V obchodu na PlayStationu 5 se nově objevily hry pro PS3

Množí se údajné důkazy o zpětné kompatibilitě v rámci služby Spartacus, má to však háček

Zdroj: koláž/Vortex
17. 1. 2022

PlayStation může být opravdu velice blízko k dalšímu rozšíření zpětné kompatibility. Nově to naznačuje výskyt her pro PlayStation 3 v obchodě na PS5. Tato skutečnost se tak přidává k dalším náznakům v podobě registrace nového patentu, úpravám služeb PlayStation Now a PlayStation Plus a snahám o možné vytvoření konkurence Game Passu od Microsoftu. Toto vše má zaštiťovat služba s označením Spartacus, jak už jsme psali dříve. Oficiální oznámení však stále nepřichází.

Na začátku prosince se začalo mluvit o sloučení předplatného PlayStation Plus se službou PlayStation Now, která ovšem není v mnoha zemích oficiálně dostupná, což platí také pro hráče z Česka a Slovenska. Inovovaná podoba služby by tak mohla nejen nabízet více možností, ale pravděpodobně by to znamenalo i její rozšíření do dalších zemí. Skutečnost, že se na pozadí začíná něco dít, ostatně slibuje i stahování karet PS Now z prodeje, o němž jsme též psali, v tuto chvíli ale nelze s určitostí potvrdit možnou souvislost.

Služba s kódovým označením Spartacus by měla za měsíční poplatek umožnit hráčům na PlayStationu přístup ke katalogu moderních i starších her.

O něco zajímavější je pro mnohé „nový“ patent architekta konzolí PlayStation 4 a PlayStation 5 Marka Cernyho a Davida Simpsona ze studia Naughty Dog, jenž se týká právě technického řešení zpětné kompatibility. Ve skutečnosti se ovšem jedná o znovu registrovaný patent, poprvé byl totiž přihlášen k zapsání již 20. února 2015. Mezitím byl několikrát aktualizován, až se nakonec dostáváme k jeho aktuální podobě, která se zabývá zejména fungováním moderního procesoru při hraní starších her. Ačkoli jde v těchto dnech o zajímavé načasování, nedá se ještě s určitostí říct, že by byl tento patent důkazem zpětné kompatibility sahající za možnosti PS4.

I přesto je ovšem možné, že je ona služba s označením „Spartacus“ na spadnutí. Nově o tom svědčí hlášení uživatelů, kteří v obchodu na PlayStationu 5 zahlédli v nabídce řadu her pro PlayStation 3, přičemž nešlo o nabídku z katalogu PS Now a současně u nich byla uvedena i cena. Mezi těmito tituly je například Dead or Alive 5, Bejeweled 3 nebo Prince of Persia: The Forgotten Sands a Prince of Persia: The Two Thrones HD. Nelze je však zakoupit a současně se tato nabídka zobrazuje výhradně v prostředí konzole, nikoli na webu. Naděje mnohých hráčů ovšem může zkazit eventualita, že se jednalo o pouhou chybu databáze, bez ohledu nato, že ne k běžnému přesměrování na PS Now.

Na podobnou chybu bylo možné několikrát narazit už v minulosti v souvislosti s možností si hry vypůjčovat, tato situace však ideálně zapadá do všech dohadů ohledně zpětné kompatibility a rozšíření nabídky a služeb. Samotná Sony nicméně stále nepřichází s žádným vyjádřením, takže nezbývá než čekat, zda se naplní alespoň některá očekávání, která onu stále více spekulovanou službu Spartacus provází, či zda jde jen o další cvičení z lekce přání otcem myšlenky.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru