Valve unikly archivy materiálu z většiny her

Valve unikly archivy materiálu z většiny her

V desítkách gigabajtů dat je mnoho nepoužitých věcí, prototypů a herních módů

Zdroj: Valve
15. 1. 2023

Už když jsme vás před týdnem informovali o prototypu Left 4 Dead, zmiňovali jsme únik dat ze starších iterací Counter-Striku. Jak se ale nakonec ukázalo, incident je mnohem širší, když se na internet postupně dostaly repozitáře dat z téměř většiny her, pod kterými je podepsáno studio Valve. Jmenovitě jde o tituly Portal, Counter-Strike: Source, Day of Deafeat: Source, Half-Life 2: Epizoda 1 a 2, Half-Life 2 multiplayer a Team Fortress 2. Za únikem stojí člověk s přezdívkou WandererLeaker, který desítky gigabajtů dat šířil přes Discord. Podle jeho tvrzení měl přístup k assetům ze zmiňovaných titulů od roku 2016 a už několikrát přemýšlel nad tím, že je vypustí na internet. „Už mi to je jedno. Hrál jsem si s tím několik let a neuploadoval jsem nic, protože mi pokaždé někdo vyhrožoval,“ napsal WandererLeaker. Nyní ale tvrdí, že ho s daty nic nespojuje právně, a proto se s nimi rozhodl podělit s ostatními hráči.

Jak už je uvedeno výše, únik má podobu jednotlivých repozitářů – digitálních archivů – kde jsou zabaleny všechny součásti jednotlivých her. Jde o balíky, které typicky vznikají v momentech, kdy je nutné veškerou práci předat ke spolupráci jinému týmu nebo externímu spolupracovníkovi, a podle prvních ohlasů nic nechybí. Situace je ve skutečnosti zcela opačná a v jednotlivých repozitářích je mnoho věcí nvíc. Asi největší pozornost se momentálně věnuje hře Team Fortress 2, jejíž balík má velikost přes 60 GB. Insider Richter Overtime, který se slavné multiplayerové akci věnuje dlouhé roky, trefně poznamenal, že až fanoušci prozkoumají uniklá data, budou vědět úplně všechno, co se titulu týče. „Tohle je poslední oficiálních obsahový update pro TF2, který vy nebo já uvidíme,“ doplnil na Twitteru.

Dále se věnuje jednotlivým zajímavostem, jako jsou například součásti hry, ktré nebyly vůbec použity nebo se do finální verze hry dostaly ve značně obměněné podobě. Jak uvádí například magazín PC Gamer, šlo třeba o základy režimu Raid, který byl zrušen a přepracován do vydané podoby Mann Vs. Machine. Jde ale také o jednotilvé varianty map, dále mapy, které se do finále vůbec nedostaly, několik 3D modelů nepoužitých postav, nepoužité animace, varianty zbraní či oslavy jednotlivých hrdinů, které ale ve hře neuvidíte. S přihlédnutím k tomu, že Valve už dalo hráčům přístup k nástrojům editujícím Team Fortress 2 v celé jeho šíři, je nyní velmi pravděpodobné, že autoři modifikací začnou používat uniklá data a za nějaký čas si budou moci hráči vyzkoušet i ty věci, které vývojáři z nějakého důvodu zavrhli.

Co se týče repozitářů z dalších titulů, jsou výrazně méně obsáhlé a komunity se jimi teprva zabývají. Je nicméně možné, že i ž těchto her budou unikat zajímavosti, které sice nezmění nic na samotných hrách, ale mohly by posloužit jako další unikátní střípky jejich historie.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru