Wargaming podává žalobu na své bývalé zaměstnance

Wargaming podává žalobu na své bývalé zaměstnance

Vývojáři ze studia Blitz Team parazitují na značce World of Tanks Blitz a pověsti Wargamingu

Zdroj: Wargaming.net
27. 3. 2020

Běloruská společnost Wargaming.net podala v Kalifornii žalobu na vývojáře z běloruského mobilního studia Blitz Team. Ačkoliv se zdá postup autorů World of Tanks značně komplikovaný, snaží se jen zamezit schvalování obchodních značek Blitz Teamu na území Spojených států a narušit tak jejich obchodní činnost. Nečiní tak samozřejmě bez důvodu – těch existuje hned několik a všechny přímo vychází z toho, že Blitz Team tvoří jejich bývalí zaměstnanci. Konkrétně tým lidí, který pracoval na hře World of Tanks Blitz, odkud ostatně pramení další problémy a důvody, proč leží studio Wargamingu v žaludku. Jak už jistě chápete, samotné označení týmu podle názvu hry, na které pracoval dříve, je přinejmenším zavádějící a Wargaming uvádí, že se Team Blitz neoprávněně přiživuje na reputaci dobře známé značky.

Pozdějším šetřením se zjistilo, že o plánech na vlastní studio měli bývalí manažeři jasno už v únoru 2018, tedy v době, kdy stále ještě pracovali pro Wargaming.

Nejde však o jediný důvod, proč nechce nechat Wargaming celou záležitost být a například magazín Games Industry odhaluje, že závadné mají být i okolnosti, za kterých Team Blitz vznikl. Formálně se tak stalo v dubnu 2018, založení měli na svědomí bývalí produktoví manažeři značky World of Tanks Blitz, jenže pozdějším šetřením se zjistilo, že o plánech na vlastní studio měli jasno už v únoru téhož roku, tedy v době, kdy stále pracovali pro Wargaming. Aktivně se pak podíleli na náboru nových zaměstnanců z řad lidí, kteří pod nimi pracovali ve Wargamingu, a to všechno bez ohledu na podpis konkurenční doložky, za který dostali zaplaceno.

„Podle Wargamingu obdržel bývalý tým manažerů přes 10 milionů dolarů, které zahrnovaly i podíl ze zisku, vygenerovaném hrou World of Tanks Blitz. Podmínky dohody ale zněly tak, že nebudou vyvíjet žádnou činnost, která by byla konkurencí pro Wargaming, ani že nebudou nabízet zaměstnancům Wargamingu práci po určenou dobu,“ uvádí Games Industry. Redaktor Haydn Taylor ještě dodová, že dubnový odchod následných zakladatelů Blitz Teamu přišel po neúspěšném ročním vyjednávání o nových pracovních smlouvách, které nebyly v souladu s představami manažerů. Odtud mohou samozřejmě pramenit jisté pochyby, nakolik jednostranný pohled Wargamingu ve skutečnosti je a co dalšího za odchodem a ustavením nového studia vlastně stojí. Není to totiž poprvé, kdy Wargaming vývojáře z Blitz Teamu žaluje a aktuální žaloba doplňuje probíhající spor o engine DAVA, na němž běžel WOTB.

Na konci loňského roku totiž Blitz Team zveřejnil zdrojový kód enginu na GitHubu, což se lidem z Wargamingu nelíbilo a v žalobě si nárokují úhradu vzniklé škody ve výši 1,7 milionů dolarů. Blitz Team se ale ve svém prohlášení na blogu bránil, že engine byl veden jako open source, Wargaming s ním takto nakládal a zveřejnění nebylo proti žádným pravidlům. Složitost celého sporu podtrhuje skutečnost, že verdikt ještě nepadl a s ohledem na aktuální dění se tak v nejbližší době pravděpodobně nestane. Sporem se v tomto případě zabývá soud v Minsku a kromě navzájem protichůdných vyjádření obou společností zatím nejsou známy žádné detaily.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru