Apex Legends, Electronic Arts, Vedoucí designér Apexu byl propuštěn z Respawnu

Vedoucí designér Apexu byl propuštěn z Respawnu

Důvodem byly sexistické a rasistické komentáře na blogu. Daniel Klein je napsal v roce 2007

Zdroj: Electronic Arts
12. 8. 2021
Název: Apex Legends Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 4. 2. 2019

Battle royale akce Apex Legends od studia Respawn Entrainment přišla o svého vedoucího designéra. Daniel Klein na svém Twitteru potvrdil, že dostal výpověď a po necelých dvou letech bude hledat jiné pracovní příležitosti. Důvodem rozvázání pracovního vztahu jsou rasistické a sexistické komentáře, za které Klein převzal osobní odpovědnost a omluvil se za ně. Na svůj blog je napsal v roce 2007 a podle vlastních slov se od tohoto momentu snažil stát lepším člověkem. „Od pátku už nepracuji v Respawnu. Chci být maximálně upřímný a předesílám, že jsem zdrcený a v depresi. Uplynulé dny byly velmi těžké,“ říká Klein.

V dlouhém vláknu na Twitteru přibližuje, co se před dlouhými 14 lety stalo, a jak už je uvedeno výše, před odpovědností za výroky se neskrývá. „Ať už jste viděli všechny ty hnusné bigotní věci, které jsem řekl v roce 2007, nebo neviděli, plně souhlasím s tím, že TENHLE chlápek měl být vyhozen,“ přiznává Klein. Obratem ale dodává, že vložil opravdu spoustu energie, aby se stal lepším člověkem a deprese, do které se momentálně propadnul, vychází z pocitu, že se mu to nakonec zřejmě nepovedlo. „Říkal jsem rasistické a sexistické věci nikoliv proto, že bych o nich byl přesvědčen, ale protože jsem věděl, že na ně budou lidé reagovat. To ale pochopitelně nic neomlouvá,“ dodává designér.

Důvodem, proč se Klein takto otevřel, mají být lidé, kteří mu na cestě za nápravou pomohli a stále ho milují, bez ohledu na to, čím se provinil. „Pokud může můj příběh pomoci alespoň jednomu člověku v podobné pozici, aby viděl, že je možné se zlepšit, pak to slouží svému účelu,“ uvádí Daniel Klein. V závěru svého vyjádření pak zmiňuje, že společnosti EA ani Respawn neudělaly nic nekalého a měli právo jeho kontrakt ukončit, i když s tímto rozhodnutím nemusí souhlasit. Přesto ale hodlá jít dál a poohlížet se po nové práci, jinak ho aktuální úzkost doslova „sežere za živa“ a bude nepochybně velmi zajímavé sledovat další Kleinovy kariérní kroky. „A nakonec se týmu Apexu omlouvám. Jde o problém, který rozhodně nepotřebují. Vím, jaké jsou jejich další plány a naprosto věřím, že Apex má před sebou zářnou budoucnost,“ říká Klein a lituje, že už nebude její součástí.

Co se týče reakcí diskutujících, ale i bývalých kolegů, Kleinovi vyjadřují podporu. Například ředitel komunikace Respawnu Ryan Rigney uvedl, že ho Klein podrobně informoval o tom, co se v roce 2007 dělo a nevěří, že by se výroky z této doby ještě v roce 2021 vůbec zabýval. „Lidé dospívají,“ říká Rigney a opakuje jen další komentáře, které se objevily na Twitteru. „Vyrovnanost tohoto vlákna svědčí o tvém vývoji. Lidské bytosti se mění a všichni si zasloužíme druhou šanci,“ řekl například Tom Bernathy z ArenaNet. Kyle Dahl, který pracoval pod Kleinem na Apexu coby animátor, oceňuje upřímnost a přeje mu, aby se stal tím, kým chce být. Podobných prohlášení je na Twitteru ještě několik a je jasně vidět, jakým způsobem lze podobným incidentům čelit, ať už je s ohledem na jejich stáří sami přikládáte nějakou důležitost, či nikoliv.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru