Xbox uzavřel s PlayStationem závaznou dohodu o Call of Duty

Xbox uzavřel se Sony závaznou dohodu o Call of Duty

Poslední překážkou v akvizici společnosti Activision Blizzard je britský regulátor trhu

Zdroj: koláž/Vortex
16. 7. 2023

Šéf Xbox Phil Spencer oznámil na Twitteru, že Microsoft dosáhl zamýšlené závazné dohody se společností Sony, která má být zárukou, že Call of Duty bude vycházet na PlayStationu i po akvizici společnosti Activison Blizzard. Microsoft se podle něj těší na budoucnost, v níž budou mít hráči po celém světě širší výběr. Jde skoro jistě o podobnou smlouvu, kterou už dříve firma uzavřela s dalšími herními společnostmi ve snaze obměkčit regulační úřady. Právě tuto dohodu dosud Sony odmítala a tvrdila, že nejde o dostatečnou záruku.

Žádné další detaily neznáme, nevíme ani na jak dlouho se k tomuto kroku Microsoft zavazuje (v jiných případech to bylo na 10 let). Update: Novinář Stephen Totilo později uvedl, že smlouva má být uzavřena skutečně na 10 let. Potvrzení dostal i magazín The Verge. Navíc se má opravdu týkat jen Call of Duty a žádných dalších značek. Pokračuje původní zpráva: Nepochybně jde o poslední předzvěst blížícího se uzavření historického obchodu. Působí to rovněž jako signál, že už i Sony počítá s tím, že obchod bude nakonec dokončen. Prezident Microsoftu Brad Smith k tomu na Twitteru napsal, že od prvního dne akvizice chtěli vyřešit obavy regulátorů trhu, platforem, vývojářů i zákazníků. I poté, co tento obchod dokončí se budou chtít ujistit, že Call of Duty zůstane dostupné na víc platformách a pro víc zákazníků než kdy dřív.

Americké federální obchodní komisi už se nepovedlo před víkendem zdržet dokončení akvizice dalším předběžným opatřením, které tamní soud odmítl vydat. Úřad pro hospodářskou soutěž ve Velké Británii zřejmě formálně spojení firem v těchto dnech neposvětí a přání včas nevyhoví. K usilované mimosoudní dohodě tu asi nestačí dojít před vypršením lhůty (viz níže) a naopak chce CMA rozjet nové plnohodnotné vyšetřování, které může běžet až do 29. srpna.

Je ale možné, že Microsoft i s ohledem na stažení firmy Activison Blizzard z americké burzy cenných papírů plánuje dokončit obchod i bez souhlasu britských úřadů. Obchod v hodnotě 69 miliard dolarů musí totiž být uzavřen před vypršením vlastní lhůty o spojení, která byla stanovena na 18. července. Pokud by akvizice nebyla dokončena, hrozí Microsoftu, že by Activisionu musel vyplatit sankci ve výši 3 miliard dolarů. K tomu ho zavazuje zase dohoda se společností Activision Blizzard.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru