat svůj fiskální rok 2020. I vzhledem ke startu nové konzolové generace a uvedení PlayStationu 5 se dá očekávat, že investoři budou s finančními výsledky za poslední čtvrtletí i celý rok spokojeni. Radost sice může hatit skutečnost, že se Sony, Microsoftu, ani dalším technologickým firmám nepodařilo překonat hardwarovou krizi a konzolí či grafických karet je kritický nedostatek. I přes to ale minimálně v Sony očekávají rekordní výnosy, které by se měly pohybovat nad hranicí 10 miliard dolarů. A v tomto případě se skutečně bavíme o zisku, nikoliv o příjmu, kde by uvedená částka nemusela v porovnání s jinými giganty působit tak ohromujícím dojmem. I to pak má být v důsledku důvodem, proč všichni zaměstnanci – nikoliv pouze vedení – obdrží bonus ve výši 7měsíčního platu.

Vyjádřeno v procentech to znamená 58procentní prémie z ročního platu, čemuž diskutující na sociálních sítích nechtějí uvěřit a hned vzápětí vyjadřují svůj zájem nastoupit do Sony.

S informací přišla agentura NHK, která získala vyjádření přímo od Sony. Uvádí, že odborové skupiny požadovaly v rámci jarního vyjednávání bonus ve výši platu za 6,9 měsíců, Sony však neobvykle požadavek ještě drobně navýšila a zaokrouhlila na zmiňovaných 7 měsících. Vyjádřeno v procentech to znamená 58procentní prémie z ročního platu, čemuž diskutující na sociálních sítích nechtějí uvěřit a hned vzápětí vyjadřují svůj zájem nastoupit do Sony na pozici řadového zaměstnance. Přichází však i důležité komentáře, které zasazují celou situaci do kontextu a vysvětlují, že přístup k platům v Japonsku je v porovnání se Západem trochu odlišný a cesta k prémiím je trochu složitější.

„Prémie v Japonsku fungují trochu jinak. Nevychází ze zásluh, dostáváte je dvakrát ročně a jsou považovány za část vašeho platu. Výsledkem je nižší měsíční plat, než jaký by byl bez bonusového systému,“ uvádí uživatel Resetery s přezdívkou Aurelius. Další diskutující – fran.fernandez – doplňuje, že pracuje v Japonsku a bonusy bývají obvykle ve výši 2-3měsíční mzdy a jsou zpravidla vypláceny ve dvou částech – v červnu a prosinci. Týkají se podle něj jen zaměstnanců, kteří pracují na plný úvazek a mají bonusy zakotvené ve smlouvě, všech ostatních se prémie netýkají. Důležité je také dodat, že bez ohledu na mnoho mezinárodních divizí a poboček Sony se informace o prémiích týkají s největší pravděpodobností pouze japonských zaměstnanců. Ne všechny části Sony navíc mají odbory a ne všichni zaměstnanci jsou jejich členy, uživatel jakinov na Reseteře proto předkládá svůj odhad, že se prémie týkají přibližně 3000 zaměstnanců z celkových 110 000, které Sony má po celém světě.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru