Liberated, L.INC, Walkabout, V Liberated ožije interaktivní dystopický komiks

V Liberated ožije interaktivní dystopický komiks

Pod záminkou zajištění bezpečnosti přijdete o svá práva. Máte dost odvahy vzít si je zpět?

13. 8. 2019
Název: Liberated Vývojář: Vydavatel: , Platformy: , , , Žánr:

Od vydání klasiky Comix Zone z roku 1995 mě přitahují a fascinují videohry, které se inspirují komiksy. Respektive lépe řečeno hry, které vypadají jako komiksy. Pravě takovým titulem bude i novinka nazvaná Liberated. Jedná se o interaktivní kreslený příběh, který míří na PC, PlayStation 4, Xbox One i Switch. Jeho autoři slibují, že se v něm bude ručně kreslený komiks transformovat do plně hratelného zážitku. Stále se přitom ale budeme pohybovat na stránkách a v rámečcích klasického “sešitu“.

Budeme svědky toho, jak se autoritativní systémy rodí v demokratické společnosti, vyvíjí se a nakonec ji zlikvidují.

Ve zdejším světě vláda za pomoci pokročilých technologií manipuluje se svými lidmi a obrátila moderní hračky proti nim. Občanská práva se stala dávnou vzpomínkou a všichni jsou pod neustálým přísným dohledem. Jednotlivci jsou sledováni za pomoci sociálních sítí, on-line transakcí i GPS navigací. Každá nesvoboda ale na druhé straně plodí i odpor, který bojuje proti útlaku. V Liberated máme podle autorů prožít, jaké je to nacházet se na obou stranách popsaného konfliktu. A každá akce, které se dopustíme, pozmění řetězec dalších událostí.

Příběh je zasazen do blízké budoucnosti, v níž není snadné odlišit dobro od zla. Pravda je tu relativní a svět ovládá autoritářská vláda, všemocné korporace a všudypřítomné dezinformace. Budeme svědky toho, jak se autoritativní systémy rodí v demokratické společnosti, vyvíjí se a nakonec ji zlikvidují. A jak začne vláda zneužívat pod záminkou zajištění bezpečnosti a pořádku technologie jako rozpoznávání obličeje nebo sociální kreditní systém.

Akce využívá tradiční pohled zboku a nechybí v ní souboje, plížení, akrobatické pasáže ani řešení hádanek. Liberated mísí prvky kyberpunku a neonoirové dystopie. Vývojáři přitom lákají na propracovaný příběh a pestrou hratelnost. Dialogy se budou větvit a vaše rozhodnutí přinesou hmatatelné následky. Přesvědčíme se prý o tom, že pravda je otázkou perspektivy, nikoli objektivní veličina.

Právě proto budeme na ploše několika kapitol vnímat příběh optikou různých postav, které mají vlastní ideály a hodnotové žebříčky. Popsané a nám známé výdobytky moderních technologií zase vývojáři slibují představit v netradičním pojetí. A budeme svědky i toho, jakou cenu musí zaplatit ti, kteří povstanou proti systému. A na druhé straně jsou tu lidé, kteří zastupují policii a vládu. Jejich úkolem je všemi prostředky zajistit pořádek, i kdyby to mělo znamenat, že při tom pošlapou pár občanských svobod.

Celou historii tohoto temného světa pochytíme až ve chvíli, kdy okusíme hru za obě strany konfliktu a pochopíme motivace jednotlivých postav. V základu se ale jedná o 2,5D plošinovku, v níž narazíte na všechny obvyklé rekvizity a autoři se nevyhýbají třeba ani zrádným quick-time eventům. Liberated ještě ani není na trhu a už jeho autoři stihli posbírat několik ocenění. Vývojáři podle svých slov věří, že se prostřednictvím provokativního titulu dotknout nám důvěrně známých problémů.

“Liberated pokládá náročné otázky o moderních technologiích, vládou nad informacemi a jak může všechna tahle moc vést k autoritářství,” říká Marek Czerniak ze studia Atomic Wolf. “Tohle je začátek naší vlastní revoluce na poli digitálního komiksu – smysluplné interakce, bohatá hratelnost, volby a následky,” dodává Robert Purzyck z Walkabout, kteří na hře spolupracují. Ten přitom věří, že jejich technologie hratelného komiksu může jednou umožnit autorům komiksů i her spolupracovat na společných projektech.

Hra by měla vyjít ještě letos na podzim.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru