Výroba Atari VCS pravděpodobně končí

Výroba Atari VCS pravděpodobně končí

Další retro konzole míří na smetiště dějin. Po slabých recenzích jí zlomily vaz mizivé prodeje

Zdroj: Atari
20. 12. 2022

Mini retro konzole Atari VCS se rodila pomalu, dlouho a v bolestech. Oznámena byla už v roce 2017, rok nato prošla crowdfundingovou kampaní a pak ji postihlo několik odkladů, aby se jí první podporovatelé dočkali až v prosinci 2020. Oficiálně pak vstoupila na trh teprve v červnu 2021, ale jen v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. My v Evropě jsme se měli dočkat pořádně až nyní. Mezitím ale přišla ze zámoří zpráva, že prodeje jsou neuspokojivé a v důsledku toho mělo Atari pozastavit další výrobu, ačkoli si nechává otevřené dveře pro případnou spolupráci s third party partnery a licencování. Jinými slovy, vypadá to, že osud Atari VCS bude brzy zpečetěn.

Radost nám to nedělá, ale taková je realita. Retro konzole je v ohrožení a Atari vycouvalo ze smluv s výrobci. Finanční zpráva připouští, že VCS se neprodává dobře, příjmy z této divize se výrazně propadly. Protože firma ve snaze ušetřit zmiňuje pozastavení kontraktů s výrobci a přitom nezmiňuje uzavření nových smluv, působí to dojmem, že další VCS už z výrobních linek prostě nejspíš nesjedou. Nově se naopak bude Atari snažit další podobný hardware posílat na trh ve spolupráci s partnery, kteří si licencují příslušné dědictví slavné značky. Může jít o jiné retro konzole, ale třeba také příslušenství pro VCS. Ostatně ani tahle mašinka nebyla zdaleka první, která čerpala z bohaté historie Atari.

Na základě známých značek plánuje Atari nejen nové prémiové hry, ale také nějaké aktivity na poli NFT a blockchainu.

Mimochodem, příjmy hardwarové sekce se meziročně propadly ze skoro 2,5 milionu dolarů na něco málo přes 212 tisíc dolarů. Klesly i celkové tržby. Není proto divu, že se společnost teď upíná spíš k softwaru. Na základě známých značek ale plánuje nejen nové prémiové hry, ale také nějaké aktivity na poli NFT a blockchainu. Možná ale i na tuhle “party” dorazí Atari už příliš pozdě.

Zdá se, že potenciál mini retro konzolí se začíná pomalu naplňovat a s přibývající konkurencí se trh nasytil a tahle bublina brzy splaskne. Kdo nepřišel včas, nemusí už možná chodit vůbec. Velký terč má na sobě třeba Intellivision Amico, která se také chystá velmi dlouho. První plány výrobce představil už v roce 2018 a zařízení je stále v nedohlednu. Neznamená to, že tyto systémy z nabídky zcela vymizí, ale pravděpodobně se opět stanou svátečním artiklem, jakým byly před jejich boomem v posledních letech. Mimochodem, stojí za zmínku, že Atari VCS i většina příslušenství se teď ve Spojených státech prodává se slevou. Konzole stojí 160 dolarů namísto 200 dolarů a bundle s dvěma ovladači pak 240 dolarů místo 300 dolarů.

Více o Atari VCS najdete v našich starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru