Vývojář, který skončil kvůli Steamu, čelí kritice, že je to jen reklama

Vývojář, který skončil, čelí kritice, že je to jen reklama

Alexander Rešetnikov se nedočkal jen pozitivních vzkazů. Obviňují ho z nekalého PR

Zdroj: Emika_Games
31. 8. 2021

Minulý týden jsme vám přinesli příběh ruského vývojáře, který se rozhodl seknout s vývojem her, protože hráči zneužívali mezery na Steamu. I když se jim titul líbil, nechali si po jeho dohrání vrátit peníze, protože Alexander Rešetnikov vytváří komorní horory kratší než dvě hodiny, což je doba, během níž může zákazník požádat na Steamu o vrácení hry a získat zpět celou částku. Takhle ale Rešetnikov přichází o velkou část výdělků a nemůže si dovolit pokračovat v práci. Příběh autora vystupujícího pod hlavičkou jednočlenného týmu Emika_Games zaujal nejen nás, ale také vás.

A protože máme ve zvyku podobná témata dovyprávět a nechytat se jen zjednodušených krátkých zpráv, které celé stojí na jediném titulku, musíme se k tomuto případu vrátit. Náš poslední text končil relativně optimisticky. Spousta hráčů se autora zastala, leckdo si jeho hru koupil jen z principu, aby jej podpořil. Alexander Rešetnikov na to konto sice ještě neoznámil, že se k vývoji rovnou vrátí, ale naznačil, že má minimálně o čem přemýšlet. A zdálo se, že mu zvýšená publicita může dát impuls rozhodnutí nejen přehodnotit, ale také mu přinést vyšší příjmy.

Alexander Rešetnikov se začal na základě článků setkávat ve větší míře i s názory, že jde jen o vychytralý guerillový marketing.

Jenže během uplynulého víkendu se objevila také odvrácená strana této nenadálé popularity. I když se od počátku objevovaly některé ojedinělé hlasy, že si takto ruský vývojář snaží jen vynutit pozornost a dělá si reklamu, faktem je, že podobnou publicitu si nelze “objednat”. Není první ani poslední, koho něco podobného postihlo, a ve skutečnosti, že se jeho příběh rozkřikl, hraje obrovskou roli také náhoda. Přesto se Alexander Rešetnikov začal na základě článků setkávat ve větší míře i s názory, že jde jen o vychytralý guerillový marketing.

V posledním příspěvku na Twitteru napsal, že děkuje všem za podporu, ale nestál o velkou publicitu. Nechce prý, aby si někdo kupoval jeho hry jen proto, aby mu pomohl. Zopakoval, že chtěl původně jen oznámit svůj záměr a vysvětlit, proč se rozhodl skončit. Jeho příběh se ale rozkřikl a přilákal také negativní pozornost. Někteří hráči si nyní podle autora koupí jeho hru jen proto, aby napsali negativní recenzi. Obviňují ho z podvodu a nekalého PR.

Pozoruhodné ale je, že ty nejnovější negativní komentáře, které zpochybňují úmysly ruského autora, jsou nejčastěji psané právě rusky.

Rešetnikov podle svých slov obdržel pozitivní i negativní ohlasy, což zřejmě jen prohloubí jeho nejistotu, pokud je o další práci. Znovu zopakoval, že nezamýšlel takto lidi přimět, aby si koupili jeho hry. Není to forma reklamy. Chtěl údajně jen ventilovat bolestivé téma, které mu vadí od vydání jeho první hry. Všem, kteří se ho rozhodli podpořit, pak znovu poděkoval. Ale nechce, aby tak někdo činil a měl pocit, že jde o nějaký nátlak.

Faktem je, že se pár negativních recenzí pod jeho tituly na Steamu skutečně sešlo, ale není to nic, co by zatím měnilo celkové hodnocení. Poslední hru od Emika_Games, titul Summer of ’58, stále hodnotí kladně přes 90 procent hráčů. Pozoruhodné ale je, že ty nejnovější negativní komentáře, které zpochybňují úmysly ruského autora, jsou nejčastěji psané právě rusky. Je tak docela dobře možné, že soukromě a na dalších místech se mu dostalo podobné kritiky ve větší míře.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru