Not for Broadcast, tinyBuild, Vytvářejte vlastní zprávy v simulátoru Not For Broadcast

Vytvářejte vlastní zprávy v simulátoru Not For Broadcast

Stříhejte, cenzurujte a formujte názory diváků dle libosti. Říkal tu někdo fake news?

9. 1. 2020
Název: Not for Broadcast Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

V první půlce prosince dorazila na Steam v podobě zdarma hratelného prologu na první pohled nenápadná, ale velmi ambiciózní simulace z prostředí televizních zpráv. V roli hráčů se v titulu Not For Broadcast přeneseme do role editora televizního zpravodajství, jednoduché to ale nebude. Not For Broadcast v sobě kombinuje dystopii zasazenou do 80. let ve Velké Británii, probíhající vládní převrat a rovněž stále aktuální politická témata. Hra v sobě navíc kombinuje napínavou atmosféru nezávislého Papers Please a filmový přístup adventury Telling Lies. Více už o tomto pozoruhodném mixu může prozradit popis od samotných autorů hry: „Zvolte úhly kamer, střídejte reklamy, cenzurujte nadávky. Mějte ale na paměti, že co odvysíláte, to může mít vliv na životy lidí v celé zemi. Zaplaceno ale dostanete tak jako tak!“

Zmíněný prolog hry přišel po oznámení na výstavě PAX West v loňském roce a má formu úvodu a tutoriálu, v němž se v roli údržbáře ocitáte ve špatný čas a na špatném místě. Místem se myslí newsroom, kde vzniká zpravodajské vysílání, a časem je období právě probíhajícího převratu. A jelikož se tam postava hráče ocitá v kritickém čase jako jediná, tak se musí chopit otěží. To znamená naslouchání instrukcím po telefonu a dělání všeho toho, co je pro hladký průběh zpravodajství zapotřebí. Během onoho dramatického úvodu se tak hráči seznamují s tím nejdůležitějším. Tam spadá nutnost ovládat střih, přepínání úhlů i samotných kamer během živého vysílání a výběr těch nejlepších záběrů. Vedle toho je samozřejmě nutné vyhýbat se přešlapům. Ty mohou mít podobu výběru nepoužívané kamery či špatné cenzury nevhodného jazyka u živých přenosů. Do toho je navrch zapotřebí myslet na prokládání obsahu reklamami a dávat pozor na to nejdůležitější – na sledovanost.

Diváci trestají jakoukoli chybu a neodpouštějí, proměnných k hlídání je zároveň k dispozici velké množství a jednoduchý úkol hráče určitě nečeká. Navrch ve vzduchu visí nepříznivá atmosféra politického převratu a reálně hrozí vliv vlády na vysílání. Ne nadarmo se hra prezentuje mimo jiné také jako simulátor propagandy a za vypíchnutí určitě stojí i zmínka o obsahu pro dospělé na produktové stránce na Steamu. Vývojáři varují například před nadávkami, radikálními politickými názory, citlivými tématy typu eutanazie i ateismus a podobně.

Z technického hlediska se jedná o částečný návrat do let devadesátých a k interaktivním filmům. Veškeré vysílané scény jsou zahrané živými herci a hra tím získává na realismu. S tím ale samozřejmě ruku v ruce přichází také největší limit, jež v tomto případě spočívá v množství natočeného obsahu. K tomu už má co dodat kreativní ředitel hry Alex Paterson: „Not For Broadcast nabízí spoustu věcí, které dosud nebylo možné vidět. Nejprve je tu zřejmá část: možnost míchat a cenzurovat živé televizní vysílání. Za tím ale stojí rozsah a ambice natáčení něčeho takového. V prvních třech kapitolách máme více než 50 herců, přes 20 lokalizačních záběrů a vybudovali jsme zpravodajské studio v plné velikosti.“ Ambice a snahu o co největší množství obsahu tedy autorům určitě upřít nelze. Za zmínku rovněž stojí postoj Patersona k současnému dění ve světě a s tím spojenými obtížemi ve vyhledávání vhodných témat: „Když jsme na projektu začínali pracovat, tak jsme jen málo věděli o tom, jak se světová politická situace promění a jak obtížné bude vytvářet satiru. Je nemožné napsat vtip, aniž by se to skutečně stalo.“

Jak daleko autoři dojdou a zda se můžeme „těšit“ mimo jiné i na diktát vládního aparátu, na kontrolu vysílání, cenzuru obsahu a na podobné praktiky, to teprve uvidíme. Určitě ale můžeme vyhlížet stále aktuální témata zahalená do kabátu netradiční hry. Atraktivně rovněž zní slib tvůrců o možnosti ovlivňování životů nejen diváků, ale i virtuálních aktérů. Rozhodnete se například raději pro odvysílání neškodné sportovní reportáže, nebo se zaměříte na nevěru fotbalové hvězdy? Možností má být mnoho, byť zde samozřejmě budou existovat pevně stanovené mantinely v podobě předtočeného materiálu. Pokud vás tedy například v poslední době zaujala zmíněná detektivní adventura Telling Lies, tak si určitě nenechte ujít zdarma hratelnou demoverzi a poznamenejte si v kalendáři 30. ledna. Tehdy do programu předběžného přístupu dorazí tři plnohodnotné kapitoly a další pak budou následovat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru