Zahrajte si černobílý demake P.T. pro staré Macy

Podívejte se, jak by demo Silent Hills mohlo vypadat, kdyby vyšlo na Applu před 30 lety

Zdroj: Ryan Trawick
14. 4. 2020
Název hry: P.T. Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 12. 8. 2014 Platformy: Žánr: ,

Při všech těch více či méně zdařilých pokusech o porty, konverze, remaky a nástupce P.T. máte dost možná pocit, že už jste viděli nebo dokonce vyzkoušeli každou myslitelnou verzi. Kdepak, tuhle ne. Hyper P.T., jak už ostatně název nepovídá, vznikl s pomocí vývojářského nástroje HyperCard pro staré Macy. Hru vytvořil Ryan Trawick a jak sám říká něco přidal a něco ubral, je na vás, abyste si titul zahráli a zjistili co.

Více než 30 let stará technologie, která se kdysi používala pro prezentace, ale také hry jako Myst, se překvapivě dobře osvědčila i dnes.

Hyper P.T. se pyšní krásnou černobílou grafikou a retro estetikou, díky níž byste snadno uvěřili, že hra skutečně vyšla někdy v osmdesátých letech. Je také fascinující sledovat, jak se autor vypořádal s všemožnými omezeními a jak se mu věrně povedlo převést atmosféru hry a některé její ikonické momenty do této nezvyklé verze. Hra je navíc pořád docela strašidelná. Nechybí tu pověstná chodba ve tvaru písmene L, ani zásadní rekvizity a situace, díky nimž se proslavila.

Více než 30 let stará technologie, která se kdysi používala pro prezentace, ale také hry jako Myst, se překvapivě dobře osvědčila i dnes. Je navíc hezké vidět, že se autor nepokusil nepokusil modernizovat tehdejší pojetí her, ale záměrně svůj demake P.T. stylizoval tak, jako by skutečně vyšel před 30 lety. I díky tomu má titul velmi neobvyklou atmosféru.

Stejně tak je pozoruhodné, jak hratelný teaser nerealizovaných Silent Hills z roku 2014 i po bezmála šesti letech stále fascinuje a inspiruje hráče i vývojáře. Můžete Hidea Kodžimu kritizovat za leccos, ale nelze mu upřít, že jediným “demem” zjevně výrazně ovlivnil celý žánr digitálních hororů na mnoho let dopředu.

Hra je k dispozici ve verzích pro Windows, Mac i Linux a spoléhá se pochopitelně na emulátor, který je součástí balíčku. Hyper P.T. si můžete stáhnout na portálu itch.io za cenu, kterou se sami rozhodnete zaplatit.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru