Xbox by mohl mít nový herní režim úspory energie

Xbox by mohl mít nový herní režim úspory energie

Microsoft zkoumá další možnosti, řešením by mohlo být snížení rozlišení, výkonu nebo fps

Zdroj: Microsoft
9. 11. 2022

Společnost Microsoft podle všeho zvažuje a zkoumá možnosti, jak učinit konzole Xbox Series X a Xbox Series S o něco méně náročnější na spotřebu energie. Vyplývá to z dotazníku zaslaného účastníkům programu Xbox Insider, kde se Microsoft ptá uživatelů, jaký mají názor na možné funkce, které by mohly vést k větší úspoře energie, ovšem výměnou za snížení výkonu samotného zařízení. S informacemi o dotazníku přišel web Windows Central.

Dle výzkumu a otázek v dotazníku by byl řešením nový herní režim, který by se nezaměřoval na chod samotné hry na základě grafického zobrazení nebo výkonu, ale právě na spotřebu energie. Tento režim by fungoval opačně a záměrně by snižoval například rozlišení nebo frekvenci snímků, což by snížilo nároky na energii a zároveň tedy šetřilo i peníze. Microsoft se tak evidentně reaguje na současnost situaci ohledně energií a snaží hledat další způsoby, jak dostát závazku o snížení uhlíkové stopy. Zatím však není známo, kolik by teoreticky mohl případný nový režim ušetřit.

Zdroj: Microsoft/Windows Central

V sekci „energetické efektivity“ se objevují například dotazy na platformu, zda hráč preferuje kratší nebo delší dobu hraní nebo zda hraje multiplayerové hry. Další otázky už více směřují k tématu energie a ptají se na potřebu hráčů upravovat si nastavení, jak moc se zaobírají spotřebou energie a následnými účty za ni během hraní, a pak už právě na možnosti snížení výkonu, jenž by vedl k úspoře energie, případně jak by se jim zamlouvalo, kdyby se takto hra přizpůsobila v případě nečinnosti sama. Jeden z bodů pak obsahuje tvrzení „Obávám se, že by aktivace úsporných funkcí mohla negativně ovlivnit můj herní zážitek“, na které mají respondenti zareagovat, zda s ním souhlasí.

Obávám se, že by aktivace úsporných funkcí mohla negativně ovlivnit můj herní zážitek, zní jeden

Už nyní konzole Xbox Series X|S díky přepracovanému rozhraní názorně zobrazují, jaký vliv na spotřebu mají pohotovostní režim (standby) a režim úspory energie, nový „herní režim“ by tak mohl být dalším krokem i k udržitelnosti a teoreticky by se mohl týkat i hraní na Windows. Zatím samozřejmě není zřejmé, jak daleko Microsoft s těmito funkcemi je, zdali na nich pracuje, či se zatím pouze ptá, nicméně zpětná vazba z Xbox Insider by mohla k zapracování nových funkcí přispět.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru