Za násilné tituly si někteří hráči v USA možná připlatí

Za násilné tituly si někteří hráči v USA možná připlatí

Politici chtějí na hry uvalit zvláštní daň. Podle herní asociace by šlo o porušení ústavy

7. 2. 2019

Zákonodárci amerického státu Pensylvánie přišli s návrhem zákona, který navrhuje uvalit na násilné hry zvláštní spotřební desetiprocentní daň. Dodatečné zdanění by se týkalo titulů, které ve Spojených státech obdrží od ESRB rating M a vyšší, tedy jsou vhodné od 17 let. Ty přitom patří mezi ty nejprodávanější a najdete mezi nimi většinu akčních hitů. Vybrané peníze by pak putovaly na vylepšení bezpečnostních opatření na školách, které se potýkají s opakovanými incidenty, v nichž hrají roli zbraně.

Republikán Christopher B. Quinn se pokusil návrh zákona prosadit už loni v říjnu. Takzvaná “daň z hříchu” by se připočítávala vždy ke stávajícím daním. V Pensylvánie je daň 6 procent, takže se tu hry v ceně 60 dolarů prodávají přibližně za 64 dolarů. S dalším zdaněním by za hry pro dospělé zákazník zaplatil asi 70 dolarů. Podle Quinna násilné tituly mohou hrát zásadní roli v rostoucím počtu případů střelby na amerických školách. Děti prý vidí násilné chování a podle toho pak i jednají. Odvolává se přitom současně na zprávu odborníků, podle níž existuje spojení mezi násilnými hrami a rostoucí agresivitou. Stejná studie ovšem zmiňuje jako možné příčiny i další faktory – duševní poruchy nebo snadný přístup ke zbraním.

ESA návrh zákona označila za porušení americké ústavy.

ESA (Entertainment Software Association), která v USA zastřešuje a sdružuje firmy v herním průmyslu a každoročně pořádá veletrh E3, návrh zákona označila za porušení americké ústavy. Videohry brání s tím, že vědci, lékaři i další odborníci popřeli souvislost mezi násilnými tituly a skutečným násilím. Asociace současně vyzvala pensylvánské zákonodárce, aby s ní spolupracovali na osvětě ohledně rodičovského dohledu a ratingového systému ESRB.

Tyto nástroje považuje ESA za dostatečně efektivní ve snaze zajistit, že rodiče budou mít přehled, jaké hry patří jejich potomkům do rukou. Nejvyšší soud Spojených států amerických navíc už jednou uznal, že hry požívají plné ochrany ústavy a podobné snahy vyčlenit je takto na základě obsahu podle asociace neuspějí.

Únor se stal v Pensylvánii měsícem esportu.

Úsměvným paradoxem je, že další zákonodárce, demokrat Ryan Bizzarro, který rovněž zastupuje Pensylvánii, se zasloužil o to, že únor se stal v tomto státě měsícem esportu. Různé oficiální akce v kolébce americké demokracie mají při této příležitosti zvýšit povědomí o videohrách a upozornit na jejich přínos.

Podobné návrhy zákonů se objevily už v roce 2013 po masakru na základní škole Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu, k němuž došlo o rok dříve. Zákonodárci ve státech Connecticut a Missouri chtěli rovněž dodatečně zdanit videohry. V Connecticutu se diskutovalo o desetiprocentní spotřební dani pro všechny hry s ratingem M jako v tomto případě. V Missouri se jednalo dokonce o zvláštní dani pro veškeré tituly od ratingu T, tedy pro teenagery. Daň ovšem měla být jen ve výši 1 procenta. Ani jeden z návrhů však v minulosti neprošel.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru