Uncharted přišlo o režiséra kvůli vytíženosti hlavní hvězdy

Uncharted přišlo o režiséra kvůli vytíženosti hlavní hvězdy

Travis Knight filmovou adaptaci oblíbené hry nenatočí. Sony nechce přijít o Toma Hollanda

1. 1. 2020

O plánech na zfilmování herní ságy Uncharted od vývojářů z Naughty Dog se mluví pravidelně už od roku 2008. Necelých 12 měsíců po vydání Uncharted: Drake’s Fortune vyslovil své přání Ari Arad, aby lidé ze Sony následně potvrdili, že s filmovým producentem skutečně spolupracují a slíbili, že výsledkem bude báječný herní film. Ani o jedenáct dvanáct let později však žádný film neexistuje a namísto úspěchu a třeba i dalších pokračování se můžeme v souvislosti s dosud neuskutečněným projektem bavit jen o dalším režisérovi, který u natáčení s největší pravděpodobností figurovat nebude. Své angažmá totiž podle exkluzivních informací filmového magazínu Deadline zrušil Travis Knight a připsal své jméno na seznam již pětice svých kolegů, kteří se v uplynulých letech rozhodli podobně. Hlavním důvodem nicméně není nespokojenost Sony, či samotného Knighta – rozhodujícím faktorem má být časová vytíženost herce Toma Hollanda, který dal přednost natáčení dalšího dílu Spider-Mana, a také urputný zájem Sony udržet mladou hvězdu vedle Petera Parkera také v roli mladého Nathana Drakea.

„Spolupráce Toma Hollanda [se Sony Pictures] byla prodloužena a projekt zůstává pro studio prioritou. Zdroje naznačují, že film bude odložen a najde nového režiséra i datum premiéry. Postavení Hollanda a Marka Wahlberga zůstává nezměněno,“ uvádí Deadline a připomíná i druhého potvrzeného herce. Právě Mark Wahlberg se má ujmout role Nathanova mentora Sullyho, o čemž jsme vás informovali v polovině loňského listopadu. Paradoxní rovněž zůstává, že Wahlberg byl dříve navržen pro hlavní roli – Nathana Drakea – vinou neustálých odkladů a změnou scénáře by se už ale věkem na ztvárnění postavy nehodil. Není totiž tajemstvím, že aktuální verze příběhu, kterou sepsal Rafe Judkins (seriály Chuck nebo The Wheel of Time) spolu s kreativním duem Art Marcum a Matt Holloway, stojícím za filmovým Iron Manem, nebude přímou adaptací hry, ale dějovým prequelem, zaobírajícím se Nathanovým mládím.

Nic veselého to nevěstí pro ztrápený film, kterého se ve slíbené datum 18. prosince 2020 nedočkáme. Otázkou navíc zůstává, zda filmovou adaptaci hráči opravdu chtějí či potřebují.

Pokud bychom se měli vrátit k jednotlivým režisérům, od roku 2010 až po aktuální odchod Travise Knighta se jich u projektu opravdu vystřídalo hned šest a spolu se scenáristy napsali poměrně solidní drama. Jako první byl angažován David O. Russell (Tři králové, Terapie láskou), po něm přišel režisér snímku Všemocný Neil Burger a v roce 2012 se v Sony rozhodli, dát scenáristům prostor k přepracování příběhu. O rok později oslovili Setha Rogena a Evana Goldberga, zodpovědné za filmy jako Buchty a klobásy nebo Sousedská hlídka, ale ti spolupráci odřekli a Sony se tak v roce 2014 obrátila na Davida Guggenheima (Nepřítel pod ochranou, Unesená), aby jeho verzi scénáře musel ještě v témž roce přepsat Mark Boal. Spolu s ním byl do role režiséra instalován Seth Gordon (Šéfové na zabití), ale ani on u filmu dlouho nevydržel. V tomto případě šlo o neshody stran uměleckého směřování filmu, ze kterého Guggenheim a Boal chtěli udělat v podstatě jen moderní adaptaci Indiana Jonese. Scénář proto v roce 2016 přepsal Joe Carnahan (Sejmi eso, Černá listina) a režisérem se stal Shawn Levy, oceňovaný v poslední době zejména za Stranger Things.

Postupně se tím dostáváme až do roku 2018, kdy Levy skončil, scénář prošel dalším přepracováním a kormidla se v červenci loňského roku chopil Dan Trachtenberg. O něm jsme podrobněji psali v samostatném článku a nechyběla ani zmínka o tom, že Trachtenberg zcela odmítal předchozí verze scénáře s tím, že by nebylo „k užitku, vytvářet videoherní adaptaci pouhým převyprávěním toho, o čem daná hra je.“ V té době se navíc začalo otevřeně mluvit o tom, že Tom Holland přijal verzi mladého Nathana Drakea a Trachtenbergovo pozdější vyjádření – ze pokud by v Naughty Dog ještě někdy dělali další díl Uncharted, museli by ho určitě zpracovat jako vznikající film – dávalo vcelku smysl. Přesto ani Trachtenberg nevydržel dlouho a už o dva měsíce později byl nahrazen Travisem Knightem, čímž se nám kolečko pěkně uzavřelo. Nic veselého to ale nevěstí pro ztrápený film, kterého se ve slíbené datum 18. prosince 2020 nedočkáme. Otázkou navíc zůstává, zda filmovou adaptaci hráči opravdu chtějí či potřebují, o čemž soudě podle reakcí v diskuzích nejsem zrovna přesvědčen…

 

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru