YouTuber nechtěl čekat na PS5 Slim, tak si ji vytvořil sám

YouTuber nechtěl čekat na PS5 Slim, tak si ji vytvořil sám

Je vysoká jen 2 centimetry a má vodní chlazení. Při prvním pokusu se kvůli chybě přehřála

Zdroj: DIY Perks
20. 6. 2022

Každá generace PlayStationu se v průběhu let dočkala zmenšené revize, když výrobci dokázali efektivněji využít celkový prostor nebo použili novější komponenty. Něco podobného se s největší pravděpodobností stane i v případě aktuálního PlayStationu 5, ale i s ohledem na nedostatky čipů a tím pádem i nedostatek samotných konzolí můžeme na menší model čekat ještě relativně dlouho. Protože ale kolem nás existuje spoustu netrpělivých, leč velmi šikovných lidí, není rozhodně vyloučeno, že si někdo ke slim verzi pomůže sám, jako se stalo v případě oblíbeného youtubera Matta z kanálu DIY Perks, který odebírá téměř 3,7 milionů diváků. V nejnovějším videu popisuje Matt dlouho a rozhodně ne jednoduchou cestu k zařízení, které je celé z mědi a má na výšku pouhé dva centimetry. Upozorňujeme ale všechny kutily, že výroba neoficiální, ale za to úplně první konzole PlayStation 5 Slim na světě, trvala téměř čtyři měsíce a nakonec potřeboval Matt na výrobu dvě základní verze konzole.

Aniž bychom se chtěli pouštět do přepisování celého videa, stavba měla několik stěžejních částí. První z nich byla samotná definice velikosti, kterou v PS5 určuje základní deska a velké prvky chlazení, které Sony záměrně naddimenzovala tak, aby nebylo zařízení příliš hlučné a netopilo. To se rozhodl youtuber vyřešit tím, že už od začátku počítal s vodním chlazením, které vyvede mimo tělo konzole, čímž mohl podle některých tak trochu podvádět. Dejme ale stranou tyhle „maličkosti“, kam určitě spadá i vyvedení napájení mimo tělo konzole, které by rozhodně nešlo zmenšit na požadovaný rozměr 2 centimetrů. Tohle všechno muselo ze zařízení ven, což se ale dá u takhle extrémní stavby pochopit, stejně jako ignorování optické mechaniky, jejíž rozměry rovněž nejsou příliš kompatibilní s Mattovým původním záměrem.

Ani samotné vodní chlazení nicméně nebylo automatickou spásou na všechny problémy, protože například vedení chladící kapaliny nepočítá s tím, že se budete snažit chlazenou část nacpat do dvoucentimetrové měděné krabice, takže i v tomto případě musel Matt všechno vyrobit na míru tak, aby byl prostor využitý maximálně efektivně. Nakonec přívod a odvod chladící kapaliny umístil těsně za okraj celého zařízení, tedy opět mimo tělo konzole, ale nutno říci, že řešení s ohledem na další nutnou kabeláž nepůsobí vysloveně nevzhledně. O samotné chlazení se pak stará velký blok s větráky a nádržkou na chladící kapalinu, která následně cirkuluje v konzoli a chladí se zpět v onom bloku. Ten pak sehrál poměrně důležitou roli, protože měl bohužel za následek selhání prvního prototypu. Když chtěl totiž dychtivý youtuber vyzkoušet, jak a zda vůbec PS5 Slim funguje, nevšiml si, že provizorně postavený chladící blok spadl na zem, bohužel pokrytý kobercem, čímž se zcela ucpal přívod vzduchu z okolí. Teploty v konzoli pak rychle narůstaly, čehož si Matt v zápalu testování nevšiml. Zjistil to až v momentě, kdy zcela zamrzl obraz a s konzolí nešlo nic dělat.

Zdroj: DIY Perks

Když konzoli rozebral, a rozhodně v té chvíli nešetřil nepříjemnými poznámkami, zjistil, že je pravděpodobně mrtvá a on nemá prostředky na to, aby základní desku opravil. Vzpomněl si ale, že mu jedna konzole dorazila od společnosti Dbrand, která vyrábí neoficiální bočnice a kterou jsme na Vortexu rovněž zmiňovali. Na dálku se tedy omluvil, že i tuhle demonstrační konzoli bude muset rozebrat a základní desku použil z ní. Při druhé stavbě navíc myslel i na čidla teplot, která rozmístil na procesor, moduly operační paměti a regulátory napětí, aby mohl následně přijít s konkrétními čísly a mohl výkon porovnat s klasickou PS5. A světe div se, Mattova stavba je díky extrémnímu chlazení vyvedeném z těla konzole teplotně efektivnější, nežli základní model. Jen pro představu, na originálním PlayStationu 5 od Sony naměřil Matt při zátěži následující teploty: 75°C na čipu, 94°C na operační paměti a 71°C na regulátorech napětí. Jeho slim verze ale fungovala o poznání chladněji, když měla na čipu kolem 65°C, na operačních pamětích 52°C a na regulátorech dokonce jen 44°C.

Úkol se tedy vydařil a my musíme smeknout před tímhle husarským kouskem. V závěru vás ale musíme upozornit, abyste se o nic podobného doma sami nepokoušeli. S největší pravděpodobností nemáte tolik zkušeností a mohli byste skončit s další upečenou konzolí, na kterou žádnou reklamaci určitě neuplatníte.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru