Vyjde nová hra pro 25 let starý Virtual Boy od Nintenda

Vyjde nová hra pro 25 let starý Virtual Boy od Nintenda

Komunitní plošinovka Yan's World potěší všechny příznivce bizarních konzolí. Dorazí i na PC

27. 2. 2020

Virtual Boy od Nintenda z roku 1995 je jeden z největších propadáků herního byznysu. První konzole nabízející stereoskopické zobrazení se přestala vyrábět už příští rok a vzniklo pro ni pouhých 22 komerčních her. Mnoho dalších bylo zrušeno a nikdy oficiálně nevyšlo. Některé z nich se ale časem ale objevily na internetu díky loajální komunitě a šikovní fanoušci dokonce občas vytvoří vlastní nekomerční titul. Jedním takovým bude i plošinovka Yan’s World.

Hlavní hrdinou je postava připomínající cibulku s botami ježka Sonica. Hra má být velmi náročná a nebudou v ní chybět tradiční bossové, ale třeba ani dialogy. Autoři přitom myslí i na zdánlivé drobnosti. Yan’s World nejenže vypadá jako hra, která by klidně mohla vyjít v době, kdy se Virtual Boy objevil na trhu, ale bude mít samozřejmě i svou vlastní krabičku, aby byla iluze nového titulu dokonalá.

Na hře už několik let pracuje malé nezávislé studio. Její počátky se mi povedlo vystopovat minimálně do roku 2016. Nejde však o práci na plný úvazek, je to projekt party nadšenců. Pokud vás ale jejich nápad zaujal, můžete je podpořit prostřednictvím Patreonu, aby jim práce šla rychleji od ruky. Podrobností o samotné hře se nám bohužel nedostává, ale to jí rozhodně neubírá na přitažlivosti. Možná právě naopak.

Yan’s World má vyjít příští rok. A pokud zrovna nemáte doma vlastní Virtual Boy – a to si dokážeme živě představit – není nutné hned věšet hlavu. Nemusíte se dokonce ani spoléhat na emulátor. Autoři totiž plánují vydat také PC verzi, která navíc nabídne podporu širokoúhlého obrazu i možnost upravit barevnou paletu, pokud by vám rudý originál příliš vypaloval sítnici. Ale i v tom je jeho kouzlo.

Vyjde nová hra pro 25 let starý Virtual Boy od Nintenda

Grandiózní propadák Nintenda

Virtual Boy ve všech směrech předběhl dobu, ale spíš než vinou nepochopení zákazníků šlo o to, že Nintendo vsadilo na budoucnost příliš brzy z pohledu dostupných technologií a celková koncepce byla špatná. Jde o hybrid domácí a přenosné konzole, stěží však lze říct kapesní, která se pyšnila stereoskopickým 3D obrazem. Z headsetu s monochromatickým rudým displejem, který byl po hardwarové stránce zcela nepřipravený na vstup na trh, ale zákazníky maximálně tak bolela hlava. Virtual Boy se vyráběl v letech 1995 až 1996 a vyšlo na něj pouhých 22 her.

Jeho vývoj přitom trval čtyři roky, stál spoustu peněz a navzdory tomu jej nebylo možné pochopitelně pořádně používat mimo domov. Kvalita obrazu byla strašlivá, nabízel jen minimum her nevalné úrovně a panovaly i obavy stran zdravotní nezávadnosti zařízení. Výsledkem nebyl ani milion prodaných konzolí, což je pro Nintendo obrovský neúspěch. A i když se k 3D vrátilo v případě 3DS a hybrid konzole a handheldu představuje pro změnu Switch, není divu, že se japonský gigant do VR dlouho nehrnul. K “virtualitě” se vrátil VR kitu pro Labo a hezká narážka na Virtual Boy se nedávno objevila ve hře Luigi's Mansion 3 v podobě zařízení Virtual Boo.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru