Valve hodnotí hry na Steamu a jejich chod na Steam Decku

Valve hodnotí hry na Steamu a jejich chod na Steam Decku

Tituly dostanou označení podle úrovně kompatibility. Hráči uvidí, co a jak funguje

Zdroj: Valve
19. 10. 2021

O výkonu a kompatibilitě “handheldu” od Valve toho bylo napsáno už mnoho. Některé odhady byly poměrně rezervované, jiné naopak hodně optimistické. Jak ale poznám, zda hra na Steam Decku funguje, anebo nikoli? Případně jak funguje? Společnost Valve představila systém, který zákazníkům pomůže zorientovat se v nabídce kompatibilních titulů. Tuto funkčnost ověřují přímo Valve a má hráčům dát informaci, jak si hra se Steam Deckem rozumí. Lidé z Valve ověřují kompatibilitu a přiřadí jí hodnocení, které se ukáže v obchodě i v knihovně.

Zdroj: Valve

Existují čtyři stupně kompatibility. Plná (Verified) zaručuje fungování bez jakýchkoli úprav. Částečná (Playable) znamená, že uživatel musí například něco upravit v nastavení či “překousnout”. Nulová (Unsupported) přirozeně značí, že hra není vůbec podporovaná. Neznámá (Unknown) pak označuje titul, který teprve čeká na své prověření. Plnou kompatibilitu Valve podmiňují několika požadavky. Taková hra by měla disponovat plnou podporou ovladače, používat odpovídající ikony a v případě potřeby automaticky vyvolat klávesnici na obrazovce.

Titul by měl rovněž podporovat výchozí rozlišení zařízení Steam Deck (1280×800 nebo 1280×720), být hratelný ve výchozím nastavení a mít čitelné texty. Hra by neměla vykazovat žádná upozornění ohledně kompatibility, a pokud vyžaduje spouštěč, měl by být uzpůsobený pro navigaci pomocí ovladače. “Pokud hra běží skrze nástroj Proton, měly by jím být podporovány všechny její součásti včetně ochrany proti cheatování a dalšího middlewaru,” říkají Valve.

Obchod na Steam Decku bude na hlavní stránce primárně zobrazovat hry s plnou kompatibilitou, upozorňují Valve, ale v dalších kategoriích už samozřejmě uvidíte i všechny ostatní. Každý titul, který už prošel kontrolou, navíc nabídne i podrobnosti o tom, co v něm funguje a co třeba není úplně ideální. Informaci o kompatibilitě značí také ikona ve vaší knihovně na Steam Decku.

Valve slibují, že aktivně pracují na způsobu, jak nechat uživatele zkontrolovat kompatibilitu jejich her se zařízením Steam Deck ještě předtím, než bude vydáno. Nechají nás také nahlédnout do knihovny prověřených her a jak dopadly. V tomto smyslu bychom se měli brzy dočkat nějakých dalších novinek. Valve říkají, že testování už jede na plné obrátky a bude samozřejmě pokračovat i po vydání Steam Decku. Koneckonců nové hry budou vycházet pořád.

Skutečnost, že hra obdrží nějaké “razítko”, nicméně neznamená, že tento status je definitivní a neměnný. “Naším cílem je průběžné kontrolování celého katalogu, takže výsledek hry se může časem změnit – například když vývojáři daný titul aktualizují nebo dojde k vylepšení softwaru samotného zařízení,” píší Valve. Lákají také vývojáře, aby zjistili podrobnosti o tomto procesu.

Více podrobností o Steam Decku najdete v naších starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru