Disaster Report 4: Summer Memories, Granzella, V dubnu se pokusíme přežít ničivé zemětřesení

V dubnu se pokusíme přežít ničivé zemětřesení

Disaster Report 4 měl vyjít už v roce 2011. Je to realistický survival simulující přírodní neštěstí

8. 1. 2020
Název: Disaster Report 4: Summer Memories Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 7. 4. 2020

Hra Disaster Report 4 měla původně dorazit do obchodů už březnu 2011 pro PlayStation 3. Kvůli ničivému zemětřesní však bylo její vydání na poslední chvíli odloženo a později úplně zrušeno. Před pěti lety byl vývoj restartován a hra dostala podtitul Summer Memories a nové přízvisko Plus. Verze pro PS4 pak v Japonsku vyšla v září 2018 a o rok později se survival akční adventura dostala i na Switch. A letos se konečně dočkáme i my. Ve městě zasaženém ničivým zemětřesením se pokusíme přežít už 7. dubna. Na PS4, Switchi a nově i na PC.

Disaster Reportu 4 jsme se na Vortexu věnovali opakovaně textem i videem, přesto si zrekapitulujeme to nejdůležitější. Navzdory nepříliš lichotivému zevnějšku se totiž jedná o velmi originální námět, který tu dlouho chyběl. Titul od studia Granzella hráče uvězní v japonském městě, které devastuje přírodní katastrofa a vaším úkolem je přežít za každou cenu a uniknout z této betonové pasti. Jedná se o netradiční realistický survival, na jehož podobě a mechanismech autoři spolupracovali se skutečnými odborníky na danou problematiku.

Důležitou roli hraje nejen práce s inventářem a hromadění zásob nutných k přežití, ale také interakce s dalšími obyvateli, přičemž všemožné volby budou mít vliv na další události. Jak je navíc z videí patrné, navzdory dramatickým okolnostem si vývojáři zřejmě neodpustili ani několik bizarních japonských vtípků či úkolů, jaké známe například ze série Yakuza od Segy. Tady si ale budeme moci zvolit i pohlaví a vzhled hlavního hrdiny, přičemž oblečení a jeho stav bude pochopitelně hrát nezanedbatelnou úlohu i poté, co město zasáhnou první otřesy.

Vaše volby mohou rozhodnout o tom, kdo přežije a kdo zemře. Na každém kroku na vás bude číhat nějaké nebezpečí, protože budovy poničené otřesy se mohou kdykoli sesunout k zemi, nehledě na další požáry a nehody. Vaše situace bude o to komplikovanější, že hrdina či hrdinka hry jsou ve městě nováčky a nikoho tu neznají. Právě dorazili ve snaze získat zaměstnání, když zemětřesení udeřilo. Bude pro ně tedy složité se zorientovat i vybrat si komu věřit a komu nikoli, případně, zda se chovat spíš jako sobec ve snaze postarat se hlavně sám o sebe.

Nesmíte zanedbávat hygienu a musíte se vyhýbat konfliktům. Pokud nemůžete použít toaletu, hlavní hrdina bude ve stresu. Jestliže sníte něco zkaženého, bude vám špatně. Když si zraníte nohu, neobejdete se bez berlí. A hrajete-li za ženu, měli byste zvážit, zda podpatky jsou v této situaci to pravé. Podobně bude možné vyprat si třeba propocené oblečení ve snaze dosáhnout vyššího komfortu. Hra má být nejrozsáhlejší z celé série a nabídnout největší počet dalších postav, které ovládá umělá inteligence. Zásoby i přeživší máme hledat v troskách poničených budov, které půjde v některých případech zkoumat i zevnitř. Pokud vás nemají dostihnout nemoci a hlad, musíte pravidelně jíst a mít v zásobě dostatek pitné vody. Za trochu rizika plný žaludek snad stojí.

Kromě standardní verze je k dispozici i limitovaná sběratelská edice, jejíž obsah kromě hry samotné tvoří i soundtrack na CD, batůžek nebo visačka s identifikačními údaji. Na PS4 hra nabízí volitelnou podporu pro VR, ale je také fér zdůraznit, že hráči v Japonsku si stěžovali na to, že po technické stránce není Disaster Report zrovna v optimální kondici.

Disaster Report 4: Summer Memories, Granzella, V dubnu se pokusíme přežít ničivé zemětřesení

Co je to za sérii

Japonská série Disaster Report debutovala v zemi vycházejícího slunce už v dubnu 2002 na PlayStationu 2 a o rok později dorazila i do Evropy pod názvem SOS: The Final Escape. Šlo o realistickou survival akční adventuru, kde bylo vaším úkolem přežít přírodní katastrofu. Hlavní hrdina se snaží uniknout z ostrova, který je sužován zemětřeseními. Druhý díl vyšel v Japonsku na PS2 v roce 2006 a s ročním zpožděním se znovu objevil i na západních trzích. Celou situaci ale zkomplikoval fakt, že hra u nás vyšla pod novým názvem Raw Danger!, který nijak neodkazoval k prvotině. Šest hrdinů se tentokrát pokoušelo uniknout z města zaplaveného přívalovými dešti. V roce 2009 se pak série přestěhovala z konzole PS2 na handheld PSP, ale kapesní pokračování bylo k dostání jen v Japonsku a v Jižní Koreji. Třetí díl nechal hráče vybrat, zda chtějí hrát za muže, či ženu. Vždy jde ale o studenta univerzity, který se stane jednou z potenciálních obětí ničivého zemětřesní.

Pokud byste se chtěli o titulu dozvědět více, podívejte se na naše starší preview, v němž jsme obsah a hratelnost důkladně rozebrali.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru