Virtuální závody Formule E mají první případ podvádění

Virtuální závody Formule E mají první případ podvádění

Za závodníka Daniela Abta jel profesionální hráč. Přišla diskvalifikace a pokuta 250 tisíc korun

Zdroj: Formula E - Race At Home
25. 5. 2020

Jedním z viditelných dopadů pandemie koronaviru byla téměř úplná eliminace jakýchkoliv sportovních událostí. Skutečnost, že všechna opatření přišla náhle, pocit drastického přerušení ještě umocnila, ne všechna odvětví se ale chtěla vzdát tak snadno. Sportovní odvětví, která lze jednoduše simulovat i za použití videoher, se ve své elektronické podobě vrátila v podstatě obratem a zřejmě nejúspěšnější na tomto poli zůstávají formule a další závody. Pečlivě budovaný obraz v masových médiích, která během krátké chvíle začala o výsledcích informovat pravidelně a na stejné úrovni jako před krizí o skutečných závodech, nicméně v těchto dnech kazí první větší případ podvádění. Dopustil se ho 27letý německý závodník Formule E Daniel Abt, za kterého minimálně jeden ze závodů e-sportového šampionátu odřídil profesionální hráč Lorenz Hörzing.

K pochybnostem došlo už během sobotní velké ceny, která se jela na okruhu letiště Tempelhof v Berlíně. Ostatní závodníci, jmenovitě Stoffel Vandoorne a Jean-Eric Vergne, upozorňovali, že za volantem Abt pravděpodobně nesedí. Jako první se oběma zmiňovaným jezdcům nezdál Abtův nápadný výkonnostní skok kupředu – zatímco dosud v šampionátu dosáhl v kvalifikaci nejlépe na deváté místo a několik závodů vůbec nedokončil, v Berlíne si v kvalifikaci dojel pro druhé místo a závod dokončil na třetím. Vandoorne to komentoval slovy, že si je téměř jistý, že za Abta jede někdo jiný a Vergne slova svého kolegy potvrdil a dožadoval se, aby identitu závodníka někdo prověřil.

Jsem si vědom, že moje chování má hořkou pachuť, ale nikdy to nebylo zamýšleno se špatným úmyslem.

Mnohem závažnější nařčení ale přišlo poté, kdy na záběru z Abtovy kamery, sdílené se záběry ostatních jezdců přes komunikační software Zoom – nebylo vidět jezdci do obličeje. Přes velký mikrofon nešlo určit, zda je závodníkem Abt, nebo někdo jiný, což následně organizátoři závodu rozsekli pomocí informací o IP adrese. Ta velmi rychle odhalila, že umístění počítače nesedí s předchozími Abtovými záznamy a netrvalo příliš dlouho, než byl za skutečného jezdce označen výše uvedený Loren Hörzing.

Daniel Abt se pod tíhou důkazů k přečinu přiznal a přispěchal s omluvou: „Myslím, že jsem to nebral tak vážně, jak bych to brát měl. Omlouvám se obzvláště proto, protože si jsem vědom, kolik práce do tohoto projektu organizace Formule E vložila. Jsem si vědom, že moje chování má hořkou pachuť, ale nikdy to nebylo zamýšleno se špatným úmyslem.“ Zřejmě vás také nepřekvapí, že byl Abt spolu s Hörzingem diskvalifikováni – první jmenovaný z odjetého závodu, druhý pak z celé série – a že v souvislosti s incidentem padla tučná pokuta. Daniel Abt musí na charitativní účely poslat 10 000 eur, tedy v přepočtu bezmála čtvrt milionu korun.

Jeho počínání pak vedle Vandoorna a Vergneho komentuje i další ze závodníků, který si však nepřál být jmenován: „Myslím, že je to opravdu smutné, protože se tady snažíme o zprostředkování show pro naše fanoušky a zastupujeme sponzory. Co je nejdůležitější, ve spolupráci s nadací UNICEF tohle všechno děláme pro dobrou věc.“ Jediný, kdo se k chování Daniela Abta ještě nevyjádřil, je jeho zaměstnavatel, tým Audi Formula E. Podle magazínu The Race o incidentu ani celé kauze nevěděli a s největší pravděpodobností ji nijak do hodnocení závodníkova chování nezahrnou.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru