Vylepšený Switch má mít OLED displej a podporu 4K

Vylepšený Switch má mít OLED displej a podporu 4K

S informacemi přichází známý dataminer. Tvrdí, že se na konzoli pracuje už 2 roky

Zdroj: vizualizace/Switch Pro
7. 1. 2021

O výkonnějším modelu konzole Switch se v uplynulých dvou letech mluvilo opakovaně. Také na našich stránkách jste si ostatně mohli přečíst několik článků s odkazy na nejrůznější zdroje o zařízení, kterému se neoficiálně přezdívá Switch Pro. V průběhu minulého roku zaznělo přímo od Nintenda, že nový model v roce 2020 zcela určitě nevyjde a následně v polovině roku přicházely zprávy od Bloombergu, kterak by měl vylepšený Switch podporovat rozlišení 4K, ohledně kterého už mělo Nintendo vést debatu s vývojáři. Nyní, začátkem nového roku, přichází další náznaky, o které se postaral známý hacker a dataminer s přezdívkou SciresM, autor neoficiálního firmwaru pro Nintendo Switch. Při přípravě nové verze, vycházející pochopitelně z oficiálního firmwaru pro zmiňovanou konzoli, totiž narazil na zmínky nového modelu s kódovým označením Aula.

Podle dataminera se na vývoji hardwaru pracuje přibližně dva roky a díky vyššímu výkonu by skutečně mohla nová verze Switche zvládat rozlišení 4K.

V dlouhém vlákně na portálu 4chan, následně přepsaném do stravitelnější podoby na Resetera, komentuje svůj objev a přináší další střípky, které jdou ruku v ruce s dřívějšími informacemi. „Nový hardware je označován jako Aula a využívá čipovou sadu Mariko. Zdrojový kód na ni mnohokrát odkazuje,“ říká SciresM. Odhaluje tím, že pokud nejsou zmínky zaneseny do firmwaru Switche náhodou, nový model by mohl využívat čip Nvidia Tegra X1+, tedy vylepšenou verzi Tegra X1, který pohání aktuální verzi konzole. Podle dataminera se na vývoji hardwaru pracuje přibližně dva roky a díky vyššímu výkonu by skutečně mohla Aula zvládat rozlišení 4K. Neznamená to ovšem, že by v takovém rozlišení fungovaly i hry – bavíme se o možnostech výstupu, využitelné s největší pravděpodobností pouze pro multimédia.

SciresM také spekuluje, že výstup ve 4K by mohl být přístupný pouze z nového doku, který by nemusel plnit pouze funkci plastové přihrádky, ale skutečně přidávat i blíže nespecifikovaný výkon celému zařízení. Dataminer zmiňuje čip od společnosti Realtek, pro který je ve zdrojovém kódu aktuálního firmwaru Switche připravena podpora, a právě ten by se mohl o multimédia ve 4K starat. Bez ohledu na to ale má Aula i nadále podporovat hraní v handheldovém režimu, který si prý budou moci hráči užít ještě o trochu více díky OLED displeji. Zmiňovaná čipová sada Mariko má navíc nižší spotřebu a efektivnější chlazení, takže je pravděpodobné, že by případný nový Switch mohl na baterii vydržet o trochu déle nežli jeho starší či odlehčený sourozenec.

V závěru nicméně SciresM uvádí, že ve výsledku neočekává takový nárůst, jaký si zřejmě hráči představují. Zrychlení celého systému a vylepšení fungování jednotlivých her přirovnává například k rozdílům mezi základní verzí PS4 a PS4 Pro, což by byl ale ve výsledku pochopitelný přístup Nintenda. Pokud se nemáme bavit o nové generaci Nintenda Switch – tedy zcela nové platformě – kontinuita a podpora softwaru směrem dopředu i dozadu musí být zachována. Uvidíme však, s čím oficiálně japonská společnost přijde a nakolik se výše uvedené spekulace střetnou s případnou realitou.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru