Snowtopia: Ski Resort Tycoon, Goblinz Studio, V předběžném přístupu vyšel lyžařský tycoon Snowtopia

V předběžném přístupu vyšel lyžařský tycoon Snowtopia

Hráči neřeší peníze, ale pouze spokojenost návštěvníků resortu. Bude to stačit na úspěch?

Zdroj: Tea for two
27. 1. 2021
Název: Snowtopia: Ski Resort Tycoon Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , ,

Situace kolem pandemie koronaviru ani letos příliš nepřeje dovoleným na horách, což se alespoň částečně rozhodli hráčům kompenzovat autoři nezávislého lyžařského tycoonu Snowtopia. Přibližně 10členné studio Tea for two sídlící na okraji Paříže v Ivry-sur-Seine, už přes dva roky pracuje na svém projektu, který se přes nejrůznější alfaverze a loňské demo konečně dostává do předběžného přístupu na Steamu. Za 20 eur dostanete možnost otevřít si svůj virtuální lyžařský resort, budovat sjezdovky, vleky i zázemí pro návštěvníky a snažit se uspokojit všechny lyžaře, kteří do vašeho střediska zavítají. Právě na vybalancování nabízených služeb a poptávky po nich stojí celý koncept hry, jenž na rozdíl od jiných tycoonů nebere v potaz finanční stránku věci a nechá vás takřka bez omezení stavět, jak se vám zlíbí.

Každý, kdo byl alespoň jednou na horách, má poměrně dobrou představu, co je cílem hry. Do střediska postupně zavítá více než 10 typů lyžařů s odlišnými schopnostmi i požadavky a hráč na ně musí coby správce resortu adekvátně reagovat. Jak naznačují dostupné trailery a ukázky ze hry, po zvolení vhodného místa je nutné nakreslit sjezdovky, myslet na jejich náročnost, stejně jako třeba na způsob přepravy lyžařů na vrchol a neustále sledovat, jestli se novinky a změny návštěvníkům zamlouvají. Zmíněná absence peněz nicméně neznamená, že ve hře neexistují žádné limity – stavět sice může hráč bez omezení, ale potřebuje personál, který se bude o budovy i sjezdovky starat. Odsud pak zřejmě pramení i název hry – Snowtopia – protože zaměstnance dobrovolníky budete najímat z řad spokojených návštěvníků.

Vývojáři nicméně varují, že až taková utopie hraní nebude a naznačují, že kromě shánění pracovní síly budou muset hráči čelit i nehodám a neštěstím.

Ti se následně budou starat o údržbu, opravy i servis pro další lyžaře a starat se o to, aby resort fungoval podle představ. Tím bude v ideálním případě stoupat i jeho reputace, která pro změnu přitáhne další návštěvníky a vše se začne točit v očekávaném tycoonovém kruhu. Vývojáři nicméně varují, že až taková utopie hraní nebude a naznačují, že kromě shánění pracovní síly budou muset hráči čelit i nehodám a neštěstím, kterých bude přibývat spolu se vzrůstajícím počtem lyžařů. Zmiňují například, že náročnost sjezdovek budou určovat i změny počasí a hráči prý mají počítat s tím, že na zledovatělou modrou rodiny s dětmi rozhodně nevyrazí. Podobných překážek ale může být ve hře mnohem víc a nesmíme zapomínat, že je Snowtopia teprve v programu předběžného přístupu. Tam by měla navíc podle vývojářů strávit klidně i dva roky, vzhledem k náročnosti a komplexnosti systémů, které za Snowtopii údajně stojí.

Poslední věcí, kterou vývojáři na Steamu zmiňují, jsou také zasloužené chvíle odpočinku. Hra totiž nabízí poměrně velkorysé možnosti zoomování kamery, které dovolují podívat se na sjezdovky takřka očima lyžařů, případně si vychutnat pohled na celé středisko z terasy restaurace v polovině svahu. Grafická prezentace ale zatím příliš detailů nenabízí, bez ohledu na respektování zvoleného vizuálního stylu. Určité nedostatky jsou znát například u front před vleky, které jsou velmi statické a dojíždění lyžařů nepůsobí příliš lichotivě. Objevují se také první hodnocení, která jdou do hloubky a zmiňují například, že se celý koncept poměrně rychle vyčerpá a ve hře není co dělat, případně je složité přebudovávat vleky a další již hotová místa. Uvidíme tedy, kam budou schopní lidé z Tea for two hru posunout, a zda i feedback od hráčů pomůže některé mechanismy ohnout směrem k větší zábavě či výzvě.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru