Z balení PlayStationu 5 mizí označení 8K

Z balení PlayStationu 5 mizí označení 8K

I přes slib podpory konzole nedostala update, který by výstup v tomto rozlišení umožnil

Zdroj: koláž/Vortex/Reddit
6. 6. 2024

Společnost Sony pravděpodobně odstranila symbol 8K z balení konzole PlayStation 5. Toto označení krabice nesla od uvedení konzole na trh v roce 2020. Firma v té době slibovala, že časem vydá update, který umožní výstup v tomto rozlišení. První a možná jedinou hrou s teoretickou 8K podporou byl The Touryst, který na PS5 dorazil v roce 2021.

Mnozí kritizují Sony i nyní za to, že ke změně přistoupila až teď.

Tento titul obraz interně renderoval v rozlišení 7680×4320. Nepoužíval k tomu přitom super-sampling, checkerboarding, žádný upscaling ani jiný podobný “trik”, jedná se o nativní obraz v 8K. Konzole samotná ale navzdory označení výstup nepodporovala. Obraz se tak ve skutečnosti downscaluje do 4K. Zmíněný update firmwaru PS5 nikdy nevyšel.

Nová balení se už měla objevit v některých obchodech. Jinde zůstávají na skladě ta původní. Řada hráčů na tuto skutečnost už v minulosti upozorňovala a mnozí kritizují Sony i nyní za to, že ke změně přistoupila až teď. Tady totiž nejde o debatu ve stylu, kolik her vlastně skutečně běží ve 4K a 60, nebo dokonce 120 fps. Této hodnoty je totiž možné dosáhnout, i když takové hry jsou výjimečné a musí obětovat v grafice něco jiného.

8K výstup ale PlayStation 5 zkrátka přes deklarované “razítko” nikdy neuměl ani neumí. Stranou pro tuto chvíli ponechme debatu, kolik her by na tuto metu nakonec vůbec aspirovalo. Je to o to paradoxnější, že Sony měla už před lety v nabídce televize označené jako 8K@120 fps ready pro PS5. Všeobecně se tak mělo za to, že s podporou počítala.

Výrazný symbol 8K se tak loučí. Je otázkou, zda by se tenhle kolotoč neopakoval v případě spekulované PS5 Pro.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru