Assassin’s Creed Shadows (Red), Ubisoft, Všechny detaily o Assassin’s Creed Shadows

Ubisoft se omlouvá za špatnou vlajku v AC Shadows

Šlo o vlajku historického spolku. Fanoušci ale odhalili mnoho dalších potenciálních pochybení

Zdroj: Ubisoft
11. 7. 2024
Název: Assassin’s Creed Shadows (Red) Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 15. 11. 2024

Už v polovině června upozornil uživatel Redditu s přezdívkou kureyosore, že Ubisoft v rámci výroby propagačních materiálů a artworků pro hru Assassin’s Creed Shadows nesprávně, ale hlavně neoprávněně využil vlajku historického spolku Sekigahara Tepo Taj. Čerpal z informací japonského youtubera, který celou kauzu rozebral ve videu už 19. června, kde rovněž ukázal použití vlajky a přinesl i vyjádření zakladatele spolku, který potvrdil, že s ním Ubisoft možnost použití vlajky nijak neřešil. Až do oficiální reakce Ubisoftu ale nebylo zřejmé, jak se vlajka na artwork k Assassin’s Creed Shadows dostala, případně jak se autoři hry zachovají, nakonec ale vše skončilo u omluvy.

Tu publikoval účet Ubisoft Japan na Twitteru a zástupci společnosti uvedli, že se vlajka dostala na artwork a propagační materiály vinou chyby. Ubisoft přímo potvrdil, že fotku, z níž patrně vycházel grafik při přípravě obrázku, použila společnost neoprávněně, bez souhlasu, a že samozřejmě tento materiál pro další propagaci hry nepoužije. Ovšem s výjimkou v podobě tištěného artbooku, který je již patrně připraven a bylo by „logisticky složité“ z ní obrázek odstraňovat. S tím mělo souhlasit i vedení historického celku, byť toto rozhodnutí kritizují někteří z fanoušků. Vadí jim, že i přes neoprávněné použití bude Ubisoft využívat zkopírovanou „referenci“ pro komerční produkt, protože by to potenciálně mohlo vytvořit precedent pro další podobné kroky.

A i v této souvislosti někteří z hráčů vyjevili své obavy, které navíc doplnili pro Ubisoft velmi nepříjemnými důkazy. Hráči si totiž všimli, že i další artworky pro hru Assassin’s Creed Shadows mohou potenciálně obsahovat grafiku, na kterou nemusí mít Ubisoft licenci, což by mohlo znamenat rozběhnutí dalších podobných sporů a kauz s autory fotografií nebo fotobankami. Za vše hovoří na jednotlivé scény rozebraný artwork, který na Twitter usdílel uživatel s přezdívkou 404nf a na kterém doplňuje výjevy pravděpodobným zdrojovým materiálem. Bohužel se ale zdá, že grafik Ubisoftu do jednotného stylu překreslil referenční fotografie jedna ku jedné, případně jen s velmi drobnými změnami a je tudíž otázkou, zda se v takovém případě jedná o plagiátorství.

Z fotografií je navíc jasně patrné, že odpovídají výjevům z artworku, takže o inspiraci nemůže být sporu a je nyní na Ubisoftu, zda ke kauze vydá nějaké prohlášení, případně z druhé strany, zda se ozve někdo, kdo se může cítit poškozen. Ve finále je ale klidně možné, že Ubisoft licenci vlastní, celý proces si pohlídal a vše je jen bouře ve sklenici vody, ve světle neoprávněného použití popisované vlajky ale nepůsobí postup grafika úplně nejlépe.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru