Veletrhy a turnaje se nemusí vrátit ani v roce 2021

Veletrhy a turnaje se nemusí vrátit ani v roce 2021

Epic bude pořádat jen online akce, Valve ruší major v CS:GO a nedojde ani na CES nebo GDC

Zdroj: ESA
7. 12. 2020

Když jsme vás na začátku jara začali informovat o odkladech a postupném rušení nejrůznějších veletrhů a herních událostí kvůli koronavirovým opatřením, uvědomovali jsme si, že rok 2020 bude (nejen) z tohoto pohledu jiný. Organizátoři jednotlivých akcí nicméně optimisticky prohlašovali, že se po uklidnění situace vrátí ještě silnější a všichni se společně setkáme u dalších ročníků. S přihlédnutím k aktuálnímu stavu kolem pandemie koronaviru a novým informacím na konto očekávaných událostí se však začíná zdát, že jiný bude i rok 2021. První náznaky přichází například od Epic Games či vývojářů z Valve a navíc se už blíží tradiční termíny prvních veletrhů a konferencí, které proběhnou pouze online, případně jsou odloženy na pozdější termín příštího roku. Jinými slovy řečeno, optimistická předpověď o konání E3 nebo Gamescomu může vzít za své a zahlcení online prezentacemi může pokračovat i nadále.

S vědomím, jak málo toho víme o bezpečnosti, neplánujeme na rok 2021 žádné turnaje za přítomnosti lidí, a to včetně světového šampionátu ve Fortnitu, říkají zástupci Epic Games.

Co se týče nejnovějších zpráv, vývojáři z Epic Games naznačili, že pro rok 2021 nepočítají s žádnými offline turnaji. Ve vzkazu fanouškům z minulého pátku uvádí, že nejdůležitější je zdraví a bezpečí všech hráčů, včetně možných účastníků turnajů, a z toho důvodu nehodlají pořádat žádnou akci v tradiční podobě. „S vědomím, jak málo toho víme o bezpečnosti, neplánujeme na rok 2021 žádné turnaje za přítomnosti lidí, a to včetně světového šampionátu ve Fortnitu,“ říkají zástupci Epic Games. Potvrzují nicméně, že stále bude fungovat online struktura oficiálních soutěží a doufají, že fyzické turnaje se v budoucnu mohou vrátit. Podobné stanovisko pak zaujali i vývojáři z Valve, kteří na květen plánovali hlavní turnaj v Counter-Strike: Global Offenisve. Měl se odehrát v brazilském Riu, předevčírem ale přišla zpráva, že se klání nejlepších týmů neuskuteční. Valve pro magazín HLTV pouze dodalo, že jedná s partnery o posunu termínu a je nyní pravděpodobné, že brazilský major proběhne až na přelomu října a listopadu 2021.

Veletrhy a turnaje se nemusí vrátit ani v roce 2021

Game Conference Guide

Pokud si chcete udržet přehled, jaké herní akce se chystají pro nadcházející rok, které byly zrušeny, nebo případně nahrazeny online variantou, doporučujeme vám sledovat web Game Conference Guide. Stojí za ním bývalý herní novinář a organizátor konference Reboot Develop Pavol Buday, který svůj ucelený a pravidelně aktualizovaný kalendář bezmála 250 herních akcí povýšil na portál se statistikami a možností přidat vlastní akci.

Aby ovšem nepříznivých prognóz nebylo málo, musíme připomenout i skutečnost, že se užuž blíží další tradiční akce, které však neproběhnou tradiční formou. Prvním z velkých veletrhů je nepochybně CES, který se dlouhé roky koná v Las Vegas. Už dříve ale bylo rozhodnuto, že zájemci budou moci veletrh navštívit pouze virtuálně, byť se nic nemění na lednovém termínu. CES 2021 bude zahájen 11. ledna a i pro jeho digitální variantu platí, že je nutné zaplatit vstupenku. Návštěvníci z řad zástupců konkrétních IT a elektrotechnických oborů zaplatí při registraci do 3. ledna 149 dolarů, později pak o 300 dolarů více. CES 21 pak mohou v omezené míře navštívit i spotřebitelé, bezplatná registrace je ale v tomto případě spíše symbolická, vzhledem k tomu, že k ničemu exkluzivnímu se obyčejný divák nedostane.

Je nanejvýš pravděpodobné, že podobně opatrný přístup jako GDC zvolí i další bedlivě sledované akce, jakými jsou především E3 a Gamescom.

V tradičním únorovém termínu pak pak měla navázat Game Developers Conference, ani v příštím roce se ale neuskuteční a stále platí informace z letošního léta, že se zájemci mohou těšit na příští červenec. Organizátoři GDC doufají, že 19. 7. budou moci přivítat návštěvníky přímo v Moscone Center v San Francisku, na oficiálních stránkách ale uvádí, že ruku v ruce s fyzickou akcí poběží i robustní online část, sloužící rovněž jako zadní vrátka, kdyby ani příští léto nebyla situace kolem koronaviru lepší. A je nanejvýš pravděpodobné, že podobně opatrný přístup zvolí i další bedlivě sledované akce, jakými jsou především E3 a Gamescom. První z nich se má konat v polovině příštího června na výstavišti v Los Angeles, ani v tomto případě ale nebude stoprocentně jisto, dokud se termín nepříblíží. Německý Gamescom, s jehož konáním se poměrně dlouhou dobu s nadějí počítalo už pro letošek, stále spoléhá na konání v závěru léta 2021, ani na tomto místě si ale neodvažujeme tipovat, zda se nakonec uskuteční, nebo jestli opět dojde pouze na online variantu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru