Unity dočasně zavírá kanceláře kvůli výhružkám smrtí

Unity dočasně zavírá kanceláře kvůli výhružkám smrtí

Kritické reakce na kontroverzní poplatky přesáhly únosnou mez. Ruší se i firemní schůze

Zdroj: Unity Technologies
15. 9. 2023

Kontroverzní plán, podle kterého hodlá společnost Unity zavést od začátku příštího roku poplatky za každou instalaci aplikace běžící na stejnojmenném enginu, vyvolaly obrovskou vlnu kritiky. Ačkoliv byla částečně způsobena nejasnými a dostatečně nepřipravenými odpověďmi ze strany Unity a některé z obav nakonec byly rozpuštěny, velká část věcí vývojářům po právu stále vadí a nechtějí se smířit s tím, že nebudou mít značnou část poplatků pod vlastní kontrolou. Příspěvků, v nichž vývojáři brojí proti změnám, byste v těchto chvílích našli opravdu hodně, některé z nich už ale překračují jistou mez a objevují se v nich výhružky smrtí nasměrované vůči jednotlivým zaměstnancům. Situace je navíc tak vyhrocená, že se Unity rozhodlo dočasně uzavřít dvě ze svých kanceláří – konkrétně v Austinu a San Francisku – a odložit firemní schůzi.

O stavu v Unity Technologies informuje Jason Schreier na stránkách agentury Bloomberg s odvoláním na mluvčího společnosti. Kvůli výhružkám došlo ve čtvrtek na preventivní uzavření dvou poboček z důvodu ochrany bezpečí všech jejich zaměstnanců. Kanceláře zůstanou zavřené po dobu dvou dní, během kterých v nich proběhne vyšetřování a kontrola, aby byl návrat zaměstnanců po víkendu bezpečný. Ačkoliv společnost Unity blíže nekomentuje, jak vážné výhružky byly, zdá se, že hrozba mohla mít povahu plošného útoku, patrně výbušninou. A i když může jít s jistou dávkou pravděpodobnosti o planou výhružku, policie se jí musí z pochopitelných důvodů zabývat a společnost nechce nic riskovat.

V mezičase nicméně Unity Technologies ruší také naplánovanou schůzku zaměstnanců s vedením, na níž měl vystoupit i CEO společnosti John Riccitiello. Debata mohla blíže odpovědět na některé z dalších otázek, pojících se s plánem na zavedení poplatků za instalace i s přihlédnutím k tomu, že vedení mělo několik dní na to, zabývat se konkrétními případy a přijít s ucelenou sadou jasně definovaných pravidel, ale i postupů, pomocí kterých má instalace měřit. Na vše si ale musí zákazníci z řad vývojářů a uživatelů enginu Unity počkat, což situaci rozhodně nepomáhá. Z pochopitelných důvodů se pak už začalo i mluvit o tom, že by společnost mohla potenciálně všechny navrhované změny stran obchodního modelu zrušit a vrátit se ke stavu před několik dní starým oznámením, což rozebírali například redaktoři magazínu VGC ve svém podcastu. Těžko však soudit, v jakém rozpoložení se po odmítavých reakcích společnost momentálně nachází a jak dalece je ochotná s případným obratem přijít.

Za pozornost nicméně stojí, že hlasitý odpor nevyjadřují jen malí vývojáři, ale také studia, která stojí za nezávislými, leč velmi úspěšnými tituly. Byli to například vývojáři ze studia Innersloth, autoři Among Us, kteří oznámili (přes BBC), že budou muset pozdržet vydání dalšího obsahu a funkcí, protože se budou nyní soustředit na přechod k jinému enginu. Podobný krok pak podle svých slov učiní také studio Mega Crit, které stojí za hitem Slay the Spire a v tichosti připravoval další projekt právě na Unity. I lidé z Mega Crit ale tvrdí, že budou muset po dvou letech vývoje přejít k jinému enginu, což není nic snadného, ale údajně nemají kvůli kontroverzním podmínkám Unity jinou možnost. Postupně se ale přidali třeba i autoři Cult of the Lamb nebo Going Under, kteří sice tak otevřeně nemluví o automatickém využití jiné technologie, ale varují před chystanými změnami a v případě nutnosti měnit engine zmiňují také kritickou ztrátu zkušeností a expertízy, kterou už v Unity všichni načerpali. A jen pro kontext, na enginu Unity běží například celosvětově velmi úspěšné hry jako Pokémon Go nebo Genshin Impact, které by nutností platit za instalace nad stanovený limit byly zasaženy velmi citelně, vyjádření Nianticu, resp. miHoYo momentálně není k dispozici.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru