Vytvořte si zdarma vlastní hru pro Game Boy

Vytvořte si zdarma vlastní hru pro Game Boy

Šikovný vývojář udělal jednoduchý editor. Každý může oslavit 30. výročí svým titulem

23. 4. 2019

V březnu jsme vám představili editor NESmaker, který umožní i relativnímu začátečníkovi za pomoci moderních nástrojů vytvořit vlastní retro hru pro osmibitovou konzoli od Nintenda. U příležitosti 30. narozenin původního Game Boye byste ale možná raději zkusili udělat hru pro tento kapesní systém. A díky bezplatnému programu GB Studio máte ideální příležitost pustit se bez váhání rovnou do práce.

Nástroj vytvořil a uvolnil ke stažení vývojář Chris Maltby a jde o žhavou novinku, která spatřila světlo světa minulý týden. Každý by si díky softwaru měl být schopen vytvořit vlastní dvourozměrnou hru, aniž by ovládal byť jen základy programování. V tuto chvíli GB Studio dokáže tvořit tituly viděné z ptačí perspektivy ve stylu klasických JRPG, zatímco s dalšími žánry a “kamerami” si zatím neporadí. Ale to se může v budoucnu změnit.

Aktuální verze zvládne vytvořit jednoduché adventury bez soubojů. Můžete v ní udělat elementární hádanku nebo dialogový strom s různými možnými odpověďmi.

Chris Maltby na Redditu upřesnil, že aktuální verze zvládne vytvořit jednoduché adventury bez soubojů. Můžete v ní udělat elementární hádanku nebo dialogový strom s různými možnými odpověďmi. Nicméně už v tuto chvíli zjevně pomýšlí na další možná vylepšení. Pokud by do editoru v další verzi přibyla nějaká forma soubojů, v ideálním případě tahových i real-time, nepochybně by řada fanoušků zkusila vytvořit vlastní variace na série jako The Legend of Zelda, Final Fantasy nebo Pokémon.

Jak takový výsledný titul může v tuto chvíli vypadat, se lze přesvědčit na příkladu hry Untitled GB Game. Ano, to je skutečně její jméno… Projekt současně může posloužit jako výukový vzorek, protože jej můžete znovu otevřít a prozkoumat v programu GB Studio. Na svědomí jej má přímo autor programu Chris Maltby.

Program se kompletně spoléhá na vizuální rozhraní, nemusíte napsat ani řádek kódu. Grafiku si přitom vytvoříte v libovolném editoru a nahrajete do GB Studia. Během pár minut pak můžete mít v rukou první hmatatelné výsledky. Původně přitom autor nechtěl vytvářet editor, ale právě a jen zmíněnou hru Untitled GB Game, pro níž si vytvořil základní nástroje. Ty se až následně rozhodl rozvinout do podoby uživatelsky přívětivého editoru, který by mohl používat v podstatě kdokoli, tedy i lidé, kteří předtím nikdy žádný titul nevytvořili.

Každý takto vzniklý projekt lze snadno exportovat do formátu, s nímž si poradí webový prohlížeč, anebo titul uložíte do klasického ROMu. Ten pak dokáže spustit libovolný emulátor Game Boye, ale i samotný původní handheld, pokud máte cartridge, na kterou lze data nahrát. Webovou verzi je zase možné díky vestavěnému emulátoru hrát na mobilech, nebo ji nahrát třeba na Itch.io.

Jak už bylo řečeno, GB Studio je k dispozici ke stažení zcela zdarma a už v tuto chvíli existuje ve verzích pro Windows, Mac i Linux.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru