V březnu vychází nadějná post apo strategie Endzone

V březnu vychází nadějná post apo strategie Endzone

Budování civilizace po nukleární katastrofě se hráčům líbí. Pomáhá zejména skvělá grafika

Zdroj: Gentlymad Studios
1. 2. 2021

Herní sucho? Ale kdeže! Pokud zrovna nesjíždí nové hry z výrobních linek těch největších vývojářů, není nad to obrátit se na nezávislou scénu a vyzobávat klenoty, na které se třeba v poslední době nedostalo. O některých zajímavých titulech jsme mluvili už v minulém týdnu – jen namátkou o adventuře Encodya, kyberpunkové hře Glitchpunk, nebo o příslibu temného Hidden Deep – a hodláme v tom pokračovat. Další hrou, o kterou by se měli zajímat zejména milovníci strategií, je Endzone: A World Apart, který podobně jako třeba Surviving the Aftermath předkládá úkol, vybudovat novou civilizaci po globální apokalypse. V případě Endzone jde o nukleární katastrofu, kterou někteří šťastlivci s vynaložením obrovského úsilí přestáli ve zdraví, jejich nová mise se ale zdá být ještě náročnější.

„V roce 2021 vyhodí skupina teroristů do povětří jaderné elektrárny po celém světě a uvrhne civilizaci v chaos. Jen několik jedinců se stihlo schovat v podzemních komplexech nazvaných Endzóny. O 150 let později se lidé vrací na povrch a vy jste jejich velitel,“ uvádí vývojáři z malého německého studia Gentlymad svoji nejnovější hru. Pokud vám přijde synopse povědomá, mohli jste na Endzone: A World Apart narazit už v předběžném přístupu, kde hra strávila uplynulý rok a už brzy dorazí v plné verzi. Vývojáři v nejnovějším updatu bilancují nad celým vývojem a slibují, že hra bude na Steamu a GOGu k dispozici už 18. března. K radosti více než dvou tisíc hráčů, kteří už Endzone ohodnotili na Steamu a z téměř 80 procent vyjádřili na stupnici své kladné hodnocení.

Pokud kameru oddálíte, určitě vám neujde i postupně se měnící ráz krajiny, ovlivněný například i postupem radiace nebo nedostatkem vláhy.

Stačí se podívat na screenshoty a hned na první pohled vám dojde, že to Gentlymad myslí s Endzone vážně. Po stránce prezentace se hra nemusí bát srovnání i s těmi nejhezčími strategiemi a je často zmiňovaná jako nejsilnější deviza hry. Detailní modely budov doplňuje krásně zpracované prostředí, animovaní obyvatelé osad, nejrůznější efekty počasí i dynamický denní cyklus. Vše přitom podtrhuje volná kamera s velkorysým zoomem, dovolujícím podívat se na život tam dole pěkně zblízka. Pokud kameru pro změnu oddálíte, určitě vám neujde i postupně se měnící ráz krajiny, ovlivněný například i postupem radiace nebo nedostatkem vláhy, odrážejícím se na postupném usychání trávy a jejím zazelenáním, když znovu zaprší.

Není to však pouze grafika, kterou se vývojáři z Genltymad mohou pochlubit – bavíme se o strategii z Německa, což už samo předznamenává propracované systémy a simulaci řady procesů. Kromě budování vlastních obydlí, do kterého promluví více než 50 různorodých budov, tak musí hráči řešit obstarávání mnoha potřebných surovin, jejich zpracování a výrobu potřebných věcí. Dále je potřeba dbát na dostatek lidských zdrojů a s nim spojené rozmnožování, které ale rovněž podléhá kvalitě ubytování a plnění požadavků obyvatel. Do samotné simulace jsou pak připojeny i vedlejší mise a expedice, které je nutné vysílat do vzdálenějších míst a získávat další cenné zdroje nebo informace o tom, co se ve světě vlastně děje. Na tomto místě nemůže Endzone upřít inspiraci v dosud posledním díle série Anno a jistě i řadě dalších her, protože v rámci expedic je nutné také činit důležitá rozhodnutí a ovlivňovat tak osudy obyvatel nových vesnic a měst.

Co se týče aktuálních informací, Gentlymad v novém updatu vysvětlují, že byli schopní dokončit většinu plánovaných funkcí a nic nebrání tomu, aby moha hra v plné verzi vyjít už 18. března. Upozorňují také, že po vydání se budou zabývat v podstatě jen opravami nově objevených chyb a vylepšení se v nadcházejících měsících dočkají maximálně jen drobnosti ovlivňující například ovládání nebo používání některých funkcí. Na druhou stranu to ale neznamená, že Gentlymad dají od Endzone ruce pryč, spíše naopak – vývojáři vysvětlují, že s dokončením PC verze budou moci pracovat na portech pro nové konzole, byť zatím nemluví o konkrétních platformách. Na každý pád je vidět, že projekt má obrovské ambice a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se neměl povést. Navíc už aktuální verze v early accessu nabízí desítky hodin zábavy za přijatelnou cenu 18 eur.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru