Valve zpřísnilo pravidla pro změny regionu na Steamu

Valve zpřísnilo pravidla pro změny regionu na Steamu

Znovu bojuje s hráči, kteří nakupují levněji v jiných zemích. Pomoci má také ověřování platby

Zdroj: Valve
25. 6. 2021

Po čase se opět otevírá nepříjemné téma nákupu her na Steamu za nižší ceny, odpovídající nabídce v jiných zemích, než ve kterých se hráči fyzicky nachází. Vydavatelé mají možnost zvolit si, za kolik se budou jejich hry prodávat a reagovat tím na ekonomiku a tržní sílu jednotlivých regionů. Hráči toho ale zpravidla zneužívají tím, že nastavení Steamu obchází pomocí VPN, hry nakoupí například z Argentiny a poté si v nastavení Steamu opět změní zemi na tu, ze které pochází. Ušetřit se tímto způsobem dají i desítky dolarů, bez ohledu na to, že pravidla Steamu takové jednání zakazují a při nejrůznějších opatření na tom tratí právě země z ekonomicky slabších oblastí, kde se cena zvyšuje právě proto, aby pro hráče přestalo být zajímavé výše popisovanou proceduru podstupovat. Už před časem na to společnost Valve reagovala nutností platit metodou, která je platná v dané zemi, nově ale přichází omezení počtu změn, které může uživatel stran regionů či zemí provést za konkrétní čas.

Na nový přístup upozorňuje neoficiální databáze SteamDB a uvádí, že geografickou změnu mohou hráči provést jednou za tři měsíce. To efektivně zamezuje pravidelnému střídání a machinacím s cenovkami jednotlivých her, byť ani to neznamená kompletní odstranění problému, s nímž se Valve dlouhodobě potýká. Nikdo zřejmě nemůže efektivně zabránit vytváření nových účtů, spokojí-li se uživatel s tím, že mu nikde nebude vznikat jednotná knihovna titulů, z pohledu Valve se ale může jednat o dostatečně velkou překážku, kterou už nebudou chtít hráči překonávat. Všechno má ale dvě strany a hráči, kteří zprávu komentovali na sociálních sítích, poukazují i na nedostatky týkající se například nedostatečné vybavenosti her jinými lokalizacemi, než je ta místní, což se váže například k Rusku, kde některé z titulů nenabízí angličtinu, i když se v konkrétním případě jedná o nativní jazyk daného titulu.

Hráči rovněž poukazují na to, že Steam ani zdaleka nepodporuje všechny měny a jsou země, ve kterých přepočet z dolarů či eur neodpovídá tomu, kolik by podle zvyklostí stály hry v tamějších obchodech. Hráči se rovněž ohání i tabulkami, v nichž jsou znázorněny rozdíly v cenách mezi jednotlivými zeměmi a kritizují přístup Valve z toho důvodu, že nastavená cenovka často neodpovídá ekonomické situaci. Doplácí na to také státy Evropské unie, pro které – až na výjimky typu Polsko – platí jednotná cena, bez ohledu na to, zda se jedná o Německo, nebo Rumunsko. V tomto ohledu ale do hry vstoupila už v loňském roce Evropská komise a za geoblokaci klíčů dokonce pokutovala Valve a další společnosti v celkové výši 7,8 milionů eur.

Tím ovšem pouze spustila mechanismus, v rámci kterého vydavatelé podle upravených podmínek Steamu začali hry nabízet v převážné většině členských států EU za jednotnou cenu, která může být z pohledu ekonomicky slabších zemí velmi vysoká. Jako příklad můžeme použít v podstatě jakýkoliv titul – namátkou třeba PC verzi Days Gone – která stojí 49,99 eur a jediná změna přichází s cenou ve zlotých, která po přepočtu činí 37 eur. Pro kontext doplňujeme, že ve Spojených státech je cenovka nastavena na 49,99 dolarů, tedy po přepočtu na 41,85 eur a jedinou zemí, kde se Days Gone prodává dráže nežli uvnitř Evropské Unie, je Norsko s 54 eury.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru