V zimě se začne prodávat skutečný Commodore 64

V zimě se začne prodávat skutečný Commodore 64

Plně funkční legenda se vrací po 36 letech. Uvede ji Koch Media s nabídkou 64 her

25. 6. 2019

Když se před rokem začala oficiálně prodávat zmenšená verze legendárního 8bitového počítače Commodore 64, dalo se to vedle mini verzí modernějších konzolí považovat za pěknou raritu. Nabídka 64 her, mezi kterými nechybělo například Uridium, Paradroid, Hawkeye nebo MontyMole, byla také vcelku uspokojivá a za cenu přibližně 2000 Kč mohli veteráni začít nostalgicky vzpomínat. Tím ale práce společnosti Retro Games nekončí, a pokud jste dosud nad C64 Mini váhali, možná byste měli nechat finální rozhodnutí až do 5. prosince. Právě na konci letošního roku totiž lidé z Retro Games ve spolupráci s herním vydavatelem Koch Media uvedou plnohodnotný Commodore 64 bez jakýchkoliv dalších přídavných jmen.

O návratu téhle legendy se nahlas hovoří od konce loňského roku, kdy se na facebookovém profilu THEC64 objevilo potvrzení, že počítač skutečně vzniká a že by měl být k dostání v průběhu roku 2019. To proto, že kampaň na portálu Indiegogo byla spuštěna už před třemi lety a nejednou se mohlo zdát, že se produkce počítače dostala do problémů. Ty jsou ale zjevně v tuto chvíli zažehnány a C64 je možné předobjednávat, pro našince zřejmě nejpohodlněji z německého Amazonu, kde je C64 dostupná za 120 eur. V porovnání s mini verzí to není až tak markantní cenový skok, navíc se bavíme o plnohodnotném počítači, který může zájemcům sloužit i mimo hry.

Co se týče výbavy, lidé z Retro Games samozřejmě provedli několik změn, nedá se ale říci, že by odkaz jednoho z nejpopulárnějších počítačů všech dob znevážili. Klávesnice je plně funkční a na první pohled nevidíme žádné velké rozdíly v jejím designu oproti původní verzi. Počítač budete moci provozovat ve třech režimech – C64, VIC 20 a speciální herní nabídce – takže se vám nad rámec hraní otevírají stejné možnosti, jaké jste mohli mít vy (nebo vaši otcové?) před dlouhými lety. Nový C64 bude rovněž vybaven USB portem, pro spouštění vlastních her a programů a zdá se, že nabídne pouze výstup přes HDMI, a to v rozlišení 720p a 50 Hz pro Evropu a 60 Hz pro zařízení v USA. Součástí balení pak bude i joystick s mikrospínačemi a již zmiňovaná nabídka 64 her.

Pokud vás konkrétně zajímá, co si budete moci z předem nainstalovaných her zahrát, nad rámec ukázky titulů z C64 Mini přidáváme třeba Boulder Dash, Impossible Mission nebo textovku Planet of Death. Více už pak naleznete na oficiálním webu, který lidé z Retro Games udržují aktuální a poměrně často se dělí s příznivci o novinky.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru