Web Nexus Mods zakázal výtvory s politickým podtextem

Web Nexus Mods zakázal výtvory s politickým podtextem

Minimálně do inaugurace příštího amerického prezidenta jsou takové mody na černé listině

Zdroj: Stardock Entertainment
2. 10. 2020

Současnou společenskou a politickou situaci ve Spojených státech lze označit minimálně za napjatou, což mnozí berou jako důvod k přehodnocení svých aktivit a následného dopadu na veřejné mínění. Herní průmysl není výjimkou a jedním takovým případem je krok platformy Nexus Mods, kde mohou tvořiví hráči sdílet své modifikace do her. Zakladatel webu Robin Scott totiž vydal včera prohlášení, ve kterém uvaluje embargo na díla dotýkající se politických témat.

„Nemáme čas ani vůli takové věci moderovat. Tento zákaz bude platit pro všechny mody.“

Zákaz je striktní a týká se všech modifikací narážejících na aktuální události v USA, mimo jiné, co se týká nadcházející prezidentské volby. V celém prohlášení si Robin Scott alias Dark0ne nebere servítky a dává jasně najevo, že politiku s hrami míchat doopravdy nechce. Důvodů je víc – jejich nízká kvalita, polarizace hráčů a vyvolávání sporů v malé, ale hlasité skupině, která neumí debatovat slušně. „Vzhledem k nízké kvalitě těchto modifikací, polarizujícím názorům, které vyjadřují, a skutečnosti, že malá, ale hlasitá část našich uživatelů není zdánlivě inteligentní nebo dospělá natolik, aby dokázala diskutovat o problémech bez nadávek a obviňování bez důkazů […] rozhodli jsme se vypořádat s touto situací úplným zákazem modů souvisejících se sociopolitickými problémy ve Spojených státech,“ píše Scott.

Kromě nulové tolerance naznačuje také minimální prostor k diskuzi, očemž nejlépe vypovídá deaktivovaná sekce komentářů pod článkem. „Nemáme čas ani vůli takové věci moderovat. Tento zákaz bude platit pro všechny mody nahrané od 28. září. Omezení přezkoumáme někdy po inauguraci příštího prezidenta Spojených států,“ pokračuje v příspěvku Scott a naznačuje tím, že platný zákaz by nemusel skončit ani příští rok.

„Většina z těchto módů je úmyslně nahrávána zbabělci s nepravými účty za účelem vyvolat rozruch.“

Objevily se hlasy, které striktnost těchto opatření kritizují. „Mám jen obavy, že kategorie sociopolitických modifikací je příliš široká a vágní. Co když někdo nahraje upravené textury s tematikou LGBT, bude to zakázáno?“ ptá se uživatel flipdark9511 a poukázal na možný precedent. Nikdo totiž nemůže Nexus Mods kontrolovat ani zpochybnit použitý klíč, s jehož pomocí editoři určují, co je vhodné a co nikoli.

„Většina z těchto módů je úmyslně nahrávána zbabělci s nepravými účty za účelem vyvolat rozruch. Pokud kterýkoli z těchto modů spatříte, doporučuji vám na základě našich podmínek užívání webu mod nahlásit a pokračovat dál bez zapojení do diskuze. Vaše angažovanost ty idioty jen posílí,“ dodává bez servítků Scott a vyjadřuje svou averzi vůči části komunity, která vytváří obsah s cílem budit kontroverzi. Naštěstí je ale ve srovnání se snahou modifikaci vytvořit, a to i tu nejjednodušší, a následně ji na platformu nahrát mnohem rychlejší tyto výtvory jednou provždy odstranit.

Robin Scott zdůraznil, že je správcům webu upřímně jedno, jak tohle rozhodnutí vypadá, nebo si co o něm někdo myslí.

Je však otázkou, zda takto striktně nastavená pravidla budou mít nějakou odezvu ze strany komunity. Jak už bylo řečeno, politickém tématem se může stát velmi rychle i něco, co jím na první pohled není. Dnes to kromě genderových otázek platí v USA třeba pro policii. Ověřit jejich politickou rovinu bude obtížné, ale není sporu o tom, že podobný obsah v poslední době zapleveloval databázi a objevoval se čím dál častěji i pro hry jako Skyrim.

Robin Scott přitom zdůraznil, že je správcům webu upřímně jedno, jak tohle rozhodnutí vypadá, nebo si co o něm někdo myslí. Na jiných webech a službách si podle něj mohou uživatelé dělat, co chtějí, pokud o to stojí. Nexus Mods je ale obří a populární databáze, kterou není snadné ignorovat. Má 23 milionů registrovaných uživatelů a a přes 113 tisíc autorů. Web přitom funguje už od roku 2001.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru