Valve opatrně vstupuje na pole streamovaného hraní

Valve opatrně vstupuje na pole streamovaného hraní

Chce využít běžící služby a přemostit přístup do knihovny. Prvním partnerem je GeForce Now

Zdroj: Valve
29. 5. 2020

Aktuální betaverze Steamu přinesla ve svém zdrojovém kódu náznaky, že společnost Valve s největší pravděpodobností chystá vstoupit na pole herních streamovacích služeb. Fragmentů kódu, odkazujících na „cloud gaming“, si jako jeden z prvních všiml už v pondělí odpoledne data miner Pavel Djundik, který na svém Twitteru sdílel i několik screenshotů s důkazy. Jeho informacím ovšem nikdo nevěnoval velkou pozornost, neboť už dříve došlo na spojení všech dosavadních zmínek o cloudovém hraní se službou GeForce Now od Nvidie a zdálo se, že i tentokrát jde o stejný případ. Djundik nicméně dále upozorňoval, že „cloud gaming“ je tentokrát zastoupen v jiné části kódu, naznačoval, že se něco chystá a na základě aktuálních informací lze konečně prohlásit, že měl pravdu. O betaverzi služby nazvané Steam Cloud Play totiž o tři dny později informovali sami lidé z Valve a poodhalili ambiciózní plány.

Příspěvek na webu SteamWorks v první řadě vysvětluje, že Valve nemá momentálně v plánu spustit službu, která by konkurovala již zavedeným streamovacím platformám. Ke cloudu přichází Valve z opačné strany a chce vývojářům nabídnout možnost, aby prostřednictvím Steamu zpřístupnili svůj titul na cloudové službě, která již funguje a má zajištěnou serverovou infrastrukturu. První takovou, s níž se Steam Cloud Play dokáže spojit, je zmiňované GeForce Now a vývojáři nyní mohou sami jednoduše určit, zda si přejí, či nepřejí, aby hru bylo možné prostřednictvím této služby spouštět. Jednoduchým svolením v administraci Steamu pak umožní hráčům neohlížet se na oficiální seznam podporovaných titulů GeForce Now a hrát daný titul ze své knihovny bez ohledu na jakékoliv globální restrikce. Bonusem pak je spouštění GeForce Now přímo z klienta Steamu, přichází však s nutností mít registrovaný účet na GFN a ten standardním způsobem propojený zpět se Steamem.

Nepočítali bychom však se zapojením Stadie, protože na rozdíl od GeForce Now nenabízí virtuální počítač v cloudu, ale jde o plnohodnotnou platformu, na níž se musí hry portovat.

Jinak řečeno, Valve právě výrazně pomohlo Nvidii i samotným vývojářům, kteří v budoucnu nebudou muset procházet žádným schvalovacím procesem GFN a zamíří do cloudu zaškrtnutím jediného políčka. Je však nutné zdůraznit, že Steam Cloud Play momentálně běží v betaverzi, a jak lidé z Valve uvádí, zatím se plošně netýká všech vývojářů. Tento stav se ale může velmi rychle změnit a pokud se osvědčí, je možné, že budou do programu zahrnuty i další služby. Nepočítali bychom však se zapojením Stadie, protože na rozdíl od GeForce Now nenabízí virtuální počítač v cloudu, ale jde o plnohodnotnou platformu, na níž se musí hry portovat. Existuje však spoustu menších služeb, které se o cloudový přístup ke hrám snaží stejně jako GeForce Now, a ty by přicházely v úvahu. Valve navíc nesmetlo ze stolu ani možnost, že se zapojí přímo, ostatně už nyní má servery pro streamování obrazu, ale také vzdálené hraní Remote Play a Remote Play Together. A jak sami uznáte, odtud už není k tradičně pojatému streamovanému hraní nikterak daleko.

Valve opatrně vstupuje na pole streamovaného hraní

Nvidia zametá svůj vlastní dvorek

V článku několikrát zmiňovaná služba GeForce Now zažila raketový start a velmi strmý pád vlastní reputace během pouhých několika dní. Po ukončení dlouho běžící betaverze a uvedení plnohodnotného řešení přišel ke slovu vedle bezplatného také zpoplatněný účet GFN, zaručující vyšší rozlišení i rychlejší přístup ke službě. To se ale přestalo líbit vývojářům a vydavatelům jednotlivých podporovaných her, kteří se tak stali bez vlastního vědomí stěžejním artiklem podnikání jiného subjektu a začali své hry z GeForce Now odstraňovat. Nvidia teď konečně přichází s transparentním řešením, kdy novou hru umístí do seznamu podporovaných titulů jen za předpokladu, že si to její vývojář/vydavatel přeje a nic se už nebude dít „pokoutně“ za jejich zády. A nese to první ovoce - jako první z dříve vyškrtnutých her se vrací The Long Dark.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru