Výroba handheldu 3DS je po necelých 10 letech ukončena

Výroba handheldu 3DS je po necelých 10 letech ukončena

Zmínky o konzoli obratem zmizely z oficiálního webu. Konec se týká celé rodiny, včetně 2DS

Zdroj: Nintendo
17. 9. 2020

Éra handheldu 3DS od Nintenda, kterého se spolu s modelem 2DS a vylepšenými „New“ a „XL“ revizemi prodalo bezmála 80 milionů kusů, trvala necelých deset let. Všechno ale musí jednou skončit a je nám smutnou povinností oznámit, že Nintendo už nebude ve výrobě těchto konzolí pokračovat. Informace pochází přímo z japonského webu Nintenda, který označil řadu produktů od základního 3DS, přes 2DS, až po New 3DS/2DS XL za ukončenou, a ačkoliv jsou stále dostupné jejich produktové stránky, žádný další posun už očekávat nemůžeme. Správci anglické mutace webu Nintenda byli navíc ještě radikálnější, v podstatě obratem odstranili jakékoliv zmínky a odsunuli handheld do sekce podpory, pokud by měl někdo v budoucnu nějaký problém.

Handheld 3DS byl oznámen v roce 2010 a do obchodů v Japonsku dorazil začátkem roku 2011. Už v březnu ale byl dostupný v Evropě i Spojených státech a snažil se navázat na veleúspěšné Nintendo DS, které stojí se 154 miliony prodanými kusy těsně pod vrcholem žebříčku nejprodávanějších konzolí historie. Dalo se proto očekávat, že zopakovat podobný úspěch bude přinejmenším nesnadné a 3DS se na začátku svého cyklu s příliš vřelým přijetím skutečně nesetkalo. Nejzajímavější funkcí celého zařízení byla možnost přepnout displej do stereoskopického 3D zobrazení bez použití jakýchkoliv dalších periferií – typicky brýlí – což sice působilo skvěle na papíře, ale v reálném použití se technologie neprojevila jako příliš praktická. Hráč musel na displej hledět pod jedním úhlem a stereoskopie navíc významně snižovala dobu, po kterou handheld fungoval na jedno nabití.

Celkově se tak může celá rodina 3DS/2DS pochlubit více než 75 miliony prodanými kusy a je považována za produkt, který dokázal Nintendu překlenout těžké období s domácí konzolí Wii U.

Snížení ceny krátce po uvedení ale zařízení značně pomohlo a další revize – zejména první zvětšení do podoby 3DS XL – náladu mezi hráči vylepšila. Skutečnost, že stereoskopii zřejmě nepoužívalo tolik lidí, pak podtrhlo uvedení 2DS verze, která nabídla delší životnost a dostatečný výkon pro nové tituly. Celkově se tak může celá rodina 3DS/2DS pochlubit více než 75 miliony prodanými kusy a je považována za produkt, který dokázal Nintendu překlenout těžké období s domácí konzolí Wii U. Handheld totiž vedle vlastních prodejů posílil i zájem o hry, kterých se prodalo ke 400 milionům kusů. Bez ohledu na to je ale už nějakou dobu výrazně cítit, že Nintendo směřuje veškerou svou pozornost k hybridnímu Switchi, který se už dočkal první odlehčené revize a další – naopak výkonnější – se s největší pravděpodobnosti chystá.

Pokud byste tedy najednou zatoužili pořídit si 3DS, je pravděpodobně nejvyšší čas, než postupně zmizí i ze skladů obchodů s hrami či elektronikou a zůstane jen pouhým zápisem v historických žebříčcích.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru