Xbox nakonec dostane „svůj“ VR headset

Xbox nakonec dostane „svůj“ VR headset

Vznikne ve spolupráci s Metou. Partnerství umožňuje Microsoftu využívat Meta Horizon OS

Zdroj: Meta
23. 4. 2024

Společnost Meta podle svých slov vstupuje do nové éry. Týká se headsetů Meta Quest pro virtuální a smíšenou realitu, resp. operačního systému Meta Horizon OS, s nímž budou moci nově pracovat i další výrobci hardwaru. Jak Meta uvádí v blogovém příspěvku na oficiálních stránkách, smyslem je poskytnout ostatním prověřený systém, který mohou využít pro vývoj vlastních zařízení specificky určených pro smíšenou realitu. Jak Meta uvádí, tento segment se v poslední době povážlivě zvětšuje a může být v blízké budoucnosti vedle her či multimediální zábavy využitý například pro komunikaci v práci nebo třeba během cvičení. S tímto vědomím se Meta spojuje s prvními z předních výrobců, kam spadají společnosti ASUS a jejich herní divize Republic of Gamers, dále Lenovo a také Xbox.

Právě spojení s Xboxem je pak pro hráče potenciálně velmi zajímavé, protože staví na předchozím partnerství, které umožnilo už v loňském roce spouštět na headsetech Meta Quest hry přes Xbox Cloud Gaming. Nešlo o hraní ve virtuální realitě, vzhledem k tomu, že zmíněná služba žádné VR hry nenabízí, ale o možnost využít velkou 2D obrazovku ve virtuálním prostředí, podobně jako ji lze například využít pro sledování Netflixu a dalších VOD služeb. Nyní však partnerství zachází ještě o krůček dál a Meta potvrzuje, že ve spolupráci s Microsoftem a jeho herní divizí vznikne i vlastní headset. Ještě před tím, než byste se ale začali nadechovat k tomu, že Microsoft svůj VR headset nikdy nepotvrdil a nezdá se, že by se do této technologie bůhvíjak hrnul, je samozřejmě nutné uvést oznámení na pravou míru.

Zdroj: Meta

V tiskovém prohlášení Mety se přímo uvádí, že „vznikne limitovaná edice Meta Questu, která bude inspirována Xboxem“, což ještě provází ilustrační obrázek, který všechno vysvětluje. Jednoduše řečeno, v blízké budoucnosti se v obchodech objeví Meta Quest – pravděpodobně nejnovější třetí generace – který může mít černou barvu a zelené polstrování kolem obličeje. Kolik kusů bude vyrobeno, kolik bude headset oproti základnímu modelu stát, případně jak chce Microsoft headset promovat, není v tuto chvíli známé, téměř jistě ale nepůjde o žádnou revoluci ani náznak budoucího otevření náruče VR hraní. Zdá se naopak, že Xboxem inspirovaný Meta Quest je jen vedlejším produktem popisované spolupráce, která je podle dalších odstavců tiskové zprávy skutečně zaměřena na smíšenou realitu a zmiňovaného systému Meta Horizon OS.

Odpovídá tomu i prohlášení generálního ředitele Mety Marka Zuckerberga, který popisuje vizi budoucího headsetu ne nepodobného Vision Pro od společnosti Apple. Zuckerberg popisuje lehké zařízení, které se spáruje s vaším počítačem a vytvoří efektivní pracovní prostředí doma nebo kdekoliv, kam se vydáte. Případně by pak plné využití Meta Horizon OS mohlo přinést vlastní uzavřený prostor pro sledování filmů či seriálu a pochopitelně i hraní her. „Může jít o verzi, která dorazí v krabici s ovladači od Xboxu a předplatným Game Passu, abyste mohli ihned začít hrát na velké obrazovce, ať už vyrazíte kamkoliv,“ dodává Zuckerberg a zřejmě i popisuje, jak by mohla ona limitovaná edice Meta Questu vypadat. Spojení s předplatným Game Passu je téměř jistotou, právě proto, aby bylo možné instantně spustit Xbox Cloud Gaming a hrát, co internet dovolí…

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru