Mozart Requiem, GS2 Games, V nové adventuře se vydáme s Mozartem do Prahy

V nové adventuře se vydáme s Mozartem do Prahy

Budeme skládat, dirigovat orchestr, ale především řešit vraždy ve snaze odhalit spiknutí

Zdroj: GS2 Games
11. 3. 2021
Název: Mozart Requiem Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 12. 10. 2021

Není žádným tajemstvím, že mám opravdu rád historické hry. O to větší radost mi udělají, pokud se nějak dotknout našich dějin. A vůbec nejzajímavější bývá, když tuto látku uchopí nějací zahraniční vývojáři. I když to rozhodně neznamená, že výsledkem bude automaticky povedený titul. Nechci předbíhat událostem, ale zdá se, že tento případ nebude tím nejšťastnějším.

Společnost GS2 Games se chystá letos v říjnu uvést na trh temnou adventuru Mozart Requiem pro PlayStation 4 a Switch. A jak už vám z úvodních řádek určitě došlo, vydáme se do Prahy v kůži Mozarta, který tu opakovaně pobýval. Píše se rok 1788 a Wolfgang Amadeus Mozart musí odhalit spiknutí, aby zachránil svého mecenáše, císaře Josefa II. Čekají nás vraždy, intriky, tajná společenství i okultismus.

Hrozivé spiknutí má sesadit z trůnu Josefa II. a Mozart se ocitne ve víru všech událostí.

Podle autorů Mozart právě poprvé uvádí svou operu Don Giovanni, i když ve skutečnosti měla ve Stavovském divadle premiéru už v roce 1787. Obecenstvo je nadšené, ale brzy českou metropolí otřesou události, během nichž nebude čas ani myšlenky na hudbu. Hrozivé spiknutí má sesadit z trůnu Josefa II. a Mozart se ocitne ve víru všech událostí. S pomocí hráče musí přijít na kloub celé záhadě.

Budeme se pohybovat Prahou 18. století, hledat stopy a řešit záhady. Autoři slibují ohromující 3D person perspektivu a nádherná realistická prostředí, která si prý užijeme, zatímco budeme řešit kdo a jak spáchal různé zločiny ve snaze očistit své jméno. Je to totiž právě Mozart, kdo je z vražd obviněn. Uvidíme, zda je hudební génius stejně schopný detektiv.

Většinu hry budeme sledovat z pohledu třetí osoby, ale části přinesou i first person perspektivu. Autoři slibují historickou Prahu vytvořenou prý přesně podle dobových map. Potkáme skutečné postavy a máme řešit desítky hádanek. Chybět nemají propracované dialogy. Hráč přitom podle vývojářů musí dokončit některá z Mozartových mistrovských děl, aby nakonec zjistil, kdo za vraždami stojí.

Ve hře budeme také dirigovat orchestr, což bude součástí hratelnosti, a titul samozřejmě bude obsahovat Mozartovu hudbu. Hlavní hrdina má v příběhu 24 hodin na to, aby rozluštil celou záhadu. Podle autorů se ale jedná teprve o první část z tematické série Persona Interactiva.

Mozart Requiem nevypadá moc dobře. Diplomaticky řečeno.

To zní všechno moc pěkně, tak kde je háček, říkáte si možná. Není třeba ho hledat dlouho. Mozart Requiem nevypadá moc dobře. Diplomaticky řečeno. Zvláštně nepůsobí jen ukázky, ale rovněž skutečnost, že je už teď venku launch trailer, ačkoli titul má vyjít až v říjnu. Na Amazonu, Walmartu nebo Targetu se mi povedlo hru najít s přesnějším termínem 12. října a odvážnou cenovkou 50 dolarů.

Za hrou stojí studio HR Games a GS2 Games figurují v roli vydavatele. Zpětně jsem objevil první zmínky o hře už z loňského léta a některé ještě vágnější spekulace z února. Tehdy se hra poprvé objevila zřejmě předčasně v nabídce některých obchodů. Původně měla vyjít už v listopadu.

Překvapivá pointa

Update: Celé tohle povídání má pikantní pointu. Už při psaní původního článku a sledování videí mě napadlo, zda není hra spíš zastaralá než jen nepěkná. Zda nemůže jít o nějaký remaster či port, čemuž by odpovídalo i archaické rozhraní a některé záběry pořízené v poměru stran 4:3. Otevřeně ale přiznávám, že se mi původní hru stejného jména najít nepovedlo.

Jak nás ale upozornili čtenáři na Discordu, skutečně se jedná o starší titul. Hra se původně jmenovala Mozart – The Last Secret, respektive Mozart: Le dernier secret a vyšla už v roce 2008. Údajně nejprve jen ve Francii. Stálo za ní studio Game Consulting. Snad o rok později pak vyšel titul pod názvem Mozart: The Conspirators of Prague v dalších teritoriích. Situace okolo hry je ale i s ohledem na různé názvy hodně nepřehledná.

Co je ovšem z mého pohledu nejpodivnější, stávající autoři a vydavatel se o tom nikde nezmiňují a působí to víceméně jako záměr. Vzhledem k podobě hry a její cenovce je velmi zvláštní, že tisková zpráva, oficiální web ani další materiály nijak neakcentují, že jde o reedici starší hry…

Zametání stop po kritice?

Update 2: Zdá se, že okolo staronové hry Mozart Requiem by mohlo být ještě živo. Společnost GS2 Games bez vysvětlení smazala všechna videa k tomuto titulu ze svého kanálu, respektive je přepnula jako soukromá. Naštěstí už existují jejich kopie. Adventura jako taková ale nadále zůstává na oficiálním webu vydavatele. Co to znamená, se můžeme v tuto chvíli jen dohadovat.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru