Všechny first party hry od Microsoftu nemíří na Xbox One

Všechny first party hry od Microsoftu nemíří na Xbox One

Chce podporovat obě konzole, ale nemůže to slíbit. Jak to bude se third party exkluzivitami?

Zdroj: Microsoft
24. 7. 2020

Včerejší prezentace Microsoftu hráče trochu zmátla, pokud jde o exkluzivitu a cross-gen exkluzivitu next-gen her. Zástupci Xboxu dříve opakovaně slíbili, že v nejbližších letech nebudou jeho first party studia vydávat exkluzivní tituly určené výhradně pro Series X, ale budou podporovat nadále také Xbox One. Čtvrteční akce však v případě řady novinek od Microsoftu Xbox One mezi podporovanými cílovými platformami nezmiňovala. Tituly jako Forza Motorsport, Fable, Avowed, Everwild nebo State of Decay 3 působily, že míří jen na Xbox Series X a PC. I my jsme během přenosu spekulovali, co za tím může být. Rozhodl se snad Microsoft přehodnotit svůj přístup, anebo mají tyto hry vyjít později, tedy v době, kdy už popsaná strategie platit nebude?

Zástupci Microsoftu se pokusili v průběhu naší noci situaci objasnit v několika různých prohlášeních pro média i na sociálních sítích. Magazín The Verge třeba obdržel vysvětlení, že budoucí tituly od Xbox Game Studios budou vyvíjeny nativně pro Series X a autoři se budou moci rozhodnout, co je z hlediska podpory nejlepší pro jejich hru. Šéf marketingu Xboxu Aaron Greenberg později na Twitteru rozvedl toto prohlášení. Vzdálenější first party tituly jsou podle něj primárně vyvíjené pro Series X. Tím ale Microsoft neříká, že nevyjdou na Xbox One. A znovu je prý na vývojářích, zda se rozhodnou podporovat i stávající konzoli.

Trochu víc světla do celé situace se pokusil vnést i magazín Kotaku. Postupně se ukázalo, že některé oficiální profily “sporných” titulů zmiňují i Xbox One verzi, ačkoli v traileru se neobjevila. To byl třeba případ first person RPG Avowed od Obsidianu nebo Everwild od Rare. Tato zmínka ale zase později z webů zmizela, aby to bylo ještě zamotanější. Příčinou zmatení je tak zřejmě kombinace různých spekulovaných věcí. U všech her, u nichž se nad Xbox One verzí vznáší otazník, nelze vyloučit, že vyjdou třeba až za dva roky, kdy původní závazek Microsoftu už platit nebude. Ale současně nemůžeme vyloučit, že se studia, až budou blíže vydání, budou schopná lépe rozhodnout, zda je v jejich silách podporovat i stárnoucí hardware Xboxu One, jak naznačil Aaron Greenberg.

Všechny first party hry od Microsoftu nemíří na Xbox One

Jak se to má s exkluzivitou u third party her

Prezentace Microsoftu se kromě first party her zaměřila i na tituly od dalších vývojářů a vydavatelů. Řada z nich se pochlubila označením “console launch exclusive”. V drtivé většině případů by to ale měno znamenat, že hra vyjde vedle Xboxu také na PC a později, po uplynutí časové exkluzivity, klidně i na konkurenční konzoli. Termín “console launch exclusive” má znamenat, že jako první titul vyjde na konzoli od Microsoftu. Týká se to her S.T.A.L.K.E.R. 2, Warhammer 40,000: Darktide, The Medium, Tetris Effect: Connected nebo CrossfireX. The Gunk má být naopak plnohodnotnou konzolovou exkluzivitou.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru