P.T., Konami, Zahrajte si černobílý demake P.T. pro staré Macy

Zahrajte si černobílý demake P.T. pro staré Macy

Podívejte se, jak by demo Silent Hills mohlo vypadat, kdyby vyšlo na Applu před 30 lety

Zdroj: Ryan Trawick
14. 4. 2020
Název: P.T. Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 12. 8. 2014

Při všech těch více či méně zdařilých pokusech o porty, konverze, remaky a nástupce P.T. máte dost možná pocit, že už jste viděli nebo dokonce vyzkoušeli každou myslitelnou verzi. Kdepak, tuhle ne. Hyper P.T., jak už ostatně název nepovídá, vznikl s pomocí vývojářského nástroje HyperCard pro staré Macy. Hru vytvořil Ryan Trawick a jak sám říká něco přidal a něco ubral, je na vás, abyste si titul zahráli a zjistili co.

Více než 30 let stará technologie, která se kdysi používala pro prezentace, ale také hry jako Myst, se překvapivě dobře osvědčila i dnes.

Hyper P.T. se pyšní krásnou černobílou grafikou a retro estetikou, díky níž byste snadno uvěřili, že hra skutečně vyšla někdy v osmdesátých letech. Je také fascinující sledovat, jak se autor vypořádal s všemožnými omezeními a jak se mu věrně povedlo převést atmosféru hry a některé její ikonické momenty do této nezvyklé verze. Hra je navíc pořád docela strašidelná. Nechybí tu pověstná chodba ve tvaru písmene L, ani zásadní rekvizity a situace, díky nimž se proslavila.

Více než 30 let stará technologie, která se kdysi používala pro prezentace, ale také hry jako Myst, se překvapivě dobře osvědčila i dnes. Je navíc hezké vidět, že se autor nepokusil nepokusil modernizovat tehdejší pojetí her, ale záměrně svůj demake P.T. stylizoval tak, jako by skutečně vyšel před 30 lety. I díky tomu má titul velmi neobvyklou atmosféru.

Stejně tak je pozoruhodné, jak hratelný teaser nerealizovaných Silent Hills z roku 2014 i po bezmála šesti letech stále fascinuje a inspiruje hráče i vývojáře. Můžete Hidea Kodžimu kritizovat za leccos, ale nelze mu upřít, že jediným “demem” zjevně výrazně ovlivnil celý žánr digitálních hororů na mnoho let dopředu.

Hra je k dispozici ve verzích pro Windows, Mac i Linux a spoléhá se pochopitelně na emulátor, který je součástí balíčku. Hyper P.T. si můžete stáhnout na portálu itch.io za cenu, kterou se sami rozhodnete zaplatit.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru